پرونده‌ای پیرامون برهم زنندگان و حمله کنندگان زنجیره‌ای برنامه‌های اصلاح طلبان؛

با پایان دوره اصلاحات و موج حملات افرادی که «خودسر» نامیده می ­شدند به تجمعات و سخنرانی ­های اصلاح طلبان حمله می‌کردند. برخی از اصلاح طلبان با مشاهده برخی فعالیت­ های مدنی و فرهنگی همان افراد، توقع این را داشتند تا آنان، دیگر دست از این قبیل اقدامات برداشته و به بلوغ مدنی و سیاسی رسیده باشند. اما با آغاز دوره دولت اعتدال گرای روحانی، برخی از این تصورات ساده انگارانه نقش بر آب شد. پس از حملات به سخنرانی چند فعال اصلاح طلب در شمال ایران که چند ماه بعد از حمله به علی مطهphoto_2015-11-19_17-15-311ری صورت گرفت، باز هم اخباری از گوشه و کنار مبنی بر حمله اصولگرایان به میتینگ­ ها و سخنرانی ­های فعالان اصلاح طلب شنیده می­شود. در اوج همه این اخبار، شب گذشته خبر حمله برخی از تندروها به سخنرانی موسوی لاری (وزیر کشور دوره اصلاحات) در شهر ورامین، موجی در میان شبکه­ های اجتماعی ایجاد کرد.

درگیری فیزیکی لباس شخصی‌ها با وزیر کشور اصلاحات

 حجت‌الاسلام موسوی لاری که بعداز ظهر پنجشنبه برای سخنرانی در جمع اصلاح‌طلبان ورامین به این شهر سفر کرده بود، در هنگام ورود به سالن همایش با دلواپسانی مواجه شد که به دنبال ممانعت از سخنرانی وی بودند.

همفکران این افراد سابقه درگیری با علی مطهری (نماینده اصولگرای مردم تهران) در شیراز را نیز در کارنامه دارند. همچنین بخشی از حامیان این خط در دوره احمدی نژاد در حرم حضرت معصومه به علی لاریجانی (رئیس اصولگرای مجلس نهم) نیز با پرتاب مهر حمله کردند.

ضرب و شتم علی مطهری در شیراز

اما اقدامات جریان موسوم به «خودسرها» علیرغم مخالفت ها و برخوردهای قوه قضاییه محدود به دیروز نبوده و نیست.

علی مطهری اسفند سال گذشته هدف حمله عده‌ای لباس شخصی تندرو با ظاهری به اصطلاح مذهبی و موجه شد.

این عده هنگامی که مطهری سوار بر خودرو شد، آشکارا و بدون واهمه از قانون، شیشه های خودرو را با سنگ و چوB_uoRR3XAAAo22I.jpg-largeب شکستند. راننده خودروی مطهری با سرعت به حرکت درآمد، اما این عده موتور سوار در تعقیب وی به حرکت درآمدند.

مطهری بعدها از این عده شکایت کرد و شکایت وی تا ماه‌های جاری نیز پیگیری شد.

وی برخلاف «حجاریان»، «فیاض» و سایر فعالین اصلاح طلب از شکایت خود صرف نظر نکرده و تا آخر شکایت خود را از افراد مهاجم پیگیری کرد.

به گفته حاضران در محل، در میان نیروهای مهاجم به علی مطهری، موتورهای سنگین نیز دیده می‌شد و برخی از آنها ماسک بر ‌صورت داشتند.و در ادامه، بنا به درخواست استانداری فارس مراسم سخنرانی لغو شد. بدین ترتیب، مطهری به فرودگاه شیراز رفت و به تهران بازگشت.

شاخه دانشجویی «پایداری» خیابان‌ بهارستان را می‌بندد

اقدامات این جریان پیچیده تنها به حمله به سخنرانان محدود نشده است.

در جریان رای گیری مجلس برای تصویب برجام، برخی از همین جماعت با ژستی مدنی و مدرن802132563_357631 تر ابتدا به تحصن در مقابل مجلس مبادرت ورزیدند. در ادامه اما کار به جای باریک کشید و شاخه دانشجویی جریان نزدیک به جبهه پایداری، اقدام به بستن خیابان بهارستان (در مقابل مجلس) نمود. اقدامی که با برخورد مستقیم ماموران نیروی انتظامی روبه رو شد.

قانون شکنی این جریان تا آنجا رسید که حتی درخواست مسئولان وزارت کشور مبنی بر تمام کردن تجمع غیرقانونی خود را هم نپذیرفتند و با لجاجت در مقابل قانون ایستادند.

بسیاری از شخصیت‌های سیاسی نزدیک به جریان یاد شده و اصولگرایان تندرو نیز در کنار این جمعیت ایستاده و به این تجمع غیرقانونی که موجب اخلال در زندگی عادی مردم منطقه شده بود، پیوستند.

ترانسفر «دلواپس» از شهرستان‌ها برای تحصن مقابل مجلس

در همین حین، یک نماینده اصولگرای مجلس نهم (ندیمی) در سخنانی اعتراف کرد که: قرار بر این بود که خروجی منتخبان دو فراکسیون در صحن علنی مطرح شود و علیرغم برگزاری جلسه چندساعته با نمایندگان دو فراکسیون و تایید خروجی ازسوی هر دو طرف، نمایندگان فراکسیون اصولگرایان در صحن علنی طور دیگری عمل کردند.

روایت «فیاض زاهد» از حمله به سخنرانی‌اش در لاهیجان + عکس

تکرار حمله نیروهای خودسر(!) به سخنرانی یک اصلاح‌ طلب/ تصاویر

پس از این اتفاقات، یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در شهر لاهیجان از حمله به خودش توسط نیروهای خودسر در جریان سخنرانی‌‌اش در روز ۱۳ آبان خبر داد. افراد خودسر، حتی ماشین‌های اطراف محل سخنرانی را واژگون کرده و سخنرانی را به آشوب می‌کشند. در جریان این اقدامات، سخنرانی «فیاض زاهد» تعطیل شد.

زیباکلام: اصولگرایان افراطی با ایجاد درگیری‌‌ ها، دنبال تحریک اصلاح طلبان به «مقابله به مثل» هستند

صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب در تشریح چرایی این حرکات ضمن انتقاد از نیروی انتظامی و وزارت کشور بخاطر عدم برخورد قاطع با این حرکات می‌گوید: تندروهای اصولگرا می­‌خواهند تا اصلاح طلبان را وارد فضای «مقابله به مثل» کنند و این جو را راه بندازند که وزارت کشور در بین درگیری ها دستور صادر کند و مجبور شود بگوید که کلیه تجمعات و سخنرانی‌ها باید لغو شده و دیگر کسی دنبال مجوز نیاید. جریان تندرو با توجه به اینکه رسانه­ های زیاد و پرقدرتی دارند، فردا با استفاده از همین شرایط، مظلوم نمایی می‌کنند.

زیباکلام می‌گوید (نقل به مضمون): اصلاح طلبان از این پس باید تا زمان انتخابات انتظار تعداد زیادی از این حملات را داشته باشند و در مقابل باید بجای خشونت متقابل و یا در رفتن از کوره، خویشتن داری کرده و کار خود را بکنند تا در زمین بازی حریف قرار نگیرند.

نامه وزیر کشور روحانی برای تعقیب مهاجمان به وزیر کشور خاتمی

وزیر کشور در نامه‌ای به استاندار تهران با اشاره به تجمع عده‌ای برای برهم زدن جلسه قانونی موسوی لاری (وزیر کشور خاتمی) در ورامین، خواستار این شد که استاندار متخلفان را شناسایی و آن‌ها را به مراجع قضایی معرفی کند.

دست‌های پشت پرده سیاسیون تندروی اصولگرا؛
شرکت نماینده اصولگرای ورامین در برهم زدن سخنرانی موسوی لاری؟

حمله به عبدالواحد موسوی لاری از چهره‌های اصلاح‌طلب نزدیک به محمد خاتمی، دیروز در جریان یک سخنرانی در شهر ورامین در نزدیکی تهران بسیار حاشیه ساز شد. برخی محافل محلی از حضور نماینده اصولگرای این شهر در بین کسانی که قصد حمله و برهم زدن سخنرانی موسوی لاری را داشتند، خبر دادند.

گزارشات محلی حاکی از این است که مخالفان آقای موسوی لاری، از ساعت ۱۴:۳۰ پنج شنبه در جلوی ورودی سالن سخنرانی تجمع کرده بودند، و حسین نقوی حسینی، نماینده اصولگرای ورامین در مجلس، سخنران این تجمع بوده است. این منابع خبری گفته اند که این عضو نزدیک به خط سیاسی جبهه پایداری، در تجمع مخالفان، در مخالفت با «حضور فتنه‌گران» سخنرانی کرده است.

PicMonkey Collage

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com