جمعه ۷ اسفند ۱۳۹۴، مردم در ایران برای انداختن رأی خود در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری پای صندوق رأی رفتند. تخمین زده می‌شود که حدود ۶۲ درصد واجدین شرایط در این انتخابات شرکت کرده باشند. این انتخابات نخستین انتخابات در دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی و پس از توافق هسته‌ای با غرب بود. همچنین برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی، انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان همزمان برگزار می‌شدند. با وجود رد صلاحیت‌های گسترده (تنها حدود نیمی از ۱۲،۰۰۰ نامزد ثبت‌نام شده تأیید شدند) که به طور مشخص بر خیمه اصلاح‌طلبان تأثیرگذار بود، سطح رقابت‌ها و نتایج انتخابات بسیاری را شگفت‌زده ساخت. ائتلاف گسترده‌ای از اصلاح‌طلبان، میانه‌روان و دیگر کسانی که از جمله حامیان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری وقت به شمار می‌روند توانستند رأی‌دهندگان را حول این فهرست گرد هم آروند. برای مثال در حوزه تهران، نامزدهای این فهرست موفق شدند همه ۳۰ کرسی موجود را تصاحب کند. نتیجه آن که این ائتلاف با در دست داشتن ۸۳ کرسی از ۲۹۰ کرسی موجود، هم اکنون اکثریت نسبتی در مجلس دهم را در اختیار دارد. اصولگرایان با ۷۸ کرسی در رده دوم قرار می‌گیرند. در این میان، گروه سومی با ۶۵ کرسی در مجلس آینده حضور دارد که به‌طور رسمی وابستگی به دو جناح اصلی در حاکمیت ندارد. این گروه به صورت بالقوه می‌تواند سمت و سوی مجلس آینده را تعیین کند. البته ۶۵ کرسی مستقل پنج کرسی که طبق قانون اساسی به اقلیت‌های مذهبی پذیرفته شده در ایران تعلق دارد را نیز شامل می‌شود.
موضوع حضور زنان در مجلس یکی از مسائل مطرح در کارزارها و مباحث پیش از انتخابات بود. تا کنون ۱۴ زن به مجلس دهم راه یافته‌اند و پس از دور دوم انتخابات مجلس احتمال دارد این عدد به ۲۲ نفر نیز برسد. در چنین صورتی تعداد زنان در مجلس بیش از دو برابر تعدادشان در مجلس نهم خواهد شد. مرحله دوم انتخابات مجلس دهم که قرار است ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزار شود، تکلیف ۶۴ کرسی مجلس را مشخص خواهد کرد.
پیش از برگزاری انتخابات، نبض‌ایران مجموعه‌ای از مطالب مرتبط با انتخابات شامل انیمیشن، مقالات تحلیلی و داده‌نما را تهیه و منتشر کرد. این منابع توانائی شهروندان ایرانی در مشارکت کامل در روند انتخابات را، با نگاهی خاص به زنان، محک می‌زند.

مطالب مرتبط با انتخابات

 • چرا در انتخابات شرکت کنم؟ (انیمیشن)در این قسمت از مجموعه «شهر در بحث»، علی، رضا و پریسا نظرات‌شان را پیرامون انتخابات، رأی‌دادن و نقش زنان در مجلس مطرح می‌کنند. این انیمیشن تا کنون بیش از ۱۰۰،۰۰۰ بار در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک و تلگرام تماشا شده است.
 • استانی شدن و آینده روند انتخابات در ایران
  این تحلیل مزایا و معایب طرحی را مورد بحث قرار می‌دهد که در صورت تصویب ۳۱ استان کشور را به حوزه‌های انتخاباتی بدل خواهد کرد. بدین ترتیب افراد به جای آن‌که همچون اکنون به نامزدها از حوزه‌های انتخاباتی محلی رأی دهند، نماینده خود را از میان نامزدهای استانی انتخاب خواهند نمود. هم‌اکنون ۲۹۰ حوزه انتخاباتی در کشور وجود دارد.
 • کرسی‌های مجلس و چالش توزیع عادلانه آن

  Map of Iran's electoral districts classified by ±50,000 people as the limit of deviation
  هر حوزه انتخابیه نسبت مشخصی دارد میان تعداد نمایندگان در مجلس و جمعیت حوزه. در ایران اما این نسبت بین حوزه‌های مختلف به طرز چشم‌گیری متغییر است. در نتیجه، در حالی که مردم در بخش‌هایی از کشور نماینده اضافی در مجلس دارند، صدای ساکنان دیگر نقاط کشور در مجلس رسا شنیده نمی‌شود. این ناهم‌خوانی موجب می‌شود اصل برابری قدرت رأی که در راهنمای کمیسیون ونیز در اجرای صحیح موضوعات انتخاباتی به روشنی مطرح شده نقض شود.
 • نزدیک به انتخابات شبکه‌های اجتماعی چگونه صدای زنان را بازتاب داده‌اند

  Network of words and tweets related to
  عدم دسترسی به رسانه‌های آزاد در ایران شبکه‌های اجتماعی را برای بسیاری از شهروندان در کشور به سکوئی فیلتر نشده برای ابراز عقیده بدل ساخته. این پژوهش با توجه به کاربران توئیتر در ایران، توئیت‌های مربوط به مباحث زنان و انتخابات را در بازه‌ای چهار هفته‌ای در دی و بهمن ۹۴ گردآوری و ترسیم کرده است. خروجی‌های این پژوهش خواسته‌ها و دغدغه‌های مطرح شده در این بستر را به نمایش می‌گذارد.

نقشه

 • نبض‌ایران بنا دارد نقشه دقیق نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی را به زودی منتشر کند.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون نتایج انتخابات ۱۳۸۸ و ۱۳۹۱ ریاست‌جمهوری در ایران به نقشه‌های انتخابات نبض‌ایران رجوع کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com