نقض حقوق بشر در ایران در هفته‌ای که گذشت همچنان ادامه داشت: به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز جمعه ۲خرداد تا روز جمعه ۹خرداد ماه ۱۳۹۹ سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران از طریق، اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی همچنان ادامه یافت.

گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته‌ای که گذشت

در هفته گذشته بازداشتهای بیشمار کاربران شبکه‌های اجتماعی و به خصوص زنان، همچنان ادامه داشت و نیروی انتظامی با اعلام این دستگیری‌ها سعی در ایجاد فضای رعب در جامعه داشت. فشار بر روی زنان بر سر پدیده آخوندساخته بدحجابی و همچنین فعالان فضای مجازی، توسط نیروهای امنیتی مضاعف شده بود. در هفته گذشته، قتل یک زن ۵۵ ساله کرمانشاهی تنها به خاطر حراست از حریم خانه‌اش موجی از اعتراض و نفرت هموطنانمان در داخل و خارج کشور علیه وحشیگری مأموران وابسته به حکومت را برانگیخت.

بازداشت‌ها
یکی دیگر از موارد نقض حقوق بشر در ایران مجموعه بازداشتهای خودسرانه بود که در هفته اول خرداد با شدت هرچه بیشتر ادامه داشت. در زیر برخی را اشاره میکنیم:

-روز۲ خرداد۹۹، غلامرضا جعفری، فرمانده انتظامی استان هرمزگان، خبر داد فردی که با انتشار کلیپی گفته بود اعضای شورای شهر هر چه سریعتر تکلیف انتخاب شهردار جدید را مشخص کرده یا شورای شهر تعطیل شود، شناسایی و به اتهام توهین و تهدید علیه اعضای شورای شهر در فضای مجازی بازداشت شد.

-روز شنبه ۳ خردادماه، ۱۱ شهروند از مالکان و فروشندگان کتاب در تهران به اتهام فروش کتاب غیرمجاز بازداشت شدند. رئیس پلیس تهران بزرگ همچنین از صدور دستور پلمب برای تعدادی از واحدهای فروش کتاب نیز خبر داد.

-سهیلا حجاب وکیل دادگستری روز ۳ خرداد ۹۹، پس از خروج از ساختمان دادگستری توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار گرفت. بازجوی سابقش او را با موهایش به روی آسفالت خیابان کشیده و سوار ماشین کرد. این وکیل دادگستری در زمان بازداشت نیز به پرونده سازی جدید تهدید شده است.

-روز ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹ سمیه راموز، متولد ۸ مرداد۱۳۶۱ یکی از فعالین اینستاگرامی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ توسط اداره حفاظت اطلاعات بوشهر دستگیر شد.

-روز۴ خرداد۹۹، به گزارش مسعود خرم نیا، فرمانده پلیس آذربایجان غربی اعلام کرد، تعداد کثیری را به علت رقص در تفرجگاه بند، در ارومیه بازداشت کرده و تعدادی هم تحت تعقیب هستند.

-روز ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹ جعفر رستمی راد، فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی، جهت تحمل ادامه حبس به زندان اوین بازگشت.

-۵خرداد۹۹، از آغاز ماه رمضان فعالان مذهبی در سنندج به نام‌های پیمان ایران پناه، محمدعلی ایران پناه، فواد زارعی، رضا تلیوار، ماموستا محمد علیمرادی و سیدمحمد حسینی در مسجد ابراهیم خلیل الله توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

–روز ۵ خرداد۹۹، فرمانده نیروی انتظامی اهواز اعلام کرد، دو تن از معترضین در غیزانیه که مجروح هم بودند، بازداشت شدند.

-روز ۶خرداد۹۹، خبرگزاری جوان متعلق به سپاه پاسداران به نقل از کیومرث عزیزی، فرمانده انتظامی شرق تهران، از بازداشت یک جوان در ورامین به دلیل انتشار یک ویدیو در فضای مجازی خبر داد.

-روز ۶خرداد۹۹، خبرگزاری فارس، اعلام کرد افرادی با نام‌های آقای «م. ک» و خانمی به نام «م. ه» که ادعاهایی نظیر دارا بودن کرامات خاص و بعضاً ارتباط با امام زمان داشتند، مورد شناسایی و دستگیری قرار گرفتند.

-روز ۶ خرداد۹۹، یک شهروند اهل شهر نگور واقع در استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

–در تاریخ۷ خرداد۹۹، خلیل واعظی، فرمانده انتظامی استان بوشهر، از بازداشت ۳۰ نفر به اتهام «انتشار شایعه‌ درباره ویروس کرونا در فضای مجازی» و تحویل آنها به دادسرا خبر داد و گفت که ۱۹۰ کاربر و ۷۵ نفر از مدیران کانال‌ها و وب‌سایت محلی نیز در این ارتباط احضار شده‌اند.

-امین ذوالفقاری، شهروند بهایی ساکن یزد روز پنج‌شنبه ۱ خردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد.

-روز ۷ خرداد۹۹، کژوان آزادیان، دانشجوی دانشگاه پیام‌نور مریوان و فعال محیط زیست، اهل روستای ینگیجه از توابع مریوان، برای گذراندن محکومیت به زندان این شهرستان منتقل شد.

-در تاریخ۸ خرداد۹۹، باشگاه خبرنگاران جوان از بازداشت ۱۴تن در ماهشهر خبر داد. عباس زاده، فرمانده انتظامی استان خوزستان بازداشت شدگان را «تجزیه طلب» نامیده است.

-روح الله میرزایی، شهروند کرد اهل ایلام از ۱۶ اریبهشت ۹۹ (۵ می‌۲۰۲۰)، جهت سپری نمودن دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل شد.

-محمد قنبری فرمانده نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان از شناسایی و بازداشت یک شهروند ۵۰ ساله در مشهد به دلیل «توهین به مقدسات» در فضای مجازی عنوان خبر داد.

احضار
-روز ۶ خرداد۹۹، بهنام موسیوند، فعال مدنی جهت تحمل ۵ سال زندان به شعبه اول اجرای احکام دادسرای امنیت اوین احضار شد.

–روز ۷خرداد۹۹، خسرو فرهمند، محمد پروازه، محمد افرا به اداره اطلاعات مریوان احضار و بازجویی شدند.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان
از مصادیق بارز نقض حقوق بشر در ایران اذیت و آزار زندانیان و بخصوص زندانیان سیاسی است در زیر به چند نمونه اشاره میکنیم:

–زندانی سیاسی برزان محمدی به دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در مرداد ۹۷ با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، کماکان از حق اعزام به مرخصی و آزادی زودهنگام محروم مانده است. پیشتر نیز با آزادی مشروط وی مخالفت شده است.

–صدیقه مالکی‌فرد، همسر هاشم خواستار، معلم و فعال مدنی زندانی در ایران روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت به صدای آمریکا گفت که با وجود وضعیت نامناسب جسمی آقای خواستار و ابتلای او به بیماری گوارشی، با مرخصی و یا آزادی موقت او از زندان وکیل‌آباد مشهد موافقت نمی‌شود.

–آرش نصری، شهروند اهل ورامین روز ۲۹ آذر ۹۸ توسط اطلاعات سپاه در منزل خود بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای نصری، روز ۳ اردیبهشت ۹۹ بدون حضور وی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد، آرش به دلیل شیوع ویروس کرونا از حضور در دادگاه خودداری کرد.

-زندانی سیاسی کامروان درویشی، که به اتهام «اقدام علیه نظام» در زندان مرکزی ارومیه محبوس است در اعتراض به انتقالش به بند زندانیان جرائم عادی، لبهای خود را دوخت.

–روز ۵ خرداد۹۹، محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان اردبیل طی یک نامه‌ سرگشاده از تهدید دوباره پدر و مادر سالخورده و بیمار خود توسط نهادهای امنیتی خبر داد. وی هشدار داد در صورت تکرار، این کارها توسط مأموران اطلاعاتی و امنیتی، دست به افشاگری خواهد زد.

–محمد قادری، شهروند اهل پیرانشهر که از ماه گذشته در بازداشتگاه یک نهاد امنیتی در شهر ارومیه به سر می‌برد با وجود وضعیت نامناسب جسمی از اعزام به بیمارستان و رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. به خانواده او گفته‌اند وی دو بار در زندان دست به خودکشی زده است.

کرونا در زندانها
-روز شنبه سوم خرداد۹۹، یک زندانی به نام شیراحمد سارانی، ۳۰ ساله فرزند شیرعلی که در بند ۲ زندان مرکزی زاهدان زندانی بود، بدلیل کرونا جان باخت. این زندانی مدتی در ناحیه سینه، احساس درد شدید و مشکل تنفسی داشت، به حدی که او را چندین بار به بهداری زندان منتقل می‌کنند ولی بعد از مدت کوتاهی او را به بند عمومی باز می‌گردانند. این زندانی سرانجام در زندان به علت عدم رسیدگی جان باخت. هم اکنون بیش از ۳ نفر دیگر به کرونا مبتلا و در شرایط وخیمی در میان سایر زندانیان هستند.

-روز ۳ خرداد۹۹، دو زندانی محبوس در زندان رجایی شهر به دلیل ابتلا به کرونا از قرنطینه این زندان به مراکز درمانی منتقل شدند. این دو تن تازه از مراکز قضایی و مرخصی اعزام شده بودند و در قرنطینه نگهداری می‌شدند اما روز شنبه حالشان رو به وخامت گذاشت و به مراکز درمانی در استان البرز منتقل گردیدند.

صدور احکام
–دادگاه کیفری ۲ شیراز به ریاست قاضی فخارزاده، با صدور دادنامه‌ای شهروند بهایی الهه سمیع زاده، ساکن شیراز را در بخش دوم از پرونده قضائی وی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی محکوم کرد.

–دادگاه تبریز برای سه زندانی سیاسی سابق، مهدی سعیدی سخا، مجید ذبیحی و افشین برزگر جمشیدی حکم ۴سال و دو ماه را صادر کرد. از میان این شهروندان، مهدی سعیدی سخا و مجید ذبیحی از زندانیان سیاسی سابق هستند که در دهه شصت تحمل حبس کرده‌اند.

–افشین برزگر جمشیدی، فعال مدنی ساکن تبریز توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “افشای اسناد طبقه بندی شده و ارسال برای سازمان مجاهدین خلق ایران” به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

–روز ۳ خرداد ۹۹، چهار فعال فرهنگی کرد به نام‌های، شهریار طهماسبی، اردشیر موسوی، مصطفی باقری آشنا و ارسلان هدایتی از سوی دستگاه قضایی حکومت ایران، هر کدام به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.

-روز ۵خرداد۹۹، سکینه پروانه شهروند کرد، به اتهام همکاری با احزاب کردی جهت اقدام «علیه امنیت نظام» به ۵ سال حبس و دو سال ممنوعیت از عضویت در این گروهها محکوم شد.

-روز ۵خرداد۹۹، حامد عابدی فعال ترک در دادگاه قوشاچای به سه ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم گردید. این فعال در اعتراض به گرانی و افزایش قیمت بنزین در ۲۵ آبان ۱۳۹۸ تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرارداشت، اطلاعات با تحت فشار قرار دادن و گروکانگیری پدرش و تماس با او حامد را به بازداشتگاه کشاندند.

–روز سه شنبه ۶ خرداد ماه ۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز، به ریاست قاضی “محمود ساداتی” با صدور دادنامه‌ای فرهام ثابت و فرزان معصومی، دو تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز را در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

-روز سه شنبه ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹، شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز، به مستشاری رحمان شعبانی و رسول کرم پور، با صدور دادنامه‌ای فرخ فروزان، وکیل دادگستری را به تحمل ۱سال حبس و ۲ سال محرومیت از وکالت محکوم کرد. حکم فوق فوق با طول مدت تعلیق ۲ ساله صادر شده است.

-روز ۶خرداد ۹۹، فرزان معصومی و فرهام ثابت، دو تن دیگر از شهروندان بهایی ساکن شیراز توسط دادگاه انقلاب این شهرستان، مجموعا به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. اتهام این دو نفر «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان شده است.

-به گزارش روزنامه شرق، یک متهم در تهران به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شد.

–روز۶ خرداد۹۹، پیام درفشان وکیل دادگستری، در دادگاه تجدید استان البرز به یکسال حبس و محرومیت از وکالت محکوم شد. این وکیل تاکنون وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی را برعهده داشت.

-دادگاه تجدید نظر تهران با صدور حکمی، علی نانوایی فعال دانشجویی، دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را به تحمل حبس تعلیقی، شلاق با طول مدت تعلیق دو ساله و همچنین رونویسی از ۳ جلد کتاب محکوم کرد.

قتل
از موارد نقض حقوق بشر در ایران قتلهایی است که بصورت روزانه شاهد آن هستیم و نتیجه مستقیم فساد حکومتی و ایجاد فساد در جامعه است:

–ماموران شهرداری منطقه ۳ کرمانشاه، حین خراب کردن منزل یک زن ۵۸ ساله بنام آسیه پناهی، او را مورد ضرب و شتم قرار داده، به روی آسفالت کشیدند و با اسپری فلفل او را به قتل رساندند.

-روز ۴ خرداد۹۹، در اثر شلیک مستقیم پاسداران به روی کولبران در مرز ارومیه کولبر جوان کرد، به نام ارسلان احمدی کشته شد و توران و ردوان احمدی دو کولبر دیگر زخمی شدند.

-روز ۵ خرداد۹۹، یک کولبر کُرد به نام کامران گولان، اهل سردشت بر اثر شلیک مستقیم نیروهای جنایتکار سپاه پاسداران جان باخت. این کولبر زحمتکش متاهل و دارای یک فرزند بود. این شلیک بدون اخطار قبلی و در داخل خاک اقلیم کردستان عراق صورت گرفت.

–روز ۶ خرداد ۹۹، فیاد احمدی، یک کولبر زحمتکش اهل روستای کوران در اثر شلیک مأموران مرزی زخمی شد.

– هفته گذشته، ماموران جنایتکار شهرداری منطقه ۳ کرمانشاه، حین خراب کردن منزل یک زن ۵۸ ساله بنام آسیه پناهی، او را مورد ضرب و شتم قرار داده، به روی آسفالت کشیدند و به وی اسپری فلفل زدند. آسیه پس از ۴۰ دقیقه انتقال به بیمارستان درگذشت.

-روز ۶ خرداد ۹۹، فیاد احمدی، یک کولبر زحمتکش اهل روستای کوران در اثر شلیک مأموران مرزی زخمی شد.

-روز پنجشنبه ۸خرداد۹۹ گروهی از کولبران به کمین نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران افتادند و دو کولبر در اثر شلیک مستقیم ماموران سپاه از ناحیه چشم و گردن هدف گلوله قرار گرفتند و جانشان را از دست دادند. این کولبران به نامهای «محسن درویش زاده» متاهل و پدر یک فرزند و «ابراهیم جوردیزج» اهل روستای «کرکوش» از توابع بخش صفائیه شهرستان خوی بودند.

-اول خرداد۹۹ قتل دختر ۱۴ ساله تالشی رومینا اشرفی به دست پدرش بدلیل وجود قوانین زن ستیزانه که به قتلهای ناموسی در ایران وجه قانونی می‌دهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)