دوهفته‌نامه نبض، ۱۴ آبان ۱۳۹۵

در دوهفته گذشته

مرد بهائی در یزد به دلیل نفرت مذهبی کشته شد؛ یک دو تابعیتی دیگر در ایران به حبس طولانی محکوم گردید؛ پرونده تجاوز جنسی قاری مشهور قرآن علنی شد و شورای نگهبان اعلام کرد که نظارت استصوابی بر نمایندگان دائمی خواهد بود، نه محدود به انتخابات.

حقوق اقلیت‌ها

پنج آبان جامعه جهانی بهایی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که شخصی به دلیل بهائی بودن به قتل رسیده. پنج مهر، فرهنگ امیری، بهائی ساکن یزد توسط دو مهاجم به ضرب چاقو کشته شد. شواهد حاکی از آن است که این اقدام به دلیل نفرت مذهبی صورت پذیرفته. قاتلان امیری اکنون در بازداشت پلیس هستند، هرچند مشخص نیست که نظام قضائی ایران چگونه به پرونده رسیدگی خواهد کرد. طبق قوانین اسلام، اگر مسلمانی کافری را به قتل برساند حکم قصاص برای او اجرا نمی‌شود. جمهوری اسلامی، بهائیان را کافر می‌داند. متن خبر.

فرهنگ امیریفرهنگ امیری
محاکمات

چهار آبان رابین شاهینی، شهروند ایرانی-آمریکائی به ۱۸ سال زندان محکوم شد. شاهینی که برای دیدار از مادرش به ایران رفته بود در گرگان بازداشت شد. اتهام او همکاری با دولت متخاصم اعلام شده. در سال‌های اخیر ایران تعداد زیادی شهروندان دو تابعیتی را که از ایران بازدید می‌کردند بازداشت کرده. بسیاری این اقدام حکومت ایران را تلاشی برای باج‌گیری از دولت‌های غربی تفسیر می‌کنند. متن خبر. گزارش لوس‌آنجلس تایمز.

هفت آبان مصاحبه صدای آمریکا با شخصی که خود را یکی از قربانیان سوء استفاده جنسی توسط سعید طوسی، از قاریان مشهور قرآن در ایران معرفی کرده بود جنجالی شد. پرونده شکایت اشخاصی که ادعا می‌کنند در نوجوانی توسط سعید طوسی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته‌اند سال‌هاست که در قوه قضائیه ایران مسکوت مانده. شاکیان پرونده که اکنون به سن قانونی رسیده‌اند ازطریق مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی و صدای آمریکا پرونده را علنی کردند. سعید طوسی قاری با نفوذ قرآن و نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی است. بسیاری گمان می‌کنند که روابط پرنفوذ طوسی به او کمک کرده تا رسیدگی به پرونده و روند قضائی را مختل سازد. هرچند رئیس قوه قضائیه در واکنش به انتقادات این موضوع را رد کرد. مقامات قوه قضائیه در واکنش به این افشاگری‌ها تهدید کردند که با شاکیان پرونده طوسی برخورد خواهد شد. گفتگوی تلفنی صدای آمریکا با یکی از شاکیان. گفتگوی تفلنی دوتن دیگر از شاکیان با بی‌بی‌سی فارسی.

همان روز، دادستان کل کشور اعلام کرد که پرونده شهرداری تهران تخلف مالی قطعی است. شهرداری تهران به صورت غیرقانونی املاک گران‌قیمتی را با تخفیف ویژه به عده‌ای از مدیران و اشخاص خارج از شهرداری واگذار کرده است. پیشتر، یاشار سلطانی خبرنگاری که موضوع فساد در شهرداری را علنی کرده بود توسط قوه قضائیه بازداشت شد. اتهام او افشای اسناد محرمانه سازمان بازرسی کشور پیرامون مسئله فساد در شهرداری تهران است. با این حال، تا کنون هیچ یک از مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر تهران بازداشت نشده‌اند. متن خبر. گزارش بی‌بی‌سی فارسی.

دَه آبان، دادگاهی در تهران سعید مرتضوی، دادستان پیشین و مدیر سابق سازمان تأمین اجتماعی را به ۱۳۵ ضربه شلاق محکوم کرد. جرم وی خیانت در امانت و سوء استفاده از منابع سازمان مطرح شده. این در حالی است که دیگر شکایت علیه مرتضوی به دلیل اقدامات غیرقانونی به عنوان بازجو، قاضی و دادستان هنوز به جائی نرسیده است. گزارش رادیو زمانه.

بازداشت خودسرانه

سه آبان نیروهای امنیتی بدون در دست داشتن احضاریه کتبی و با شکستن در خانه، گلرخ ابراهیمی ایرایی را بازداشت و روانه زندان اوین ساختند. ابراهیمی ایرایی به جرم نوشتن داستانی درباره حکم سنگسار به شش سال زندان محکوم شده؛ داستانی که هیچ‌گاه منتشر نشد. خبر از سایت رادیو زمانه.

دَه آبان دادستان شیراز از بازداشت عده‌ای از شرکت‌کنندگان در مراسمی به منظور بزرگداشت کورش کبیر در آرامگاه او، پاسارگاد، خبر داد. مقامات جمهوری اسلامی و برخی روحانیون در ایران یادآوری تاریخ پیش از اسلام در ایران را متناقض با عقاید مذهبی توصیف کرده آن را بازنمی‌تابند. خبر از هرانا.

همان روز ۲۱ نفر از پیروان محمد علی طاهری در تجمع حمایتی از وی بازداشت شدند. طاهری بنیانگذار مکتبی به نام «عرفان حلقه» است. وی از سال ۱۳۹۰ در زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد. خبر.

دوازده آبان نیروی انتظامی تهران ۱۷ دختر و پسر را به دلیل شرکت در مهمانی شب هالویین در منطقه سعادت‌آباد بازداشت کرد. مقامات انتظامی در ایران نسبت به رواج رسوم خارجی در کشور حساس هستند. خبر.

سیزده آبان بیش از ۳۰ نفر از گردانندگان گروه‌های فعال از طریق پیامک‌رسان تلگرام در سقز احضار شده، سه نفر از آنان بازداشت شدند. اتهام آنان حمایت از گروه‌ها و احزاب مخالف جمهوری اسلامی است. خبر.

انتخابات

دو آبان عباس‌علی کدخدائی، سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه‌ای اعلام کرد که نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان دائمی است و محدود به تعیین صلاحیت پیش از انتخابات نمی‌شود. استناد وی به بند ۱۳ سیاست‌های کلی انتخابات است که اخیراً توسط رهبر جمهوری اسلامی اعلام شد. بنا بر بند ۱۳، «تعیین سازوکار لازم برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم‌نامه، جلوگیری از سوءاستفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان» از وظایف شورای نگهبان جمهوری اسلامی است. اخیراً مجلس شورای اسلامی در پاسخ به استفتاریه شورای نگهبان پیرامون رد صلاحیت نمایندگان پس از تأیید نتیجه انتخابات، آن را رد کرده بود. سیاست‌های اعلام شده رهبری هنوز تبدیل به قانون نشده و مجلس می‌بایست قوانین انتخابات را بر پایه این سیاست‌ها اصلاح کند. خبر از بی‌بی‌سی فارسی.

اعدام

دَه و یازده آبان دو زندانی متهم به جرائیم مرتبط با مواد مخدر در زندان شهر سلماس اعدام شدند. خبر

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)