رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور از اخراج یک میلیون کارگر قراردادی از ابتدای سال جاری تاکنون در واحدهای تولیدی کشور خبر داد.

فتح‎الله بیات در گفت‌وگو با خبرنگار راه دانشجو تعداد کارگران قراردادی را ۸ میلیون نفر در سراسر کشور اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: هم‌اکنون اکثر واحدهای تولیدی کشور به مواد اولیه وارداتی وابسته هستند از اینرو با افزایش فشارهای تحریم از ابتدای سال جاری تاکنون این واحدهای تولیدی به تبع توقف تولیدات خود مجبور به اخراج کارگران قراردادی شده‌اند.

این فعال کارگری با اشاره به وضعیت اسفناک کارگران در واحدهای تولیدی سراسر کشور تصریح کرد: فارغ از کارگران اخراج شده کارگرانی هم که در واحدهای تولیدی فعالیت می‌کنند که حقوق معوقه خود را هر ۴ ماه یکبار از کارفرمایان دریافت می‌کنند.

بیات با انتقاد از سیاست سازمان تامین اجتماعی در خصوص عدم ارائه آمار تعداد مراجعین برای دریافت بیمه بیکاری یادآور شد: سازمان تامین اجتماعی به منظور کاهش بحران جامعه کارگری آمار دقیقی را از تعداد مراجعین برای دریافت بیمه بیکاری ارائه نمی‌کند.

وی با اشاره به نوسانات اخیر نرخ ارز تصریح کرد: نوسانات اخیر نرخ ارز باعث شده تا موازنه دخل و خرج زندگی کارگران به‌شدت برهم بخورد. در نتیجه تشدید نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی زندگی کارگران دچار مشکل شده است بطوری که دیگر هیچ نیروی انسانی نمی‌تواند با اضافه کاری و یا داشتن کار دوم و سوم هزینه‌های ابتدایی یک زندگی ساده را تامین کند.

این فعال کارگری با یادآوری اینکه برای سال‌های متوالی همواره میان درآمد و هزینه مزد بگیران اختلاف وجود داشته است، افزود: از حدود یک سال پیش با آغاز روند صعودی بهای ارز فشار بر طبقه مزدبگیر افزوده شده‌ است.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با تاکید بر اینکه دولت و سایر عوامل تاثیرگذار بر بازار ارز تهران باید هرچه زودتر نسبت به تثبیت نرخ ارز و افزایش ارزش پول ملی اقدام کنند افزود: در صورت ادامه وضع موجود باید دستمزد نیروی کار نیز متناسب با بهای هزینه‌های روز افزایش یابد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)