download (3)

 

سوم ماه مه (۱۴ اردیبهشت) روز جهانی آزادی مطبوعات است. به این بهانه نگاهی انداخته‌ایم به وضعیت روزنامه‌نگاران، وب‌نگاران و رسانه‌ها در ایران از اردیبهشت سال گذشته تا کنون.

ایران با ۳۷ روزنامه‌نگار و شهروند – خبرنگار زندانی، یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است. این کشور در رده‌‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۶ از میان ۱۸۰ کشور جهان با چهار رتبه صعود نسبت به سال قبل در رده ۱۶۹ قرار گرفت.

این صعود چهارپله‌ای اما به گفته رضا معینی مسئول بخش ایران سازمان گزارشگران بدون مرز نه به بهبود وضعیت آزادی مطبوعات در ایران بلکه به بدتر شدن این وضعیت در دیگر کشورهای جهان مرتبط است.

او در گفت‌وگویی که هفته گذشته با دویچه‌وله داشت در این باره گفت: «این صعود اندک ایران به‌ هیچ ‌عنوان به این معنا نیست که وضعیت سرکوب و سانسور در ایران بهتر شده، بلکه بیشتر ناشی از آن است که وضعیت در دیگر کشورها بدتر شده است.»
سال ۱۳۹۴ هرچند در عرصه روابط بین‌الملل برای ایران سالی فرخنده بود و با امضای تفاهم هسته‌ای، برداشته شدن تحریم‌ها و باز شدن درهای رابطه با غرب همراه بود اما برای روزنامه‌نگاران ایران سال چندان نیکویی نبود.

این سال نیز تقریبا همانند سال‌های پیشین حداقل شاهد یک موج دستگیری روزنامه‌نگاران در ایران بودیم؛ سامان صفرزایی، آفرین چیت‌ساز، احسان مازندرانی، عیسی سحرخیز و داود اسدی در آبان ۹۴ به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی” بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

این بازداشت‌ها پس از ابراز نگرانی آیت‌الله خامنه‌ای از “نفوذ دشمن” صورت گرفت و سازمان اطلاعات سپاه با صدور اطلاعیه‌ای بازداشت‌شدگان را از “عوامل مرتبط با پروژه نفوذ دشمن در کشور” خواند که در مطبوعات فعال بوده‌اند. در این اطلاعیه آمده بود که این اقدام پس از “ماه‌ها رصد مستمر اطلاعاتی و اشراف همه‌جانبه به ابعاد فعالیت‌های این شبکه انجام شده است.”

به نوشته رسانه‌های ایران، صبح روز سه‌شنبه (۷ اردیبهشت/ ۲۶ آوریل) این روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده پس از شش ماه از زندان به دادگاه منتقل شدند و رأی صادرشده از سوی دادگاه به آنها ابلاغ شد.

بر این اساس، احسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه “فرهیختگان”، به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهام او “اجتماع و تبانی و فعالیت علیه نظام” اعلام شده است.

سامان صفرزایی، دبیر بین‌الملل نشریه “اندیشه پویا” نیز به “اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

داود اسدی و آفرین چیت‌ساز، روزنامه‌نگار روزنامه “ایران” نیز به ترتیب به ۵ و ۱۰ سال زندان محکوم شدند.
حکم عیسی سحرخیز، مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “آفتاب”، به دلیل عدم مطالعه پرونده توسط وکیل و عدم تشکیل جلسه دادگاه هنوز صادر نشده است.

مادر آفرین چیت‌ساز پس از صدور حکم فرزندش با کمپین بین‌المللی حقوق بشر مصاحبه کرده و از اذیت و آزار دخترش در زندان و نیز کتک زدن او خبر داده است. مریم آزادپور در این مصاحبه گفته است: «در حالی که چشمان فرزندم بسته بوده با بطری آب او را زده اند تا اعتراف بگیرند. شش ماه در سلول انفرادی دو متر در ۷۵/ ۱ متر بوده که فقط روزی دو بار به مدت نیم ساعت وقت تنفس در حیاط خلوت بند را داشته که دور تا دورش فقط دیوار بوده و بس. در تمام این شش ماه فقط با همان یک دست لباسی که دستگیر شده بود، در سلول بود.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)