خبرگزاری تسنیم: مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاون رئیس جمهور سابق مصر در اظهاراتی فاش کرد که «برناردینو لیون» فرستاده اروپا طراح کودتای نظامی علیه «محمد مرسی» نخستین رئیس جمهور منتخب مصر بود.

به گزارش روزنامه القدس العربی، سایت های اینترنتی گوشه هایی از اظهارات محمد البرادعی در یک همایش در خصوص حوادث مصر را منتشر کردند.

البرادعی در این همایش گفت: در جولای ۲۰۱۳ قرار بر این بود که من بخشی از معارضین باشم اما اساسا این سخن را بگویم که ما به یک راه حل توافقی جامع مشتمل بر همه گروه ها و طیف های سیاسی نیاز داریم.

وی افزود: آنچه رخ داد کاملا بر خلاف چیزی بود که من امضا کرده بودم، چیزی که من امضا کرده بودم بر برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و کناره گیری آبرومندانه مرسی از ریاست جمهوری و دستیابی به یک راه حل جامع که جماعت اخوان المسلمین و اسلام گراها نیز جزئی از آن باشند، تاکید داشت.

البرادعی در ادامه اظهار داشت: من طرحی را که «برناردینو لیون» تدوین کرده بود، امضا کردم و وی اکنون سعی دارد همان طرح را در لیبی اجرا نماید، اما همه چیز بعد از آن از هم فروپاشید و خشونت ها آغاز شد به گونه ای که دیگر جایی برای شخصی مثل من نبود و دیگر هیچ مجال سیاسی وجود نداشت.

وی افزود: در جامعه ای که هیچ گونه مفهوم روشنی از عدالت و توافق نیست و فضای سیاسی وجود ندارد، تو نمی توانی تاثیرگذار باشی و من نمی توانستم بخشی از آن جامعه باشم.

۳ جولای سال ۲۰۱۳ پس از چند روز تظاهرات، عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع وقت مصر با صدور فرمانی «محمد مرسی» نخستین رئیس جمهور منتخب مصر را برکنار کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)