دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور روز سه شنبه نوزده اردیبهشت از توقف بخش آموزش سند ۲۰۳۰ به درخواست علی خامنه‌ای خبر داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، اعلام کرده است: “طبق مطالبه رهبر انقلاب، بخش آموزش سند ۲۰۳۰ در حال حاضر متوقف شده است.”

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دو روز پیش از “اجرای بی‌سروصدای” سند آموزشی یونسکو، انتقاد کرده و گفته بود: “این سند ۲۰۳۰ یونسکو چیزی نیست که جمهوری اسلامی تسلیم آن شود. اصل کار غلط است؛ اینکه برویم سندی امضا کنیم و بعد بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم؛ مطلقاً مجاز نیست.”

بی بی سی فارسی گزارش داد؛ ”سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو” بخشی از برنامه سازمان ملل متحد برای “توسعه پایدار” کشورهای عضو تا سال ۲۰۳۰ است. دولت ایران هم برای اعمال هدف‌های آموزشی این برنامه جهانی، در آذرماه سال پیش برنامه آموزشی خود را با عنوان “به سوی آموزش و یادگیری مادام‌العمر با کیفیت، برابر و فراگیر: سند ملی آموزش ۲۰۳۰ جمهوری اسلامی ایران” ارائه کرد. این سند بیش از ۳۰۰ صفحه دارد و سرفصل‌هایش، مشابه ده هدف تعیین‌شده سازمان ملل است.

آقای کبگانیان گفت با مداخله رهبر دیگر نیازی به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیاز نیست، چرا که این موضوع در حوزه اختیارات ولی‌فقیه است و به این ترتیب اکنون اجرای این سند غیرقانونی است.

او همچنین گفت “طبق شنیده‌ها معاون اول رئیس‌جمهوری نیز بر عدم اجرای این سند تأکید و آن را ابلاغ کرده است.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com