موج جدید برخورد با بی‌‌حجابی در ایران

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی روز گذشته اعلام کرد که «طرح‌های امنیت اخلاقی را تشدید می‌کنیم» و تاکید کرد که این تشدید «بنا به درخواست مردم و برای آرامش و امنیت بیشتر» است.

آثار تشدید این طرح که کمابیش به طور دایم در ایران در جریان است در طی روزهای گذشته در مقابل پلیس «امنیت اخلاقی» در خیابان وزرا خود را نشان داد و باعث ترافیک در این منطقه شد.

نگین باقری@negin_bagheri

وزرا امروز به طور عجیبی غلغله بوده. برای همه این آدم‌ها مسیج کشف حجاب در خودرو اومده

مشاهده عکس در توییتر

sarast@sara_hpdk
 

برا من مسیجش اومد. رشت هستم
مسیج اول برای تذکر بود. ۴ روز بعد، یعنی دیشب، مسیج ابلاغیه اومد که زودتر پاشو بیا پلیس امنیت اخلاقی. خیلی شاکی شدم. با دوستم که وکیله صحبت کردم. گفت توی مسیج کد جرم نخورده پس لازم نیست بری، میری فقط پول میگیرن و تعهد. منم به حرفش گوش دادم. pic.twitter.com/cKVIRLoiIV

مشاهده عکس در توییتر
۱۸ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند
 
 

در طی دو روز گذشته صدها نفر از مالکان خودرو در تهران پیامکی را دریافت کرده‌اند مبنی بر اینکه  متهم به «کشف حجاب در خودرو» شخصی هستند و از آنان خواسته شده که ظرف ۷۲ ساعت خود را به پلیس امنیت اخلاقی معرفی کنند.

روز پنج‎شنبه صدها نفر در تهران با دریافت این پیامک، به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کردند، ازدحام بیش از حد و اعتراض مردم در نهایت موجب شد تا پلیس با اعلام بخشودگی جریمه‎های احتمالی، خواهان متفرق شدن مردم شود.

به گفته شاهدان عینی شماری از کسانی که صبح زود به خیابان وزرا مراجعه کرده بودند، ناچار به دادن تعهد کتبی و خلافی ماشین‎هایشان شدند، اما پس از آن با افزایش شمار مراجعان و بسته شدن خیابان وزرا، پلیس مجبور به عقب‎نشینی از مواضع خود شد. پس از آن حسین رحیمی رئیس پلیس تهران از ادامه برخورد با «بدحجابی و بی‌حجابی در خودروهای شخصی» خبر داد و در گفتگو با رویداد ۲۴، گفت:«مأموران پلیس در سطح شهر خودروهایی که در آن‌ها کشف حجاب می‌شود را شناسایی و با آنان برخورد می‌کنند.» او همچنین اضافه کرد که پلیس اظهارات کسانی که نسبت به این اتهام اعتراض داشته باشند را شنیده و در صورت اثبات بی‎گناهی از اتهامشان چشم‏‌پوشی می‎کند.

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران تاکید کرد که «رصد خودروهای حامل افراد هنجارشکن با چشمان غیرمسلح انجام می‌شود.»

هفته گذشته نیز حسین ساجدی‌نیا، معاون عملیات نیروی انتظامی از آغاز «گشت نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی» با استفاده از بیش از هفت‌هزار نیروی زن و مرد خبر داده بود.

ارسال پیامک در خصوص کشف حجاب در خودرو، در روزهایی که بسیاری از استان‌‏های ایران درگیر سیل هستند و فشارهای اقتصادی روانی ناشی از تحریم‌ها هر روز بیشتر می‌شود، مسأله‎ای است که واکنش‎های بسیاری را در شبکه‏‌های اجتماعی به 

کاربران توییتر می‎گویند که در میان بحران‏‌های عمیق اقتصادی، پلیس تلاش می‎کند تا از مساله بی‎حجابی هم درآمد کسب کند.

گروهی از افراد هم با اشتراک گذشتن سخن فرمانده نیروی انتظامی مبنی بر اینکه این کار «بنا به درخواست مردم و برای آرامش و امنیت بیشتر» انجام می‌شود تاکید کردند که جزو «مردم» خواهان این کار نیستند و با آن مخالف‌اند و گروهی نیز خواستار پرونده‌هایی شدند که در طی این سال‌ها مسکوت مانده است.

علی اکرمی@aliakrami6
 

آقای ناجا از توجهتان به درخواستهای مردمی بسیار سپاسگذارم
اینجانب به عنوان یک شهروند معمولی درخواست دارم نتایج پیگیری پلیس در پرونده #اسیدپاشی اصفهان را نیز اعلام فرمایید.

ومن الله التوفیق

امیر سیدین@amirseyedin
 

فرمانده ناجا: به درخواست مردم طرح‌های امنیت اخلاقی را تشدید می‌کنیم

– من به شخصه مطلقا همچین درخواستی ندارم؛ این از من!

۳۶ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند
 
 

افزایش فشار و سخت‎گیری در مورد بدحجابی اما محدود به این مورد نیست. در  طی دو هفته اخیر، پلیس امنیت حداقل سه تن از فعالان اجتماعی را که در روز هشت مارس در مترو تهران اقدام به دادن گل و شیرینی به مردم کرده و سرود «جنبش زنان» را خوانده بودند، دستگیر کرده است.

یاسمن آریانی به همراه مادرش و مژگان کشاورز، سه زنی هستند که انتشار فیلمی از آنان در روز هشت مارس، باعث شد تا پلیس اقدام به دستگیری آنان کند.

برخورد با تخلفات دانشجویان در فضای مجازی

حجاب اما تنها نقطه اختلاف حاکمیت و مردم ایران در حوزه‌‌های اجتماعی نیست. روز گذشته جاماسب نوذری مدیرکل امور دانشجویان داخل، از سازمان امور دانشجویان اعلام کرد، رسیدگی و برخورد با تخلفات دانشجویان در فضای مجازی به اصلاحات آیین‌نامه انضباطی دانشجویان، اضافه شده است.

او در گفتگو با سایت انتخاب در مورد تخلفات دانشجویان در فضای مجازی به برخی موارد اشاره کرده و گفته است: «انتشار عکس‌های غیراخلاقی یا مرتکب شدن کار خلاف اخلاق در فضای مجازی همچنین انتشار تصاویر نامناسب در کانال‌های اطلاع‌رسانی، شامل برخوردهای انضباطی با دانشجویان می‌شود.»

مدیر کل این نهاد دولتی در حالی از این تغییرات و به گفته او «اصلاحات» در  آیین‌نامه انضباطی دانشجویان خبر داد که عصر روز گذشته علیرضا معزی، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت در توئیتر خود این رویکرد را «انقباضی» خوانده و تلویحا با آن مخالفت کرد، او نوشت:« ورای آنکه اینچنین رویکردهای انقباضی بی‌ثمر است؛این تغییر در آیین‌نامه‌ هم نیازمند تصویب در نهاد بالادستی است که هنوز رخ نداده و پیشنهاد را در قالب مصوبه اعلام کرده‌اند.مسیر همان است که بود:عبور از #دانشگاه_امنیتیبه #دانشگاه_امن،همانکه به ایستادگی در برابر #ستاره‌دار کردن انجامید.»

ویدئوی جاسازی شده

alireza moezi@ar_moezi
 

ورای آنکه اینچنین رویکردهای انقباضی بی‌ثمر است؛این تغییر در آیین‌نامه‌ هم نیازمند تصویب در نهاد بالادستی است که هنوز رخ نداده و پیشنهاد را در قالب مصوبه اعلام کرده‌اند.مسیر همان است که بود:عبور از #دانشگاه_امنیتی به #دانشگاه_امن،همانکه به ایستادگی در برابر #ستاره‌دار کردن انجامید

۳۲ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند
 
 

مساله «به‌روز رسانی» موارد تخلف دانشجویان درحالی مطرح می شود که تا پیش از این نیز، محدودیت‎های زیادی بر دانشجویان از طریق آیین‎نامه‌ انضباطی اعمال می‌شد. منع دانشجویان از انجام فعالیت سیاسی منتقدانه در دانشگاه، نظارت بر نحوه پوشش دانشجویان، تفکیک جنسیتی اجباری در بعضی از دانشگاه‌ها از مواردی است که در آیین‌نامه‌های انضباطی آمده و دانشجویان در صورت عدم توجه به آن ممکن است با حکم محرومیت از تحصیل یا تعلیق و اخطار مواجه شوند.

تحریمها و افزایش فشار بر جامعه مدنی

گروهی از فعالان اجتماعی بر این عقیده‌اند که وضع تحریم‏‌ها علیه ایران و افزایش مشکلات اقتصادی و سیاسی سبب شده است تا حکومت با این توجیه که در جنگ اقتصادی قرار دارد، فشار بر فعالان جامعه مدنی را افزایش دهد.

یک فعال اجتماعی از ایران در گفتگو با «زیتون» می‎گوید:«کارکرد تحریم‏ها این است که با افزایش فشار اقتصادی بر مردم، زمینه‎ساز بروز ناآرامی و اعتراض شود، اما حکومت با استفاده از همین شرایط، به سرکوب جامعه مدنی شدت می‌بخشد.»

به عقیده این فعال اجتماعی «این کار باعث می‌شود تا از طرفی دستگاه‌های امنیتی با فعالان مدنی تصفیه‌حساب کنند و در عین حال از جامعه زهرچشم بگیرند که یعنی بدانید حاصل هر اعتراضی به زندان ختم می‌شود. از طرف دیگر با فشارهای شدید اقتصادی، کمتر کسی به اخبار بازداشت و سرکوب فعالان مدنی واکنش نشان می‌دهد و معمولا حکومت با کمترین هزینه، بسیاری از فعالان را تا ماه‏‌ها در زندان نگه می‎دارد. نمونه آن فعالان محیط زیست و فعالان کارگری هستند.»

چنین برخوردی البته در جمهوری اسلامی مسبوق به سابقه است. در دهه شصت نیز حکومت با توجیه قرار داشتن در شرایط جنگی، سرکوب‎های داخلی را با شدت بیشتری دنبال کرد. از زندانی و اعدام کردن هزاران فعالان سیاسی گرفته تا سخت‎گیری‎های خشونت‌آمیز در برخورد با بدحجابی.

حال با گذشت چهار دهه از حیات جمهوری اسلامی، مساله حجاب و آزادی‌های اجتماعی بیش از همیشه به عرصه‎ای برای چالش حاکمیت و مردم بدل شده است. حجاب اختیاری، مسأله‌ای که تا همین چندسال پیش به سختی می‌توانست در میان مطالبات زنان جایگاهی بدست آورد، امروز تبدیل به یکی از مهمترین مطالبه‌ها شده است.

به نظر می‌رسد ترخیص کسانی که احضار شده بودند و «بخشودگی جرایم » آنان به دلیل ازدحام جمعیت حاکی از ناتوانی حاکمیت از اداره و به پایان رساندن راهی است که بر آن پای می‌فشارد چرا که گروه «مجرمان» بزرگ و بزرگتر می‌شود

سال گذشته، اعتراض نمادین شماری از زنان که بعدا به «دختران خیابان انقلاب» مشهور شدند باعث شد تا بار دیگر این موضوع در صدر توجهات قرار بگیرد. با این‌حال، پلیس و مراجع قضایی با دستگیری و صدور احکام  سنگین، تلاش می‎کنند تا همچنان از حجاب اجباری با تکیه بر احکام دینی دفاع کنند.

با این وجود به نظر می‌رسد این راه حل حاکمیت نیز به نوعی به انسداد رسیده است و برخورد در این سطح گسترده با کسانی که خواهان تغییر سبک زندگی خود در ایران هستند بیش از این ممکن نیست. آنچه که در طی دو روز گذشته در خیابان وزرا اتفاق افتاد نمادی از این انسداد است. ترخیص کسانی که احضار شده بودند و «بخشودگی جرایم » آنان به دلیل ازدحام جمعیت حاکی از ناتوانی حاکمیت از اداره و به پایان رساندن راهی است که بر آن پای می‌فشارد چرا که گروه «مجرمان» بزرگ و بزرگتر می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com