گزارش‌ها از ایران از بازداشت سیامک نمازی، مدیر برنامه‌ریزی استراتژیک کمپانی نفتی “کرسنت” در دوبی و مدیرعامل پیشین شرکت مشاوره “آتیه‌بهار” حکایت دارد.
Siamak-Namazi-615x476

آن‌گونه که یک منبع موثق به “تقاطع” گفته، آقای نمازی حدود ده روز قبل با هجوم نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران به منزل خانوادگی‌اش در تهران بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد.

به گفته‌ی این منبع، اطلاعات سپاه هم‌چنین با در اختیار گرفتن کنترل ای-میل این شهروند ایرانی-امریکایی، تلاش کرده از طریق فرستادن فایل‌های آلوده و لینک‌های مشکوک، آدرس ای-میل هم‌کاران و دوستان وی را نیز هک کند.

از سیامک نمازی به عنوان یکی از بنیان‌گذاران و چهره‌های پشت‌پرده‌ی “شورای ملی ایرانیان امریکا” (نایاک) نام برده می‌شود. این شورا در فضای سیاسی امریکا به عنوان لابی غیررسمی دولت ایران شناخته می‌شود و اعضای ارشد آن در جریان مذاکرات هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی، بارها در کنار تیم مذاکره‌کننده‌ی ایرانی دیده شدند.

نمازی هم‌چنین در کنار برادر و دخترعمویش (بابک و پری نمازی)، و نیز بیژن خواجه‌پور (همسر پری نمازی)، شرکت “آتیه‌بهار” را به واسطه‌ی ارتباط نزدیکی که با خانواده هاشمی رفسنجانی داشت، به دلال اصلی مهم‌ترین قراردادهای تجاری و به ویژه نفتی ایران با شرکت‌های خارجی در سال‌های دهه‌ی هفتاد خورشیدی تبدیل کرد.

وی از جمله طرفداران برقراری رابطه سیاسی و اقتصادی میان ایران و امریکا در سال‌های اخیر به شمار می‌رفت و بازداشت او بعد از امضای توافق هسته‌ای را می‌توان در راستای جنگ قدرت میان طیف‌های مختلف داخل حکومت ایران ارزیابی کرد.

از سوی دیگر با بازداشت سیامک نمازی، شمار شهروندان ایرانی-امریکایی زندانی در ایران به عدد چهار رسید. سعید عابدینی (کشیش مسیحی)، امیر حکمتی (تفنگ‌دار سابق نیروی دریایی امریکا)، و جیسون رضاییان (خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست) سه ایرانی-امریکایی دیگری هستند که در حال حاضر در زندان‌های ایران در حبس به سر می‌برند. رابرت لوینسون، مامور سابق اف.بی‌.آی که از سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش مفقود شده نیز شهروند دیگر امریکا است که دولت این کشور می‌گوید در اختیار حکومت ایران قرار دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com