ابراهیم گوکچک از اعضای گروپ‌یوروم در بیمارستان جان باخت. او با درخواست هوادارنش و به امید اینکه وکلایش بتوانند مجوز برگزاری کنسرت برای گروپ‌یوروم را بگیرند، اعتصاب غذایش را بعد از ۳۲۲ روز شکسته بود. سه روز پیش وکلای گروپ‌یوروم با وساطت برخی احزاب و فعالان سیاسی توانسته بودند ابراهیم گوکچک را به این کار راضی کنند.

Grup Yorum@GrupYorum85
 

Az Önce İbrahim Gökçek’in Kaldırıldığı Hastanede Şehit Düştüğü Haberini Aldık!
Bütün Halkımızın, Gönlü Bizimle Atan Tüm İnsanlığın Başı Sağ Olsun!

 
پیش از این هلین بولک و مصطفی کوجاک دو عضو دیگر این گروه موسیقی بر اثر اعتصاب غذا جانشان را از دست داده بودند. اعضای گرو‌پ‌یوروم با درخواست‌هایی از جمله لغو ممنوعیت کنسرت‌های گروپ یوروم، بیرون آمدن نام موزیسین‌های این گروه از لیست سیاه، پایان فشارها بر اعضای مرکز فرهنگی گروپ یوروم و آزادی اعضای زندانی این گروه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده بودند.

محدودیت‌های اخیری که دولت ترکیه برای گروپ‌یوروم به وجود آورده، اگرچه شدیدتر از قبل هستند اما می‌توان آن‌ها را ادامه فشارهای پیشین بر این گروه موسیقی دانست. برای نمونه می‌توان به انواع و اقسام بگیر و ببندهایی اشاره کرد که تنها یک آهنگ این گروه به نام «جمو» برای اعضای گروه و هوادارانش به همراه داشت.

برآمدن راست‌گرایی اسلامی در ترکیه و سرکوب خواسته‌های آزادی‌خواهانه از طریق ایجاد محدودیت برای مخالفان در حوزه‌های مختلف باعث شده در سال‌های اخیر گروه‌های مخالف تحت فشارهای شدیدی قرار بگیرند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)