مجتبی واحدی به‌درستی نقش ما و کاندیداها را به ما یادآور شده که همهٔ‌ ما بازیگران صحنه‌ای هستیم که بازیگردان اصلی آن آقای خامنه‌ای است. به نظرم حرف کاملاً روشنی است: در اینکه هم کاندیداهای ریاست جمهوری و هم خود ما ــ چه بر فرض اینکه رأی بدهیم یا حتی اگر از صحنه قهر کنیم و رأی ندهیم ــ بازیگر صحنه‌ای هستیم که بازیگردان آن رهبر است، جای هیچ شک و تردیدی نیست. فعلاً دست بالا داشتن وی از نظر امکانات پروپاگاندایی،‌ نظامی، امنیتی و پشتیبانی سبب میشه که بتونه برای تمامی حالات بازی ما فن بدل آماده داشته باشه و صحنه رو اون طوری که میخواد مدیریت کنه؛ اما البته این رو هم بگم این دلیل نمیشه که «آقا» توی بازیگردانیش هیچ خطا یا اشتباه محاسباتی نکنه!
نکته اینه که بازیگرا همیشه تا آخر بازی لزوماً اون نقشی رو که بازیگردان ازشون توقع داره رو بازی نمیکنن و از یه جای بازی ممکنه یه‌دفعه خودشون بازی رو از دست بازیگردان اصلی خارج کنن؛ همون‌طور که این اتفاق در سال ۸۸ هم افتاد و همین بازیگرا (چه رأی‌دهنده و چه کاندیداهایی که هنوز هم محصورند) از یه مقطعی دیگه خودشون بازیگردان شدند و بازی رو از دست بازیگردان اصلی آن خارج کردند؛ طوری که تونستند نتیجه‌ای بیسابقه رو رقم بزنند و هم برای نظام بزرگترین افتضاح مشروعیتی رو در چشم مردم دنیا و ایران رقم بزنند و هم موجب بزرگترین شکاف هویتی و دوشقه شدن بازیگردانان جزء و مسئولانش شوند؛ ضمن اینکه دو تا از عاملین اصلی اون نظام رو از اردوگاه اونا خارج و به اردوگاه مردم منتقل کنند!

به نظرم هنوز زوده که بگیم چون قراره تو این نمایش بازیگر باشیم و نه بازیگردان پس از همین حالا همین نقش بازیگری رو هم رد می‌کنیم یا بر عکس تحت هر شرایطی نذر کردیم بازی کنیم.

باید منتظر تحولات باقی ماند. اگه توقع دارید که بازیگردان اصلی مفتی‌مفتی بیاد از همین اول بازی بگه چون شما خیلی خوشگلید بفرمایید خودتون بازیگردان بشین، من هم دُمبمو میزارم رو کولم و میرم می‌شینم یه گوشه بازی شما رو تماشا می‌کنم،‌ باید بگم که این اتفاق هرگز نمیوفته! اگه قبول داریم انتخابات تو این رژیم یه بازی هست و ما هم نهایتاً خیلی بکنیم می‌تونیم بازیگرش باشیم،‌ به نظرم به جای جوگیر شدن ــ که من حتماً الا و لابد میخوام بازی کنم یا نه من اصلا نمیخوام بازیگر باشم میخوام از اول بازیگردانم  کنید ــ بهتره موقعیت رو با آرامش رصد کنیم و با‌دقت دنبال پیدا کردن منافذ خط دفاعی بازیگردان اصلی باشیم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com