Canada-parties-Leaders

دو روز مانده به انتخابات سراسری پارلمانی در کانادا، گروهی از فعالان حقوق بشر و شهروندان ایرانی-کانادایی در نامه‌ای به رهبران سه حزب عمده‌ی رقیب این کشور از آن‌ها خواستند تا فارغ از نتیجه‌ی این انتخابات، «به صورت قاطع و مصرانه، پیگر وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران باشند».

این نامه که امضای چند استاد دانشگاه را در زیر خود دارد، خطاب به استیفن هارپر، رهبرحزب حاکم محافظه‌کار، جاستین ترودو، رهبر حزب لیبرال، و تامس مولکر، رهبر حزب چپ‌‌گرای “دموکراتیک جدید” نوشته شده است.

سلمان سیما، یکی از تهیه‌کنند‌گان این نامه در گفتگوی کوتاهی با “تقاطع” هدف از نگارش آن را بازتاب دادن صدایی متفاوت از جامعه‌ی ایرانیان مقیم کانادا دانسته می‌گوید: «ما با امضای این نامه می‌خواستیم صدایی از جنس حقوق بشر را به گوش احزاب کانادایی برسانیم. همان‌طور که در متن نامه آمده، ما دارای گرایش‌های مختلف سیاسی هستیم ولی همه در مورد این‌که دولت کانادا می‌بایست از حقوق بشر در ایران حمایت کند اتفاق نظر داریم.»

متن کامل این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار #تقاطع قرار گرفته در ادامه می‌آید:

استیفن هارپر، رهبرحزب محافظه‌کار

جاستین ترودو، رهبر حزب لیبرال

تامس مولکر، رهبر حزب دموکراتیک جدید

با ادای ادب و احترام؛

اکنون که در آستانه‌ی انتخابات سراسری کانادا به سر می‌بریم؛ به خوبی می‌توانیم طعم دموکراسی کانادایی و انتخاباتی آزاد را بچشیم. همه جا را شور و شوق و رقابت‌های انتخاباتی فرا گرفته است. انتخابات آزاد و منصفانه، انتخاباتی است که ما در کشور اول خود ایران، سال‌ها است از آن بی‌بهره‌ایم. ما ایرانی-کانادایی‌ها با گرایش‌های سیاسی مختلف همه بر این اتفاق نظر داریم که صرف نظر از اینکه چه حزبی بر روی کار بیاید، کشور کانادا باید بر روی ارزش‌ها و اصول خود بایستد و هیچ چیز نباید موجب شود که حمایت از حقوق بشر در ایران کمرنگ شود.

ما هنوز از یاد نبرده‌ایم که زهرا کاظمی روزنامه‌نگار ایرانی-کانادایی در زندان‌های رژیم ایران کشته شد. مازیار بهاری روزنامه‌نگار ایرانی-کانادایی توسط جمهوری اسلامی بازداشت گردید و در زندان، تحت فشار قرار گرفت و «Press Tv» تلویزیون بین‌المللی انگلیسی‌زبان رژیم ایران، اعترافات وی را که تحت شکنجه اخذ شده بود پخش کرد. همچنین ما فراموش نکرده‌ایم که هم‌اکنون دو ایرانی مقیم کانادا آقایان مصطفی عزیزی و سعید ملک‌پور در شرایطی که از دادگاه‌های منصفانه برخوردار نبوده‌اند، به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شده‌اند و در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

ما امضاکنندگان این نامه از شما تقاضا داریم تا در پی دادخواهی از خون به ناحق ریخته شده زهرا کاظمی باشید. همچنین هرگونه همکاری با تلویزیون انگلیسی‌زبان رژیم جمهوری اسلامی ایران که در اقدامی چندش‌آور، اعترافات زندانیان سیاسی را پخش می‌کند ممنوع کنید و وضعیت مصطفی عزیزی و سعید ملک‌پور را به فراموشی نسپارید. در یک کلام به صورت قاطع و مصرانه پیگیر وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران باشید.

به امید روزی که ایرانیان عزیز نیز از آزادی‌ها و حقوقی که مردم کانادا از آن بهره‌مند هستند برخوردار شوند.

امضاکنندگان:

مهرداد آریان‌نژاد، افشین افشین‌جم، نسرین الماسی، سیما تاج‌دینى، سیاوش جلیلی، کِوین راد، حسین رییسی، فاخته زمانی، فرخ زندی، سلمان سیما، کاوه شهروز، برزومهر طلوعی، مرتضی عبدالعلیان، محسن قفقازی، عزت مصلی‌نژاد، عطا هودشتیان، اشکان یزدچی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)