«اسفند ماه را دوست دارم به خاطر اینکه بوی عید می دهد، شاخه درخت ها شکوفه می زنند، مردم به جنب و جوش می افتند و خانه تکانی می کنند و آماده می شوند برای نوروز، ولی از همه مهمتر که دلم برایش حسابی لک زده خرید شب عید است. خیابان ها شلوغ می شود، بساطی ها جنس هایشان را حراج می کنند و توی این شلوغی نمی دانم چرا اینقدر کیف می کنم و دلم نمی خواهم به خانه برگردم!»
«نگار» راست می گوید، بوی عید خودش را حتی به چهاردیواری کانون اصلاح و تربیت رسانده. درختان شکوفه زده اند و گویی دیوارهای سرد و بی روح اینجا، جان گرفته اند. دخترهای کانون هم پرجنب و جوش تر از قبل شده اند. مقابل خوابگاه شان فرش های قرمز را با آن لچک و ترنج های خوش نقش، روی زمین پهن کرده اند و با جارو و پارو افتاده اند به جانشان تا لک و چرک و کثیفی را از دل تار و پودشان بیرون بریزند؛ البته خانه تکانی دخترهای کانون بهانه ای هم هست برای تفریح و سر به سر گذاشتن یکدیگر.
هفته آخر اسفند است و آخرین جلسه کلاس روزنامه نگاری. از بچه ها می خواهم برایم از نوروز و حس و حال و خاطره هایش در کانون بنویسند. «نگار» خط خوشی دارد و شروع می کند به نوشتن. نگار را همه توی کانون دوست دارند. ۲۱ ساله، لاغراندام و قدبلند و سبزه رو است، با چشمانی میشی که وقتی می خندد زیباتر هم می شود. او برایم ۳ برگ کامل از بالای صفحه تا پایین می نویسد آن هم تند و تند. «سارا» قدش کوتاه تر از نگار است و البته ۴ سال کوچک تر از نگار. سارا هم مثل نگار خوش ذوق و البته با استعداد است. تا پشت میز می نشیند، مثل برق شروع می کند به نوشتن. بعد از چند دقیقه رو به من می کند و می گوید: «نگار درباره نوروز نوشته، انگار همه ما نوشته ایم. خاطرات همه ما مشترک، خب حس و حالمان هم یکی است از چی بنویسم؟»
بقیه دختران هم خاطرات شان را برایم می نویسند. دوست دارم وقتی خاطرات شان را تحویل می دهند آنها را بخوانم. می خواهم بدانم عید را چطور گذرانده اند. پیش خودم می گویم شاید دلتنگ خانواده هایشان بوده اند و حتماً دوست داشتند نوروز را بیرون از این چهاردیواری بزرگ می گذراندند. نگاه و رفتار بچه ها نشان می دهد که نمی خواهند عید را در کانون بگذرانند و دوست دارند سال تحویل را کنار خانواده خود باشند.
تصور می کنم عید را که خیلی ها به مسافرت می روند یا مدام در دید و بازدید هستند چطور می شود در یک ساختمان تکراری و محوطه کوچکی که حتی با سبز شدن درختانش هم نمی تواند هیچ جذابیتی برای آدم هایش داشته باشد، ماند.
نگار رشته افکارم را پاره می کند. گویی فکرم را خوانده است. می گوید: «هر کاری هم که بکنیم عید بیرون از کانون بهتر است. چند روز عید، بیرون کانون خیلی به آدم خوش می گذرد. کانون اگر هم جای خوبی باشد به هر حال چهاردیواری بسته است و به بیرون دسترسی نداری.»
تعداد دخترهای کانون از سال پیش کمتر شده و حالا همه شان در خانه تکانی خوابگاه شرکت می کنند. از سارا می پرسم خانه تکانی شان کی تمام می شود. می گوید: «امسال خانه تکانی خیلی سخت تر از پارسال شده چون تعدادمان خیلی کمتر شده. بیشتر بچه ها حال و حوصله نظافت خوابگاه را ندارند ولی وقتی کار گروهی می کنیم، خستگی از تن همه بیرون می رود.
بچه ها شستن فرش را خیلی دوست دارند. یکی یکی فرش ها را توی حیاط پهن می کنیم و می شوییم. کلی هم آب بازی می کنیم و خوش می گذرانیم. وقتی فرش شستن تمام شد، توی حیاط ناهار می خوریم و بعدش هم کمی استراحت می کنیم.»
بعد از گردگیری و تمیز کردن پنجره ها و شستن فرش ها، نوبت به تزئین ساختمان و تهیه سفره هفت سین می رسد. دخترها عاشق این کار هستند. با ذوق و شوق این کار را می کنند. کارگاه سفال گری کنار کارگاه روزنامه نگاری است. وسایل سفره هفت سین را دخترها با سفال درست می کنند، آنقدر با سلیقه هستند که هفت سین شان مخصوصاً سبزه های شان در بخش های مختلف کانون بخصوص بخش اداری مشتری های زیادی دارد.
سارا توی کلاس نشسته و بیرون نرفته. او از فضای خوابگاه در روزهای عید برایم می گوید و از اینکه حال و هوای خوابگاه به کلی تغییر می کند، لباس ها نوی شان را می پوشند و میز هفت سین را با ظروف سفالی دست ساز خودشان می چینند، گلدان های رنگی کوچکی که هرکدام گنجشکی کوچک به آنها چسبانده اند توی راهروها و پشت پنجره ها می گذارند تا عیدشان پررنگ تر شود. دخترها ساختمان شان را با ستاره های آبی کم رنگ و آبی فیروزه ای که روی خشت های آجری چسبانده اند، تزئین کرده اند. روتختی های جدیدشان که سبزرنگ است روی تخت شان پهن کرده اند و نمازخانه شان را پر کرده اند از گلدان های پر از گل.
چند روز مانده به عید خانه تکانی شان را تقریباً به پایان رسانده اند. سفره هفت سین شان آماده است و خوابگاه را آن طور که خودشان خواسته اند، آراسته اند.
نگاهی به نوشته های نگار می اندازم که ساعت تحویل و ایام عید را با خط قشنگش این طور برایم توصیف کرده: «سال تحویل بچه ها لباس های نو خود را می پوشند و به همراه مددکارها و کارمندان شیفتی کانون دور میز هفت سین می نشینند. با اینکه ما هم مثل بقیه مردم هیجان لحظه تحویل سال را داریم اما درست همان لحظات است که دور بودن از خانواده را بیشتر از همه مواقع حس می کنیم. چشم همه بچه ها پر از اشک می شود و دوست دارند آن لحظه کنار خانواده هایشان بودند. بچه ها همدیگر را بغل می کنند تا همدیگر را آرام کنند.»
سارا هم برایم نوشته: «فقط روز اول عید را حس می کنیم و دیگر خبری از بوی نوروز و شادی نیست. عید در کانون بسیار دلگیر است. بچه ها بیشتر وقت خود را به دیدن تلویزیون می گذرانند. روزهای خسته کننده ای است. کانون بسیار ساکت است. کلاس ها تشکیل نمی شود و هیچ سرو صدایی نیست. من عیدهای کانون را دوست ندارم و به شخصه دوست دارم نوروز به مرخصی بروم ولی ای کاش می شد. اگر این اتفاق می افتاد حتماً نگار جان را هم با خود می بردم و از اینکه نمی توانم متاسفم.» بچه ها امیدوارند سال جدید با کمک مسئولان کانون اصلاح و تربیت جشنی در سالن آمفی تئاتر برگزار شود. خواننده ها و بازیگران به کانون دعوت می شوند و برای بچه ها برنامه اجرا می کنند. دخترها می گویند عاشق این برنامه هستند و با من درباره این برنامه ها حرف می زنند و تعریف می کنند که سال گذشته و سال قبل تر از آن چه برنامه هایی در کانون برایشان به اجرا گذاشته شده . با ذوق و شوق از آن برنامه ها تعریف می کنند.
سارا می گوید: «خدا کند امسال هم جشن باشد و ما را به جشن ببرند. گاهی شده که ما را نبرده اند و بچه ها خیلی از این بابت ناراحت می شوند.»
از سارا و نگار می پرسم آرزویتان در سال جدید چیست؟ سارا بدون فکر کردن سریع می گوید: «دوست دارم با مرخصی امسالم موافقت شود و عید را کنار خانواده ام باشم. فقط ای کاش می توانستم نگار را هم با خودم ببرم.» این را می گوید و نگاهی به نگار می اندازد و او را در آغوش می گیرد.
نمی دانم چرا دلم می گیرد، بغضم می گیرد. ای کاش می توانستم برایشان کاری کنم ولی از دست من هم کاری برنمی آید. نگار برای اینکه نشان دهد دختر قوی و مصممی است صدایش را صاف می کند و سوالم را جواب می دهد: «آرزو می کنم هیچ کس در کانون نباشد. در کنار خانواده بودن خیلی مهم است. حتی اگر پولی برای خرید شب عید یا مسافرت نداشته باشی، اما کنار خانواده ات باشی و وجود آنها را حس کنی. خداوند روزی رسان است و حواسش به بندگانش هست. به امید روزی که هیچ دختری عید را در کانون نباشد.»
نگار و سارا سال نو را تبریک می گویند و می روند تا به دوستان شان کمک کنند. من می مانم و نوشته هایی که بغضم را می ترکانند. اشک هایم جاری می شود از جملاتی که گویی روی کاغذ شناورند.
آنها نوشته اند که مسئولان کانون هر امکاناتی که در توان شان باشد در اختیارشان می گذارند ولی هرچه باشد اینجا برایشان حکم چهاردیواری را دارد نه خانه.

 

هلیا عسگری – روزنامه ایران

 

http://www.iran-newspaper.com/newspaper/PagePDF/91288
http://www.ghanoondaily.ir/fa/pdf/main/1195/11

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)