موج اعدام‌های تلافی‌جویانه محکومان موادمخدر و قتل بلوچ‌ها در زندان‌های سراسر ایران از سر گرفته شده است. هیچ آمار دقیقی از اعدام‌شدگان بلوچ در دست نیست. در این میان نیز دستگیری متهم به قتل فرمانده آگاهی سراوان به اتهام همکاری با «جیش العدل» سناریویی هراس‌انگیز به نظر می‌رسد.

از شهریور سال گذشته تا امروز ۱۱۷ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند. فقط طی ۷۲ ساعت گذشته حکم اعدام ۱۲ نفر اجرا شده است. بر اساس منابع خبری حال‌وش، یک تن از این اعدامی‌ها زنی گمنام است و اسامی دیگر به شرح زیر هستند:

موسی گرگیج، احسان گرگیج، امین الله کریمی، عبداله زاروزهی، مدینه سبزوان، محمد شیبک، عیدمحمد شادمان، گل‌محمد ناروئی، عبدالستار شاهوزهی، نعمت اله ریگی لادیز، محمود رحمانی.

در حالی‌که مرکز، جمعه به جمعه در انتظار مصرف اخبار اعتراضات مردم بلوچ نشسته، خود در برابر بی‌عدالتی و کشتار بلوچ‌ها سکوت کرده است.

ما به عنوان بخش کوچکی از جامعه بلوچستان هشدار می‌دهیم که سکوت و بی‌توجهی به کشتار جان‌های به حاشیه‌رانده‌شدگان و زندانیانی که بدون طی روندهای حقوقی و قانونی شفاف و به شکل ضرب‌العجل در هفت ماه گذشته بارها و بارها تکرار شده است، روزهای سیاهی را برای ما ترسیم می‌کند.

ایستادگی در برابر عادی‌سازی و سیاست‌زدایی از کشتار بلوچ‌ها و سایر ملل/اتنیک‌های اقلیت شده، سیاستی است که آزادی‌خواهان، انقلابیون و نیروهای مترقی باید مسئولانه و با جدیت آن را پیگیری کنند.

ما ضمن محکوم کردن احکام اعدام زندانیان عرب که آن‌ها نیز پوشش خبری محدودی دارند، از هم‌سنگران، یاران و دسگوهاران خود می‌خواهیم با صدای بلند این جنایات را محکوم کنند.

 نام کشته‌شدگان گمنام، قربانیان نظام سلطه و استثمار را فریاد بزنیم و علیه ماشین کشتار و سرکوب بایستیم.

 

 

اصلاحیه پست:

در زمان انتشار این پست، متاسفانه عدد اعدامی‌های روزهای گذشته بلوچستان از ۱۲ نفر به ۱۸ نفر افزایش یافت که در پست ۱۲ نفر ذکر شده است. اسامی افراد اضافه شده:

صبور شه‌بخش، لال‌محمد ناروئی براهویی، عبدالبصیر توتازهی (بژم)، امیر رامشک، حسین ریگی، جابر امینی.

متاسفانه این آمار ادامه دارد…

 

#موسی_گرگیج
#احسان_گرگیج
#امین_الله_کریمی
#عبداله_زاروزهی
#مدینه_سبزوان
#محمد_شیبک
#عیدمحمد_شادمان
#گل_محمد_نارویی
#عبدالستار_شاهوزهی
#نعمت_اله_ریگی_لادیز
#محمود_رحمانی
#صبور_شه_بخش
#لال_محمد_ناروئی_براهویی
#عبدالبصیر_توتازهی (بژم)
#امیر_رامشک
#حسین_ریگی
#جابر_امینی

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)