unnamed

به گزارش جمعیت حقوق بشر کوردستان: امروز ۲۶. ۱۲. ۱۳۹۴ یک دختر و یک پسر کورد که ۲۸ سال پیش در چنین روزی، به دلیل حمله شیمیای صدام از جنوب کوردستان «کوردستان عراق» به شرق کوردستان «کوردستان ایران» برده شده بودند. بعد از این مدت به آغوش خانواده خود در حلبچه بازگشتند. ئالان «برزان جعفری» و چیا «اعظم موساییان»‌‌ همان کودکانی هستند که پس از بمباران شیمیایی حلبچه در سال ۱۳۶۶ به ایران آواره و از خانواده خود جدا شده بودند. وسال‌ها توسط دو خانواده دیگر در شرق کوردستان زندگی کرده بودند.

«ئالان» و «چیا» هردو نفر تمامی اعضای خانواده اشان را در بمباران شیمیای از دست داده‌اند. و برای دیدار با پدر ومادرشان جای جز آرامگاه شهیدان حلبچه را نیافتند. تمامی افراد درجه یک خانواده «ئالان» در بمباران شیمیایی حلبچه به شهادت رسیدند و او امروز درحالی که دایی، عمو، عمه، خاله و فرزندانشان وی را در آغوش گرفتند به حلبچه بازگشت. «چیا» هم درحالی وارد حلبچه شد که تمامی خانواده‌اش به شهادت رسیده بودند و فقط یک خواهر او را در آغوش گرفت.

ساکنان حلبچه در جریان جنگ ایران و عراق، در تاریخ ۱۶ تا ۱۷ مارس ۱۹۸۸ توسط رژیم وقت عراق بمباران شیمیایی شدند و بیشتر از پنج هزار غیرنظامی و بی‌دفاع در یک نیمروز در این شهر جان باختند. این بمباران شیمیایی تقریباً هم‌زمان بود با نسل کشی انفال (نسل کشیانفال عملیاتی بود که پیرامون آن حدود ۱۸۲ هزار نفر به‌ویژه کودکان و زنان و سالخوردگان مناطق کردنشین توسط ارتش حزب بعث عراق کشته و زنده به گور شدند.)

kmmk....چیا-وخواهرش..-300x175

تصویر چیا و چرو

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com