مجلس ایران در یک فضای متشنج با ۱۹۲ رأی موافق در برابر۵۶  رأی مخالف و ۲۴ رأی ممتنع، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی را از سمتش برکنار کرد.

وزیر کار ایران به دلیل انتصاب سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران به عنوان سرپرست صندوق تامین اجتماعی از سوی شماری از نمایندگان مجلس استیضاح شده بود.

 در جلسه امروز مجلس، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، با پخش نوار صوتی از مکالمات سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی، برادر رئیس‌ مجلس برادران لاریجانی را به “فساد اقتصادی” متهم کرد.

علی لاریجانی، رئیس‌مجلس نیز احمدی‌نژاد را متهم کرد که کشور را به تشنج کشانده و “کیان اخلاق جامعه” را به خطر انداخته است.

لاریجانی به نقل از داوود احمدی‌نژاد، بردار رئیس‌جمهور ایران، اطرافیان احمدی‌نژاد را به همکاری با سازمان مجاهدین خلق و فساد متهم کرد.

این سخنان برای ساعتی جلسه مجلس ایران را متشنج کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، شیخ‌الاسلامی امروز در مجلس گفت درباره “صلاحیت” مرتضوی با حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات مشورت کرده است.

سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران در ماجرای بازداشتگاه کهریزک متهم شناخته شده و از سمت قضایی، تعلیق شده است.

بازداشتگاه کهریزک پس از آن خبرساز شد که سه نفر از معترضان به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، در آن کشته شدند. امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی سه جوانی هستند که آن زمان در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند.

دولت ایران پس از این‌که قوه قضائیه مرتضوی را از دادستانی تهران تعلیق کرد، وی را به‌عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب کرد. مرتضوی سپس به‌عنوان رئیس صندوق تأمین اجتماعی منصوب شد.

وزیر برکنار شده وزارت‌خانه کار ایران درباره انتصاب مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی افزود: “کاری که برای انتصاب مدیر جدید باید انجام می‌گرفت تایید صلاحیت ایشان از مسوولین ذی‌صلاح بود که بنده دو بار از آقای مصلحی وزیر اطلاعات استعلام کردم که ایشان فرمودند من پرونده را مطالعه کردم و هیچ دلیلی برای رد صلاحیت آقای مرتضوی وجود نداشت.”

وی گفت: “سعید مرتضوی در گذشته رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است و طبق نامه رییس قوه قضاییه، سعید مرتضوی قاضی معلق، به مدت دو سال به دولت مامور می‌شود و من سوال می‌کنم آیا رییس قوه قضاییه از تعلیق ایشان اطلاعی نداشتند و چرا در آن زمان این حرف‌ها مطرح نبود و امروز که به تامین اجتماعی آمدند این صحبت‌ها صورت می‌گیرد.”

روح‌الله حسینیان یکی زا نمایندگان مجلس ایران و از مخالفان برکناری وزیر کار  گفت: “در آمریکا هر روز در بازداشتگاه‌هایشان چند نفر کشته می‌شوند و حتی ایرانیان نیز در میان آنان مشاهده می‌شود اما آیا در آمریکا دادستان را محاکمه می‌کنند؟”

وی افزود: “همین چند روز واقعه‌ای مانند کهریزک، در یکی از بازداشتگاه‌ها اتفاق افتاد چرا کسی دادستان، بازپرس یا دادیار را متهم نکرد. “

احتمالا اشاره حسینیان به مرگ ستار بهشتی است که در هنگام بازداشت در بازداشتگاه پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعت نیروی انتظامی (فتا) درگذشت. به گفته مقام‌های قضایی روی بدن این ویلاگ‌نویس آثار کبودی وجود داشته است. علت مرگ ستار بهشتی “شوک یا ضربه” اعلام شده است.

محمدقسیم عثمانی، یکی از نمایندگان موافق برکناری وزیر کار در مجلس در واکنش به اصرار احمدی‌نژاد بر ماندن مرتضوی در مقام رئیس صندوق تامین اجتماعی گفت: “این اصرار رئیس‌جمهور در آستانه انتخابات بر شائبه استفاده از حمایت مالی این بنگاه بزرگ اقتصادی را از کاندیدای احتمالی دولت در انتخابات دامن می‌زند.”

منتقدان دولت می‌گویند احمدی‌نژاد قصد دارد در انتخابات ریاست‌جمهوری از نامزدی اسنفدیار رحیم‌مشایی پشتیبانی کند.

فایل شنیداری صحبت‌های لاریجانی را از اینجا بشنوید

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)