اغلب LGBTQQها در فضای مجازی مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. در اینجا قصد داریم راه کار های کاملی برای حفظ امنیت این دسته از انسان ها را مطرح کنیم.

موسسه VPN Mentor در طی یک تحقیق از ۶۹۵ نفر( که در این بین هم اعضای جامعه LGBTQ حضور داشتند هم افراد جامعه عمومی) در رابطه با تجربه آنها از مطرح کردن تمایلات و هویت جنسی خودشان در فضای مجازی، سوالاتی پرسیده است. نتایج بدست آمده (که در این مقاله مطرح خواهند شد) نشان دهنده مشکلات و چالش‌هایی است که جامعه LGBTQ با آن روبرو خواهند شد.

اصلی ترین یافته های این تحقیق عبارتند از:

  • %۷۳ از پاسخ دهندگان (از بین تمامی گروه‌ها و تمایلات جنسی) یا به صورت شخصی مورد حمله قرار گرفته‌اند یا تجربه آزار و اذیت اینترنتی داشته‌اند.
  • %۵۰ از پاسخ دهندگان در تمامی گروه‌ها، تجربه آزار و اذیت جنسی در فضای مجازی داشته‌اند.
  • در مبحث تمایلات جنسی، افرادی که میل جنسی نداشتند احساس می کردند که در فضای مجازی کمترین امنیت را دارند و در مقابل همجنس گرایان مرد نسبت به دیگران احساس امنیت بیشتری داشتند.
  • در مورد هویت جنسی، زنان ترنس‌جندر احساس می کردند که در فضای مجازی کمترین امنیت را دارند و در مقابل دگر جنس گرایان، نسبت به دیگران احساس امنیت بیشتری داشتند.
  • احتمال کنار گذاشته شدن یا عدم استفاده از اینترنت توسط زنان ترنس‌جندر بر خلاف میلشان زیاد می باشد. در حالی که دگر جنس گرایان کمتر دچار این مشکل می شوند.

کارشناسان امنیت سایبری وظیفه خود دانسته‌اند که برای این قشر آسیب پذیر راه کارهای عملی حفظ امنیت در فضای مجازی، پیشگیری از سوءاستفاده‌ها و آزار و اذیت‌های اینترنتی، کنار آمدن با ناملایمات و تعصبات ارائه دهد. چه عضو جامعه LGBTQ باشید چه عضو حامیان آنها، امیدواریم این راه کارها برای شما مفید باشد.

یک انجمن آنلاین پیدا کنید:

حضور و فعالیت در جامعه ناهمجنس‌گرایان می تواند برای LGBTQ ها سخت باشد. آنها از خانواده خود رانده شده‌اند، جامعه آنها را محکوم می کند و از دوستان خود جدا مانده‌اند، به همین دلیل اغلب این افراد برای رهایی از تنهایی به اینترنت پناه می آورند.

تنها با یک کلیک می توانند از دنیای اطراف خود جدا شده و وارد دنیایی پر از افراد هم فکر خود شوند. در این گونه انجمن‌ها افراد می توانند در مورد موضوعات خاص و نحوه حضور در جامعه، از هم فکران خود سوالاتی بپرسند و در مورد هویت جنسی و امیال خود، اطلاعات بیشتری بدست آورند.

به عبارت دیگر، اینترنت توانسته بدون توجه به موقعیت مکانی این افراد، برای آنها جامعه ای تشکیل دهد.

مارا یک همه جنس گرا می گوید: “اینترنت و شبکه های اجتماعی برای متصل کردن برخی افراد به جامعه LGBTQ حیاتی است. این فضا به آنها کمک می کند تا مقبولیت و حمایت پیدا کنند و در یک جامعه عضو شوند. زنده نگه داشتن این روابط بسیار حیاتی است”.

از آنجایی که خودکشی در بین نوجوانان LGBTQ به مراتب بیشتر از دیگران است، اینترنت می تواند نجات بخش آنها باشد.

ماریل یک زن همجنس گرا می گوید: ” گروه‌ها و انجمن های حمایتی خوب و زیادی در اینترنت وجود دارد که جان مرا نجات داده و شناخت هویتم را بسیار آسان تر کردند”.

بخش تاریک وب

 اینترنت می تواند یک محیط خطرناک و رعب آور باشد. تنها با خواندن کامنت های مختلف در شبکه های اجتماعی، شاهد دریایی از اهانت و پرخاشگری های غلط خواهید بود.

با در نظر گرفتن این کامنت های پرخاشگرانه که ناشی از همجنس گرا و دو جنس گرا هراسی است، حضور در اینترنت را برای جامعه LGBTQ سخت تر کرده است.

با توجه به این واقعیت تلخ، دانستن نکات حفظ امنیت و دفاع از خود برای تمامی افراد جامعه LGBTQ ضروری است. با استفاده از روش هایی که در بخش های بعدی به آنها اشاره خواهیم کرد، می توانید احتمال وقوع آزار و اذیت و زورگیری های مجازی را کاهش دهید.

در اینجا باید تاکید کنیم که اغلب راه کار های پیشنهادی در این مقاله با هدف کمک به افرادی است که احساس امنیت ندارند یا می خواهند تمامی جوانب زندگی خود را علنی نکنند تا در صورت بروز مشکلی، بتوانند از هویت خود محافظت کنند.

البته احتیاط بیش از حد، معایب خود را دارد. در تحقیقات به عمل آمده، علت احساس امنیت بیشتر هم جنس گرایان مرد، احتیاط بیش از حد آنها بود.

امیدواریم زمانی برسد که به هیچ یک از این کارها نیازی نداشته باشیم و همه فارغ از تمایلات و هویت جنسی خود، بتوانند بدون ترس در جامعه حضور داشته باشند.

ادامه دارد …


بخش دوم:

راهنمای کامل امنیت کوییرها در فضای مجازی (بخش دوم)

بخش سوم:

راهنمای کامل امنیت کوییرها در فضای مجازی (بخش سوم)

بخش چهارم:

راهنمای کامل امنیت کوییرها در فضای مجازی (بخش چهارم)

 
 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)