بار دیگر و با فرارسیدن فصل تابستان آتش سوزی، جنگل ها و مراتع کردستان را تهدید می کند و هر روز بخشی از جنگل های این استان به ویژه در شهرستان های مریوان، سروآباد، سنندج و اغلب شهرستان های مرزی طعمه حریق می شوند.

atash.-mariwan-hrkurd-700x525

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، از یک هفته پیش جنگل‌های اطراف روستای قولقولە، گویزە کویرە، نیاباد، روستای کراباد و اطراف روستای “حسن آوله‌” از توابع مریوان، جنگل‌های روستای “بردی سپی” از بخش کوماسی و مراتع پشت محله‌ “کوره‌ی موسوی” در شمال شرقی مریوان دچار آتش سوزی شده‌اند.

بر اساس اعلام مسئول انجمن زیست محیطی چیا از شهرستان مریوان تمامی این آتش‌سوزی‌ها با تلاش ساکنین بومی منطقه و همکاران و اعضای این انجمن مهار شده است.

یکی از اعضای انجمن چیای مریوان در این باره به “کانون مدافعان حقوق بشر کردستان” گفت: « با توجه به بررسی ما متأسفانه با افزایش چشمگیر و نگران‌کننده حریق مزارع و چمن‌زارها روبرو هستیم، چنانکه از ابتدای خرداد امسال تاکنون شاهد دەها مورد آتش‌سوزی مزارع و چمن‌زار و جنگل ها بوده‌ایم که این آمار از این لحاظ نگران‌کننده است که هنوز به فصل گرم تابستان نرسیده‌ایم و مقایسه این آمار در سالجاری با مدت مشابه در سال‌های گذشته بیانگر این مسأله است که در صورت پیشرفت این اوضاع به همین منوال، شاهد رشد چشمگیر موارد آتش‌سوزی خواهیم بود و این امر همت و عزم کلی و راسخ و همه‌جانبه را می‌طلبد.»

وی با اشاره به راههای جلوگیری از بروز آتش‌سوزی و توصیه وی به مردم گفت گفت :« پرهیز از آتش‌زدن کاه و کلش بجا مانده از زراعت، پرت نکردن ته سیگار و کبریت و هر نوع مواد آتش‌زا و شیشه و بطری در طبیعت و اطمینان از خاموش شدن آتش بعد از استفاده از آن و ریختن آب روی خاکستر و باقیمانده آتش از مواردی است که همه مردم باید رعایت کنند.»

گفتنی است که از چند سال پیش با شدت‌گرفتن آتش‌سوزی جنگل‌های کردستان که عمدتا در مناطق مرزی واقع شده، برخی از فعالان محیط زیست و مردم عادی با اشاره به احتمال عمدی‌بودن آنها گفتند که دستگاه نظامی و امنیتی با پرتاب گلوله‌های آتش‌زا به مراتع و جنگل‌ها قصد دارند به این ترتیب پوشش جنگلی قابل استتار و اختفا را در جهت بالابردن امکان کنترل مرزها نابود کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com