آیا می‌توان به آخر دنیا رسید؟ و اگر روزی به آخر دنیا برسیم، آیا به جای خوبی رسیده‌ایم؟ موری، داستانی برای کودکان و نوجوانان چنین پرسش‌هایی را با ما در میان می‌گذارد.

«موری» داستان کودک و نوجوان، اشکان بوربوری، نشر نوگام

«موری» داستان کودک و نوجوان، اشکان بوربوری، نشر نوگام

«موری» نوشته اشکال بوربوری (محمد رضا) داستانی‌ست برای کودکان و نوجوانان و در پی پاسخ این پرسش ساده است: انتهای دنیا کجاست؟

نشر نوگام که با مشارکت شهروندان این کتاب را منتشر کرده و در اختیار همگان قرار داده، درباره «موری» می‌نویسد:

«مورچه‌ای به نام “موری”، که شاهزاده است و از خانواده سلطنتی، از روزمرگی‌های زندگی در دربار خسته شده است و چون عاشق قصه‌های پدربزرگ‌اش است و پدربزرگ‌اش همیشه از آخر دنیا برای‌اش حرف زده است و موری فکر می‌کند آخر دنیا جای واقعاً خوبی است، تصمیم می‌گیرد برای دیدن دنیا و آخر دنیا از خانواده‌اش خداحافظی کند و برود. در راه کشف و رسیدن به آخر دنیا با حیوانات مختلفی آشنا می‌شود که هر کدام آخر دنیا را از دید محدود خودشان جوری تعریف می‌کنند و جایی را نشان موری می‌دهند. موری آن‌قدر می‌رود و می‌رود تا بالاخره به جایی می‌رسد که می‌فهمد آخر دنیا کجاست.»

نمونه‌ای از تصویرپردازی‌های کتاب

نمونه‌ای از تصویرپردازی‌های کتاب

کشف ناشناخته‌ها و راه پیدا کردن به دنیاهای متفاوت و خود را از قید و بندها رها کردن، از موضوعات مورد علاقه کتاب کودک و نوجوان است. «ماهی سیاه کوچولو» نوشته صمد بهرنگی از نخستین نمونه‌های این نوع داستان‌نویسی برای کودکان و نوجوانان در ایران به شمار می‌آید.

زبانی که نویسنده برای این داستان انتخاب کرده، زبانی‌ست سالم و شیوا، قابل فهم برای کودکان و نوجوانان و در همان حال خواننده بزرگسال هم از خواندن آن بهره‌مند می‌شود. کتاب مصور است و تصاویر هم در ارتباط با موضوع‌اند. اما با این‌حال اگر امکانات تصویری بیشتری وجود می‌داشت، شاید جذابیت داستان برای مخاطبان خردسال و نوجوانش بیشتر می‌شد.

اشکان بوربوری، نویسنده این کتاب شیوا با داستانی مهیج و دعوت‌کننده درباره انگیزه‌اش از کتاب کودک و نوجوان به شکل الکترونیک می‌گوید:

« یکی از مهم‌ترین نکاتی که در طی این سال‌ها به آن پی بردم، کمبود منابعی هماهنگ با فرهنگ ایرانی برای کودکان ایران زمین بود، مخصوصاً در مورد کتاب‌های دیجیتالی. فقط کافی‌ست یک جست‌وجوی ساده در منابع زبان عربی و یا منابع وابسته به کشور ترکیه داشته باشید تا ببینید که منابع زبان فارسی در زمینه کتاب‌های دیجیتالی مخصوصاً برای کودکان در حد صفر است، و با توجه به اینکه روز به روز استفاده از تلفن‌های هوشمند، تبلت و کامپیوتر در بین کودکان گسترش پیدا می‌کند، لزوم انتشار دیجیتالی کتب کودکان را بیشتر از گذشته حس کردم، مخصوصاً با توجه به افزایش روزافزون فیلم، سریال، انیمیشن و بازی‌های جذاب و دیدنی که می‌توانند رقبایی جدی برای کتاب و کتاب خوانی در بین کودکان ما باشند.»

«موری» این خلا را به سهم خود، در حد یک عنوان کتاب جبران کرده است، به ویژه برای کودکان و نوجوانان ایرانی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند، به زبان فارسی علاقه دارند و کتاب مناسب در اختیار آن‌ها نیست.

دریافت رایگان مجموعه داستان «موری» نوشته اشکان بوربوری، نشر نوگام

لینک مطلب در تریبون

در همین زمینه:

معرفی کتاب در تریبون زمانه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com