وال استریت ژورنال راستگرا گزارش داد که دولت ترامپ برای متقاعد ساختن متحدین عرب به تشکیل یک اتحاد نظامی که برای مقابله با ایران با اسرائیل اطلاعات رد وبدل خواهد کرد، وارد مذاکره شده است. مقر این اتحاد در مصر خواهد بود، و علاوه بر آن کشور شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن خواهد بود. نه تشکیل چنین اتحادی و نه شمول اسرائیل در آن به مثابه یک شریک امنیتی/اطلاعاتی موجب تعجب نمی‌شود. ایالات متحده از لولوخورخوره ایران برای باج‌خواهی از دولت‌های عرب و زمین‌گیر کردن آن‌ها در جنگ‌های فرقه‌گرایانه استفاده می‌کند. این بسیار گویاست که ترامپ در زمانی تشکیل این اتحاد را دنبال می‌کند که راه‌حل دو دولت در فلسطین را مرده و دفن‌شده اعلام کرده و به متحد خود نتانیاهو برای تشدید گسترش شهرک‌ها و بلعیدن هر آن‌چه که از اراضی ساحل غربی باقی مانده چراغ سبز نشان می‌دهد.

 

عبدالباری عطوان، نویسنده، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر فلسطینی در سال ۱۹۵۰ در اردوگاه دیر البلح در غزه به دنیا آمد. وی در گذشته مسؤول و سردبیر روزنامه «القدس العربی» بود که در لندن منتشر می‌شد.

دولت جدید دونالد ترامپ ایده تشکیل یک محور عربی-اسرائیلی جدید را برای جنگ با ایران در پیش گرفته است. هدف در واقع نه اعلان جنگ علیه جمهوری اسلامی، بلکه این است که از پندار خطر فزاینده ایران نسبت به عرب‌های «سنی» برای عادی کردن کامل اشغال اسرائیلی، و دوشیدن خزانه در حالی تهی‌شدن دولت‌های خلیج برای تأمین طرح‌های زیرساختی که ترامپ در جریان کارزر انتخابانی خود وعده آن‌ها را داد، بهره‌برداری کند.

دولت اوباما نیز از خطر ایران برای مقصود مشابهی بهره‌برداری کرد، و حتا در زمانی‌که نقشه داشت ایران را با ابزار سیاسی مهار کند و آن‌را در مذاکرات مخفی درگیر کرد، ۱۳۰ میلیارد دلار هواپیما و تسلیحات پیشرفته به دولت‌های خلیج فروخت.

وال استریت ژورنال راستگرا گزارش داد که دولت ترامپ برای متقاعد ساختن متحدین عرب به تشکیل یک اتحاد نظامی که برای مقابله با ایران با اسرائیل اطلاعات رد وبدل خواهد کرد، وارد مذاکره شده است. مقر این اتحاد در مصر خواهد بود، و علاوه بر آن کشور شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن خواهد بود. نه تشکیل چنین اتحادی و نه شمول اسرائیل در آن به مثابه یک شریک امنیتی/اطلاعاتی موجب تعجب نمی‌شود. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل آشکارا و ثبت‌شده گفته است که روابط کشور او با عربستان سعودی و دیگر دولت‌های خلیج نیاز به گسترش ندارد، زیرا آن روابط هم‌اکنون گسترش یافته است.

هزینه این اتحاد را دولت‌های خلیج خواهند پرداخت، و قربانیان آن اعراب، به ویژه یمنی‌ها خواهند بود. یمن، با توجه به ضعف نظامی نسبی آن احتمالاً با دست‌آویز مقابله با نفوذ ایران و نایب‌های مسلح آن، یعنی اتحاد حوتی‌ها-صالح در کشور، نخستین محل آزمایش این اتحاد خواهد بود.

پاداش دولت‌های عرب و به ویژه عربستان سعودی برای پیوستن به این اتحاد بی‌سابقه با اسرائیل دو نوع خواهد بود: اصلاح «قانون عدالت علیه حامیان تروریسم» که به قربانیان حملات یازده سپتامبر اجازه می‌دهد علیه عاملین آن‌ که اکثراً سعودی بودند برای دریافت غرامت شکایت کنند؛ و قرار دادن جنبش اخوان‌المسلمین از طرف آمریکا در لیست سازمان‌های تروریستی.

موافقت با این اتحاد برای چهار عضو عرب پیشنهاد شده در حکم خودکشی سیاسی و مالی است. این تله‌ای است که دولت ایالات متحده که هم در داخل و هم در خارج مورد نفرت است سعی دارد آن‌ها را به آن بیاندازد و منابع آن‌ها را نابود کند. متأسفانه، به نظر می‌رسد آن‌ها با چشم‌های باز به سمت این دام در حرکتند.

ایالات متحده از لولوخورخوره ایران برای باج‌خواهی از دولت‌های عرب و زمین‌گیر کردن آن‌ها در جنگ‌های فرقه‌گرایانه استفاده می‌کند. متأسفانه، آن‌ها به این باج‌خواهی تسلیم شده اند و پرچم سفید تسلیم را بلند کرده اند. آن‌ها از آموختن از تجربیات گذشته امتناع می‌ورزند، تجربیاتی که این را تأیید می‌کنند که در حالی‌که ایران قدرتمندتر و متنفذتر می‌شود، آن‌‌ها به مثابه دوستان عرب «معتدل» ایالات متحده ضعیف‌تر، بی‌اثرتر و از هر نظر ورشکسته‌تر می‌شوند.

این بسیار گویاست که ترامپ در زمانی تشکیل این اتحاد را دنبال می‌کند که راه‌حل دو دولت در فلسطین را مرده و دفن‌شده اعلام کرده و به متحد خود نتانیاهو برای تشدید گسترش شهرک‌ها و بلعیدن هر آن‌چه که از اراضی ساحل غربی باقی مانده چراغ سبز نشان می‌دهد.

منبع: گاردین، نشریه حزب کمونیست استرالیا

هیچ‌چیز بهتر از این سطح نازل جدیدی را که اعراب به آن سقوط کرده اند، نشان نمی‌دهد.

http://www.cpa.org.au/guardian/2017/1767/11-trumps-anti-iran-coalition.html

برگرفته از:
Information Clearing House
—————————————–
عدالت: عبدالباری عطوان، نویسنده، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر فلسطینی در سال ۱۹۵۰ در اردوگاه دیر‌ البلح در غزه به دنیا آمد. وی در گذشته مسؤول و سردبیر روزنامه «القدس العربی» بود که در لندن منتشر می‌شد. برای اطلاع از خشم محافل صهیونیستی از فعالیت‌های او و کارزار آن‌ها برای خاموش کردن صدای او به نشانی زیر مراجعه کنید:
https://bbcwatch.org/tag/abdel-bari-atwan/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)