کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای ضمن مخالفت با حکم اعدام محمد علی طاهری و درخواست آزادی بی قید و شرط این زندانی عقیدتی، از رسانه ها و افکار عمومی می خواهد که پژواک صدای
زندانیانی باشند که مدتهاست دست از جان شسته و در آرزوی اجرای عدالت به پیشواز مرگ رفته اند.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

محمدعلی طاهری

محمدعلی طاهری

هم وطنان عزیز
تعدادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی برای دست یابی به خواسته های بر حق خود که مورد تایید قوانین جمهوری اسلامی نیز هست مدتی است دست به اعتصاب غذا زده اند که حال برخی آنان نیز وخیم گزارش شده است. مسئولین حکومتی هم چنان درگیر اختلافات سیاسی خود بوده و کمترین توجهی به خواسته های آنان ندارند. در این بین برای سلب توجه رسانه ها و افکار عمومی از مرگ تدریجی تعدادی از بهترین فرزندان این مرز و بوم، در اقدامی نفرت انگیز، حکم اعدام بیگناهی دیگر ـ محمد علی طاهری – به جرم داشتن عقیده ای متفاوت صادر شده است. نقض حقوق بشر در ایران بسیار گسترده است و طیف های زیادی را در بر می گیرد. به علت حجم بالای اتفاقات ناگوار، رسانه ها امکان توجه برابر به موضوعات در حال جریان را از دست می دهند و این امری است خطرناک چرا که جلب افکار عمومی همیشه نقش مهمی در روند اجرایی کردن امور دارد. در سال ۱۳۸۹ صدور نابهنگام حکم سنگسار برای زنی بی پناه به نام سکینه، موجب جلب نظر مطبوعات ملی و بین المللی و در نتیجه فراموش کردن اعتصاب غذای زندانیانی شد که به خاطر انتخابات مناقشه برانگیز سال ۱۳۸۸ دستگیر و در بدترین شرایط بسر می بردند. خوشبختانه سکینه سنگسار نشد.
هم اکنون قوه قضائیه با ابلاغ حکم اعدام برای زندانی عقیدتی ـ محمد علی طاهری ـ بار دیگر سعی دارد که افکار عمومی را متوجه و متمرکز بر یک امر کند و نام زندانیان سیاسی رجائی شهر و افرادی چون دکتر خزعلی و رضا شهابی و سعید ماسوری و دیگران را که در اثر لب فرو بستن بر غذا در آستانه مرگ قرار گرفته اند را در رسانه ها و افکار عمومی کم رنگ سازد. رسانه ها و افکار عمومی باید هوشیار بوده و با جدیت تمام خواستار لغو اعدام محمد علی طاهری شده و در عین حال از حاکمیت بخواهند که به خواسته اعتصاب کنندگان نیز جامه عمل بپوشاند.

کانون مدافعان حقوق بشر با اعلام مخالفت با حکم صادره برای محمد علی طاهری خواهان آزادی بدون قید و شرط این زندانی عقیدتی است و همه رسانه ها و مردم آگاه ایران را به یاری می طلبد که پژواک صدای زندانیانی باشند که مدتها است دست از جان شسته و در آرزوی اجرای عدالت به پیشواز مرگ رفته اند.

شیرین عبادی
رئیس کانون مدافعان حقوق بشر

۵ شهریور ماه ۱۳۹۶

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com