در جریان سومین دوره تجلیل از کسانی که سهمی در ارتقای حقوق بشر در ایران داشته‌اند، «بهاره هدایت»، فعال دانشجویی و فعال حقوق زنان زندانی در ایران، به عنوان یکی از برندگان جایزه حقوق بشری «ر‌ها» از سوی «سودویند» برگزیده شد.

bahareh hedayat 1

هیات داوران «سودویند» متشکل از «شیرین عبادی»، برنده جایزه «صلح نوبل»، حقوقدان، قاضی سابق دادگاه، وکیل حقوق بشر، به همراه «آرون رودز» از بنیان‌گذاران و محقق اصلی پروژه «حقوق آزادی» و مدیر اجرایی سابق «فدراسیون بین‌المللی هلسینکی برای حقوق بشر» و «کارولینا یانوزفسکی»، وکیل حقوق بشر و عضو هیات مدیره «سودویند» این خبر را در حالی اعلام کرده‌اند که «بهاره هدایت»، فعال دانشجویی و عضو سابق شورای مرکزی و سخنگوی «دفتر تحکیم وحدت» و از فعالان کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین زن‌ستیز، همچنان در بند عمومی زنان «زندان اوین» در ایران به سر می‌برد.

نهاد غیر دولتی اتریشی «سودویند»، در قالب پروژه «همه حقوق بشر برای همه در ایران»، جایزه «ر‌ها» را برای نکوداشت کنش‌گران حقوق بشر در ایران در نظر گرفته است که از برندگان آن در سال‌های پیشین (دوره‌های اول و دوم) می‌توان به «پروین ذبیحی»، «ژیلا کرم‌زاده مکوندی»، «نسیم سلطان‌بیگی»، «رسول بداغی»، «مجید توکلی»، «رضا شهابی»، زنده‌یاد «فرامرز محمدی»، «خسرو کُردپور»، «مسعود کُردپور»، «حکیمه شکری»، «فاران حسامی» و «کیوان صمیمی بهبهانی» اشاره کرد.

جوایز حقوق بشری «ر‌ها»، از سوی نهاد غیر دولتی اتریشی «سودویند» برای ادای احترام و تجلیل از افرادی که سهمی در حفظ و ارتقای حقوق بشر در ایران داشته‌اند، در نظر گرفته شده است. «سودویند» از نهادهای دارای مقام مشورتی «سازمان ملل متحد» است که در حوزه توسعه و کاهش شکاف کشورهای جنوب و شمال فعالیت می‌کند.

«بهاره هدایت» متولد سال ۱۳۶۰، فعال دانشجویی «دانشگاه علوم اقتصادی تهران»، فعال حقوق زنان، فعال سیاسی و عضو سابق شورای مرکزی و سخنگوی «دفتر تحکیم وحدت» است. او در دی‌ماه سال ۱۳۸۸، بازداشت و پس از تحمل ماه‌ها حبس انفرادی و بازجویی، در اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۹، در شعبه ۲۸ «دادگاه انقلاب اسلامی» به ریاست «قاضی مقیسه»، به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «توهین به رییس‌جمهوری» و «تبلیغ علیه نظام»، به تحمل ۷ سال و نیم زندان محکوم شد.

«دادگاه انقلاب اسلامی» هم‌چنین حکم ۲ سال حبس تعلیقی «بهاره هدایت» که به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق برگزاری تجمع ۲۲ خردادماه ۱۳۸۵» صادر شده بود را نیز به اجرا درآورد و این فعال مدنی در مجموع به تحمل ٩ سال و نیم حبس محکوم شد. به دنبال آن شعبه ۵۴ «دادگاه تجدید نظر استان تهران» در مردادماه ۱۳۸۹، این حکم را عینا تایید کرد.

همچنین این زندانی سیاسی به همراه «مهدیه گلرو» و «مجید توکلی» در دادگاهی دیگر به دلیل انتشار مطالبی از داخل زندان، به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، به تحمل ۶ ماه زندان دیگر محکوم شد.

«بهاره هدایت»، مدت‌ها برای «تحت فشار قرار دادن او در بند متادون زندان اوین» در کنار زندانیان مرتبط با مواد مخدر نگهداری شد و برای مدت زمانی طولانی نیز ممنوع‌الملاقات شد.

این فعال دانشجویی و مدافع حقوق زنان، همچنین جایزه «هرالد ادلستام سوئد» را به دلیل «شجاعت فوق‌العاده و تعهد به عدالت فعالانه در برابر نقض حقوق بشر در ایران» در سال ۱۳۹۱، دریافت کرده است.

«بهاره هدایت»، هم‌اکنون در «بند عمومی زنان زندان اوین» موسوم به «بند نسوان اوین» نگهداری می‌شود.

 

«همه حقوق بشر برای همه در ایران»

www.iranhrc.org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com