انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

 

کمتر از یک ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در هشتم نوامبر، موج افشاگری نسبت به گذشته و سوابق «هیلاری کلینتون»، کاندیدای حزب دموکرات و «دونالد ترامپ»، کاندیدای حزب جمهوری‌خواه، فضای رسانه و بالطبع افکار عمومی این کشور را تحت‌تأثیر خود قرار داده است.

از آنجا که انتخابات این دوره ریاست‌جمهوری آمریکا از موقعیت «سلبی» پیروی می‌کند و اکثریت مطلق شهروندان و رأی‌دهندگان این کشور در این دوره فقط برای هراس از پیروزی یکی و نفرت از دیگری، به پای صندوق‌های رأی می‌روند، افشاگری و تخریب رقبای انتخاباتی پدیده و علت کانونی این دور از مبارزات انتخاباتی است. هر دو کاندیدای مطرح از سوی دو حزب اصلی که به‌شدت فاقد جنبه‌های مثبت شخصی و سیاسی هستند، این‌بار آنچنان خورجینی از میراث زشت و نامطلوب را در کارنامه خود دارند که روند کارزار انتخاباتی را تابعی از مکانیسم «تخریب» کرده است. در چنین شرایطی جامعه آمریکایی هرچه بیشتر به موعد برگزاری انتخابات نزدیک می‌شود، بازار افشاگری و رسوایی حول کاندیدای رقیب در دو حزب اصلی هم گرم‌تر می‌شود. با روشدن یک کارت بزرگ دیگر از سوی روزنامه «واشنگتن‌پست» چنان ضربه کاری بر کاندیدای جمهوری‌خواهان وارد شد که بنا بر تشخیص ستاد او و حزب متبوعش، بهترین کار ممکن در این‌روزها برای تاجر نیویورکی خانه‌نشینی و پنهان‌شدن از انظار عمومی بوده است.
بازتاب این رسوایی جدید بلافاصله زمینه انتقاد شدید رهبران محافظه‌کار حزبی، از جمله «پل رایان»، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان و متنفذانی مانند «رینس پریبوس»، رئیس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه و سناتور «مک کین»، از پیش‌کسوتان این حزب، را فراهم کرد. همچنین «جیسون چیافتز»، نماینده جمهوری‌خواه، نیز تا جایی پیش رفت که ضمن اعلان پس‌گرفتن حمایت خود از ترامپ می‌گوید «من یک دختر ١۵ساله دارم و نمی‌توانم در مقابل او بایستم و بگویم من از دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری آینده آمریکا حمایت می‌کنم».
این افشاگری ویران‌کننده در شرایطی انجام گرفته که قرار است دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون فردا دومین مناظره انتخاباتی خود را برگزار کنند. این در شرایطی است که هفته گذشته روزنامه «نیویورک‌تایمز» نیز با انتشار سندی از کارنامه مالی ترامپ مبنی بر اینکه در سال ١٩٩۵ او به‌عنوان صاحب یک شرکت ساختمان‌سازی، با اعلام زیان ٩١۶ میلیوین‌دلاری از معافیت ٢٠ساله مالیاتی استفاده کرده و در ١٨ سال گذشته هیچ مالیات فدرالی‌ای را پرداخت نکرده، از ترامپ چهره یک تاجر ورشکسته و متقلب مالیاتی در افکار عمومی ترسیم کرده بود.
از هم‌اکنون همه نگاه‌ها به مناظره دوم ترامپ-هیلاری جلب شده است و به نظر می‌رسد این مناظره پرچالش به‌شدت حول منازعات شخصی متمرکز خواهد شد. با توجه به شخصیت جنجالی ترامپ می‌توان پیش‌بینی کرد او در مقابل رقیب خود این‌بار برای دفاع از خویش و تخریب کلینتون گام در مسیر نقاط ممنوعه گذاشته و با عمده‌کردن ‌ضعف‌های رقیب و رسوایی‌های اخلاقی «بیل کلینتون» همسر هیلاری، مبارزات انتخاباتی این دوره را کاملا به روند تخریب‌گرایانه سوق دهد.
از آنجا که کلینتون سعی خواهد کرد از این برگ‌های برنده بیشترین استفاده ممکن را ببرد، هیچ راه گریزی برای دونالد ترامپ و حزب جمهوری‌خواه نخواهد بود که بتوانند با تشریح برنامه‌های خود برای جلب آرای طبقات ناراضی، از سیاست‌های اقتصادی دموکرات‌ها بهره‌برداری مناسب را انجام دهند. حامیان هیلاری کلینتون در بهترین زمان ممکن با عمده‌کردن ضعف‌های ترامپ و دامن‌زدن به رسوایی‌های او، تا حدود زیادی موفق شده‌اند تمرکز نگاه رأی‌دهندگان آمریکایی را به مسیر دلخواه خود بکشانند و ضعف ترامپ در حوزه سیاسی نیز بیش‌ازپیش به این استراتژی دموکرات‌ها کمک خواهد کرد.
شاید جمهوری‌خواهان بعد از این مناظره قید پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری را زده و تمرکز خود را بر انتخابات هم‌زمان کنگره معطوف کنند که هرچند عاقلانه خواهد بود، اما احتمالا بسیار دیر و موجب گسست بیشتر در حزب جمهوری‌خواه می‌شود. به‌همین‌دلیل در روزها و هفته‌های آینده می‌توان شاهد اعلام برائت بعضی دیگر از کاندیداهای مجلس نمایندگان و سناتورهای حاضر در این رقابت‌ها از دونالد ترامپ و جداکردن خرج سفره خود از کارزار انتخاباتی او بود.
بدون تردید خانم کلینتون به‌عنوان یک سیاست‌مدار کارکشته و حقوق‌دان، در این مناظره بیشترین تمرکز خود را ضمن تخریب شخصیت جنجالی و ضدزن ترامپ روی حفط خونسردی و نغلتیدن در فضای هیجانی قرار خواهد داد. از آنجا که در مناظره دوم سؤالات شرکت‌کنندگان در مناظره نیز بخش عمده‌ای از زمان مناظره را به خود اختصاص می‌دهد، وقت چندانی برای ترامپ برای پیاده‌سازی استراتژی تهاجمی علیه رقیب وجود نخواهد داشت. هم‌اکنون به نظر می‌رسد همه عوامل موجود علیه ترامپ و به‌ نفع کلینتون وارد معادلات انتخاباتی شده است و فقط یک معجزه می‌تواند کاندیدای جمهوری‌خواهان را از شکست نجات دهد.
اردشیر زارعی‌قنواتی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)