کاظم کردوانی

به روزگاری که ما زندگی می‌کنیم این کلامِ شعریِ مانایاد شاملو «روزگار غریبی است نازنین! » به‌رغم همه‌ی استفاده‌های نابجایی که از آن شده است، هنوز تروتازه است و شاداب. و هنوز می‌تواند با همه‌ی اختصارِ خود زبانِ حال ما در موقعیت‌های گوناگون باشد. و امروز می‌تواند یکی از بهترین نمادهای ما در جریان انتخابات ریاست جمهوری فعلی باشد.

شورای نگهبان عقلِ کل و وکیلِ خودخوانده‌ی مردم ایران که به‌جای مردم ما تصمیم می‌گیرد «بهترین»ها را انتخاب کند تا از میان این «بهترین»ها مردم یکی را برگزینند، از میان هشتاد میلیون ایرانی و هزاران تحصیل‌کرده و دانشگاهی و…، محمدباقر قالیباف را جزء یکی از «شایسته‌ترین‌هایی» دانسته است که می‌تواند سرنوشت مملکت ما و هست و نیست مردم ما را به مدت چهار سال در دست بگیرد.

فکر نمی‌کنید این کلامِ سحرآمیزِ «روزگار غریبی است نازنین! » مناسب‌ترین بیانِ حالِ امروز ما باشد؟

محمدباقر قالیباف که یکی از نامزدهای ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲ بود، در همان سال در دفاع از عمکردش به‌هنگام اعتراض‌های دانشجویی در یک سخنرانی در جمعی بسیجی گفته بود: «عکس من الان روی موتور ۱۰۰۰ با چوب هست. با حسین خالقی. ایستادم کف خیابان که کف خیابان را جمع کنم. آن جایی که لازم باشد بیاییم کف خیابان و چوب بزنیم، جزو چوب زن‌ها هستیم. افتخار هم می‌کنیم. نگاه نکردم که من، سردار و فرمانده نیروی هوایی هستم و تو را چه به کف خیابان؟ »

قالیباف از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۴ فرمانده نیروی انتظامی ایران بود. در دوران فرماندهی او در نیروی انتظامی بسیاری از هنرمندان و روشنفکران و وبلاگ‌نویسان و روزنامه نگاران توسط اداره اماکن و حفاظت اطلاعات این نیرو بازداشت شدند و در بازداشتگاه‌های مخفی بلاخیز آن به‌سر بردند. بازداشت زنده‌یاد سیامک پورزند و اعتراف زیر شکنجه‌ی این مردِ آزاده هم در همان دوران اتفاق افتاد که آن مرگ دلخراش را برایش رقم زد.

پس از آن نیز، سهم مستقیم قالیباف در فاجعه‌ی آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو و «شهرفروشی» شهرداری غیرقابل انکار است. کسی که امروز از دو رقم ۴ درصد و ۹۶ درصد سخن می‌گوید، خود همواره در کنار همان ۴ درصد اختراعی‌اش ایستاده است. امروز کسی از مبارزه با فساد و هم‌دردی با ۹۶ درصد سخن می‌گوید که به دستِ خود نزدیک به یک میلیون متر مربع (یک‌بار دیگر به این رقم توجه کنید! ) آپارتمان و زمین را به نازل‌ترین بها به چند تعاونی مورد نظر و چند مدیر شهرداری و چند خبرنگار و برنامه‌ساز تلویزیونی و چند عضو شورای شهر تهران بخشید! کسی که به‌رغم همه‌ی درخواست‌ها برای پیگیری، پرونده‌ی فساد ۳۰۰ میلیاردی احمدی نژاد در شهرداری را مُهروموم کرد!

فکر نمی‌کنید این کلامِ سحرآمیزِ «روزگار غریبی است نازنین! » مناسب‌ترین بیانِ حالِ امروز ما باشد؟

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com