مجلس ايران در يک فضای متشنج با ۱۹۲ رأی موافق در برابر۵۶  رأی مخالف و ۲۴ رأی ممتنع، عبدالرضا شيخ‌الاسلامی، وزير تعاون کار و رفاه اجتماعی را از سمتش برکنار کرد.

وزير کار ايران به دليل انتصاب سعيد مرتضوی، دادستان پيشين تهران به عنوان سرپرست صندوق تامين اجتماعی از سوی شماری از نمايندگان مجلس استيضاح شده بود.

 در جلسه امروز مجلس، محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور ايران، با پخش نوار صوتی از مکالمات سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی، برادر رئيس‌ مجلس برادران لاريجانی را به “فساد اقتصادی” متهم کرد.

علی لاريجانی، رئيس‌مجلس نيز احمدی‌نژاد را متهم کرد که کشور را به تشنج کشانده و “کيان اخلاق جامعه” را به خطر انداخته است.

لاريجانی به نقل از داوود احمدی‌نژاد، بردار رئيس‌جمهور ايران، اطرافيان احمدی‌نژاد را به همکاری با سازمان مجاهدين خلق و فساد متهم کرد.

اين سخنان برای ساعتی جلسه مجلس ايران را متشنج کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ايران، شيخ‌الاسلامی امروز در مجلس گفت درباره “صلاحيت” مرتضوی با حيدر مصلحی، وزير اطلاعات مشورت کرده است.

سعيد مرتضوی، دادستان پيشين تهران در ماجرای بازداشتگاه کهريزک متهم شناخته شده و از سمت قضايی، تعليق شده است.

بازداشتگاه کهريزک پس از آن خبرساز شد که سه نفر از معترضان به نتيجه انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ايران، در آن کشته شدند. امير جوادی‌فر، محسن روح‌الامينی و محمد کامرانی سه جوانی هستند که آن زمان در بازداشتگاه کهريزک کشته شدند.

دولت ايران پس از اين‌که قوه قضائيه مرتضوی را از دادستانی تهران تعليق کرد، وی را به‌عنوان رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب کرد. مرتضوی سپس به‌عنوان رئيس صندوق تأمين اجتماعی منصوب شد.

وزير برکنار شده وزارت‌خانه کار ايران درباره انتصاب مرتضوی در سازمان تامين اجتماعی افزود: “کاری که برای انتصاب مدير جديد بايد انجام می‌گرفت تاييد صلاحيت ايشان از مسوولين ذی‌صلاح بود که بنده دو بار از آقای مصلحی وزير اطلاعات استعلام کردم که ايشان فرمودند من پرونده را مطالعه کردم و هيچ دليلی برای رد صلاحيت آقای مرتضوی وجود نداشت.”

وی گفت: “سعيد مرتضوی در گذشته رييس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است و طبق نامه رييس قوه قضاييه، سعيد مرتضوی قاضی معلق، به مدت دو سال به دولت مامور می‌شود و من سوال می‌کنم آيا رييس قوه قضاييه از تعليق ايشان اطلاعی نداشتند و چرا در آن زمان اين حرف‌ها مطرح نبود و امروز که به تامين اجتماعی آمدند اين صحبت‌ها صورت می‌گيرد.”

روح‌الله حسينيان يکی زا نمايندگان مجلس ايران و از مخالفان برکناری وزير کار  گفت: “در آمريکا هر روز در بازداشتگاه‌هايشان چند نفر کشته می‌شوند و حتی ايرانيان نيز در ميان آنان مشاهده می‌شود اما آيا در آمريکا دادستان را محاکمه می‌کنند؟”

وی افزود: “همين چند روز واقعه‌ای مانند کهريزک، در يکی از بازداشتگاه‌ها اتفاق افتاد چرا کسی دادستان، بازپرس يا داديار را متهم نکرد. “

احتمالا اشاره حسينيان به مرگ ستار بهشتی است که در هنگام بازداشت در بازداشتگاه پليس فضای توليد و تبادل اطلاعت نيروی انتظامی (فتا) درگذشت. به گفته مقام‌های قضايی روی بدن اين ويلاگ‌نويس آثار کبودی وجود داشته است. علت مرگ ستار بهشتی “شوک يا ضربه” اعلام شده است.

محمدقسيم عثمانی، يکی از نمايندگان موافق برکناری وزير کار در مجلس در واکنش به اصرار احمدی‌نژاد بر ماندن مرتضوی در مقام رئيس صندوق تامين اجتماعی گفت: “اين اصرار رئيس‌جمهور در آستانه انتخابات بر شائبه استفاده از حمايت مالی اين بنگاه بزرگ اقتصادی را از کانديدای احتمالی دولت در انتخابات دامن می‌زند.”

منتقدان دولت می‌گويند احمدی‌نژاد قصد دارد در انتخابات رياست‌جمهوری از نامزدی اسنفديار رحيم‌مشايی پشتيبانی کند.

فایل شنیداری صحبت‌های لاریجانی را از اینجا بشنوید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)