پیر بولز Pierre Boulez هم بر زمان گذشت و رفت. رفت و مثل آب رفته دیگر به جوی باز نمی‌گردد.
هـیچ آیـینه دگـر آهن نشد
هیچ نانی گندم خرمن نشد
هیچ انگوری دگر غوره نشد
هیچ میوه پخته با کوره نشد
همه‌ی روندهای پیرامون ما برگشت‌ناپذیر هستند. «آنتروپی» یقه پیر بولز را گرفت و او به خاک افتاد اما حتماً در آثارش حضور دارد.
دو روز پیش (پنجم ژانویه ۲۰۱۶) پیِر بولِز (پی‌یر بوله) آهنگساز و رهبر ارکستر فرانسوی و از مهم‌ترین چهره‌های موسیقی مدرن درگذشت.
پیِر بولِز تفسیرهای دقیقی از موسیقی آهنگسازان کلاسیک قرن بیستم ارایه کرده؛ و اجراهای زیبایی از کارهای گوستاو مالر، ریشارد واگنر و دیگران رهبری کرده‌است. از مهمترین دستاوردهای او اجرای اپراهای «حلقه نیبلونگ» Der Ring des Nibelungen اثر ریشارد واگنر، آهنگساز شهیر آلمان، است.
سال ۲۰۱۰ به هلند آمد و در آمستردام برنامه داشت و با اجرای آثاری از آلبان برگ، فرانکو دوناتونی، اشتوکهاوزن و گئورگی لیگتی شگفتی آفرید. می‌گفتند او در ۱۹۶۲ ارکستر فیلارمونیک وین را در سالزبورگ رهبری کرده‌است. پیِر بولِز به خاطر بیش از شصت سال فعالیت در زمینه موسیقی و آفریدن آثار برجسته در زمینه کلاسیک مدرن به دفعات جایزه ادیسون را در هلند از آن خود کرد.

او یکی از بنیان‌گذاران سبک Serialism در موسیقی کلاسیک مدرن است. سبکی که تا اواخر دهه شصت قرن گذشته به عنوان یکی از جریان‌های پیشرو در موسیقی مدرن مطرح بود.
دو اثر مهم پیِر بولِز که شهرت جهانی او را سبب شدند. «ساختارهای شماره یک برای دوپیانو (Structures I for two pianos, 1951) و Le Marteau Sans Maître پتک بدون استاد (The Hammer without a Master, 1952-54) است.
پانویس
حلقه نیبلونگ Der Ring des Nibelungen نام چهار اپرا از ریشارد واگنر است. (طلای راین، والکوره، زیگفرید و غروب خدایان)
سازبندی اپراهای حلقه نیبلونگ بسیار بزرگ است و طول اجرای مجموع آن‌ها بیش از پانزده ساعت می‌شود. ریشارد واگنر در این اپراها از افسانه‌ها و اسطوره‌های ژرمنی و شعرهای آلمانی سده‌های میانه برای نوشتن داستان و اپرانامه استفاده کرده‌است.


در همین زمینه
http://www.hamneshinbahar.net/index.php?page=poesi

سایت همنشین بهار
http://www.hamneshinbahar.net

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)