دوست‌یابی در حالت‌های خاص

دوست‌یابی‌های اینترنتی به بخشی از زندگی انسان مدرن تبدیل شده است. اپلیکیشن‌ها، سایت‌های دوست‌یابی و شبکه‌های اجتماعی، شرایطی را فراهم کرده که انسان‌ها، فارغ از جنسیت و تمایلات جنسی، می توانند برای خود دوست پیدا کنند، عاشق شوند یا از آن برای پیدا کردن شریک جنسی استفاده کنند. همچنین، این ابزارها بیشتر به اقلیت‌ها کمک می‌کنند تا در دنیای وسیع امروزی برای خود یار و یاوری پیدا کنند.

بیشتر افراد مصاحبه شده‌ای که از رابطه شاد و طولانی مدتی برخوردار بودند، در فضای مجازی با شریک خود آشنا شده بودند.

اما متاسفانه اغلب وب‌سایت‌های دوست یابی، مرکز آزار و اذیت‌های جنسی هستند.

در تحقیقات به عمل آمده، نیمی از LGBTQ ها اعلام کردند که در سایت‌های دوست‌یابی مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند.  علاوه بر این در تحقیقات دیگری مشخص شده بود که نوجوانان LGBTQ سه تا چهار برابر بیشتر از دیگران مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند.

به همین علت باید در فضای مجازی مراقب باشید. دوست یابی فعالیتی لذت بخش است و برای اینکه بتوانید از این لذت برخوردار شوید، بهتر است به چند توصیه ساده عمل کنید.

نکات امنیتی در دوست‌یابی آنلاین 

ملاقات با افرادی که در فضای مجازی با آنها آشنا می‌شوید، می‌تواند خطر آفرین باشد. حتی اگر به نظر برسد که آنها شخصیت‌های واقعی هستند، هیچ راه و تضمینی برای تایید هویتشان وجود ندارد. حتی اگر در مورد هویتشان صادق باشند، بازهم معلوم نیست در ملاقات رو در رو چه رفتاری خواهند داشت.

این موضوع نباید شما را از برقراری ارتباط منصرف کند، اما باید همیشه استراتژی‌هایی داشته باشید تا  در موقعیت‌های پیش بینی نشده، بتوانید از خودتان محافظت کنید.

 • بیرون قرار بگذارید: با این کار، تا قبل از تعیین صلاحیت فرد، آدرس خانه شما مخفی خواهد ماند. شاید این کار به نظر کمی سخت باشد، اما امکان آسیب رسیدن به خود را کاهش می دهید.
 • به یک دوست خبر دهید: تمامی اطلاعات قرار ملاقات خود را از جمله مشخصات فردی که با او ملاقات خواهید داشت، محل قرار و مدت زمان ملاقات را به یک دوست اطلاع دهید.
 • از اپلیکیشن های اطلاع رسانی به نیروهای انتظامی استفاده کنید: برنامه هایی هستند که بدون نیاز به برقراری تماس می توانید در خواست کمک کنید. در صورتی که احساس خطر کردید از این برنامه استفاده کنید تا نیروهای انتظامی به محل اعضام شوند.
 • تحقیق کنید. قبل از رفتن به ملاقات دوست جدید خود، در مورد او تحقیق کنید. معمولا افراد یک روزه در فضای مجازی ظاهر نمی شوند و مدت ها است از حساب های خود استفاده می کنند. در مورد هویت آنها می توانید از این حضور در فضای مجازی کمک بگیرید.

دوست‌یابی امن

خوشبختانه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن استفاده از تلفن های همراه، اپلیکیشن های دوست یابی جای وب سایت ها را گرفته اند. برخی از این برنامه ها تنها برای روابط جنسی طراحی شده اند و برخی دیگر به هدف دوست یابی و پیدا کردن شریک زندگی.  در هر دو مورد، کاربران در معرض خطر آزار و اذیت جنسی قرار دارند.

اپلیکیشن های زیادی برای ایجاد تجربه ای امن از دوست یابی های آنلاین طراحی شده اند. در برخی از این برنامه ها علاوه بر تدابیر امنیتی سفت و سختی که در داخل برنامه تعبیه شده، سلامت شما در خارج از منزل هم بررسی می شود.

Taimi: اپلیکیشنی که بهترین برنامه دوست یابی بین هم مردان هم جنس گرا شناخته شده است. در این برنامه احراز هویت دو مرحله ای وجود دارد و از ربات ها برای شناسایی کاربران ساختگی و کلاهبردار استفاده می شود.

LGBTQutie: این برنامه ساده دوستی های دراز مدت را ترویج می دهد.

Scissr: این برنامه برای همجنس گرایان زن طراحی شده که شعار آن تامین امنیت زنان می باشد. این برنامه پروفایل های جعلی را قبل از اینکه مشکل ساز شوند، شناسایی کرده و پاک می کند.

سکستینگ امن: 

با افزایش استفاده از برنامه های دوست یابی، سکستینگ به یک پدیده نوین تبدیل شده که در نتیجه آن می توان به صراحت گفت که در تمامی موبایل ها، عکس های برهنه وجود دارد.

چه این عکس ها توسط خود شما گرفته شده باشد چه توسط فرد دیگر، در صورتی که این عکس ها به دست افراد نا  به کار بیافتد، علاوه بر شرم ساری، بر روی حرفه و شخصیت اجتماعی شما هم تاثیر خواهد گذاشت. تبادل این عکس ها لذت بخش است اما باید پیش گیری های لازم را به عمل بیاورید.

برخی از برنامه‌هایی که عکس های شما را با امنیت بالا ذخیره می کنند:

 • Keepsafe
 • Gallery Lock Lite
 • Best Secret Folder
 • KYMS
 • Vaulty

برای عکس‌های خود، زمان پاک شدن خودکار تعیین کنید:

برخی اوقات اصلا نیازی نیست که عکس های برهنه خود را در گوشی ذخیره کنید. بعد از اینکه آن عکس را برای مخاطب مورد نظر ارسال کردید، ممکن است ذخیره کردن آن دیگر هیچ فایده ای برای شما نداشته باشد. برخی برنامه ها به شما این امکان را می دهد تا عکسی را گرفته و به مخاطب مورد نظر خود ارسال کنید، بعد از مدت زمان مشخصی، عکس را از هر دو گوشی پاک می کند. این برنامه ها عبارتند از:

 • Snapchat
 • StealthChat
 • Wickr
 • Kaboom
 • BurnChat

با این وجود، راه هایی برای دور زدن این تدابیر وجود دارد، برای مثال مخاطب می تواند قبل از پاک شدن عکس، از آن اسکرین شات بگیرد یا به روش دیگری آن را ذخیره کند. بنابراین هرگز با غریبه ها سکستینگ نکنید.

ادامه دارد…


بخش اول:

بخش دوم:

بخش سوم:

راهنمای کامل امنیت کوییرها در فضای مجازی (بخش سوم)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com