ایرانیان، تنها قربانیان ماشین اعدام در ایران نیستند؛ واقعیت این است که سالانه، شمار قابل ملاحظه‌ای از شهروندان افغان، بدون آنکه حتی اطلاع‌رسانی دقیق و درستی درباره‌ی آنها صورت گیرد، اعدام می‌شوند.

هفته پیش، مقامات استان تخار در شمال غرب افغانستان اعلام کردند که تنها در منطقه‌ کوچکی از این استان، ۳۵۰ زندانی محکوم به اعدام در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند.

محمد نورزی، زندانی افغان که اکنون در زندانهای ایران به سر می‎برد، در تماس تلفنی به بی‏‎بی‎سی گفت است” در هفته پیش ۲۰ نفر از شهروندان افغان، در زندانی که من هستم، اعدام شده‎اند که ۵ نفر آنان، از ولایت تخار افغانستان بودند.”

در همین زمینه، ساکنان استان تخار، به مبین غفوری گزارشگر بی‎بی‎سی گفتند که حدود ۸۰ نفر از احالی این استان،  ظرف شش ماه گذشته، در ایران اعدام شده‌اند.

جرم اکثر این افراد، حمل و نگهداری مواد مخدر اعلام می‌شود و محافل حقوق بشری ایرانی نیز معمولاً توجه خاصی به وضعیت آنها نمی‌کنند. اکثر آنها در محاکمه‌هایی چند دقیقه‌ای بدون اینکه حتی حداقل‌ موازین آیین دادرسی رسیدگی در باره آنها رعایت شود، بدون آنکه از حق دفاع و وکیل انتخابی و.. برخوردار باشند، معمولاً در دادگاه‌های انقلاب به طور جمعی محاکمه و اندکی بعد هم اعدام می‌شوند. هیچ سازوکار قابل اعتمادی نیز در این میان  وجود ندارد که نشان دهد سرگذشت آنها از هنگام دستگیری تا اعدام چه بوده است.

در گفت‌وگو با مسعود حسن‌زاده روزنامه‌نگار مستقل در کابل که مسئله را دنبال کرده است، نخست از شمار اجرای احکام اعدامِ افغان‌ها در ایران پرسیده‌ام.

این گفت‌وگو را از اینجا می‌توانید بشنوید…

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com