نخستین جلسه علنی رسیدگی به متهمان قتل «فرخنده» در حالی در کابل آغاز شده است که ۴۹ متهم که ۱۹ نفر از آنها از افسران پلیس بودند با یک بهانه دروغین اقدام به این عمل جنایتکارانه کرده‌اند.

به گزارش ایران به نقل از الجزیره، این ۴۹ نفر به قتل فرخنده دختری ۲۷ ساله و سوزاندن جسد او به اتهام سوزاندن قرآن متهم شده‌اند. جلسات محاکمه با توجه به اعتراض‌های شدید مردم به صورت زنده از تلویزیون افغانستان پخش می‌شود.
در جلسه نخست، دادستان اتهامات علیه ۱۰ نفر از متهمان را به جرم تجاوز، قتل و تشویق و ترغیب دیگران به شرکت در حمله به فرخنده قرائت کرده است و دولت افغانستان به منظور روشن شدن این واقعه در چند هفته اخیریک کمیته حقیقت‌یاب تشکیل داد. این کمیته فرخنده را بی‌گناه شناخت و گفت اتهام سوزاندن قرآن توسط او نیز کذب بوده است.
بسیاری از مقامات پلیس که در این پرونده به غفلت از وظایف خود و کوتاهی در جلوگیری از حادثه متهم شده‌اند، اعلام کردند که در روز حادثه دستگاه مخابره پلیس از کار افتاده بود. به همین علت دادستان فرمان بازداشت فرمانده پلیس محلی کابل را صادر کرد. اخبار حاکی است در این پرونده افسران پلیس به خاطر اهمال در صحنه این حادثه و جلوگیری نکردن از این وحشی‌گری متهم شده‌اند. سفی‌الله رئیس دادگاه در این ارتباط مقامات برجسته پلیس و رئیس بخش جرایم وزارت کشور را در این دادگاه فراخواند ویکی از افسران را برای آزاد کردن یکی از مظنونان توبیخ کرد. به گزارش پرونده، فرخنده ۴۰ روز پیش به صورت فجیعی در مرکز شهر کابل، توسط مردان خشمگین کشته شد.
به مناسبت روز چهلم فرخنده، ده‌ها تن از فعالان مدنی در محل کشته شدن او در زیارتگاه شاه دوشمشیره کابل، صحنه قتل او را بازسازی کردند.
دو روز مانده به نوروز امسال مردان خشمگین فرخنده را با این ادعا که قرآن را سوزانده است، با مشت، لگد، چوب و سنگ کشتند و بعد جسدش را آتش زدند. این ادعا بعداً از سوی کمیسیون ویژه تحقیق در مورد قتل فرخنده، رد شد. در مراسم بازسازی جنایت «لینا علم»، بازیگر سینما، نقش فرخنده را در زمان کشته شدنش بازی کرد و بسیاری با دیدن این صحنه بازسازی شده اشک ریختند. معترضان تنها به خشونتی که بر فرخنده رفت و عاملان آن اعتراض نکردند، بلکه از دولت هم انتقاد کردند و خواستار برکناری فرمانده پلیس کابل شدند، چرا که به گفته آنها پلیس در نجات فرخنده کوتاهی کرده بود.
فعالان مدنی نسبت به کندی روند رسیدگی به پرونده فرخنده هم اعتراض کردند و از نهادهای قضایی خواستند که هرچه زودتر عاملان قتل فرخنده را مجازات کند. قتل فرخنده از همان آغاز در میان مردم، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و محافل گوناگون در داخل و خارج افغانستان بازتاب گسترده‌ای داشت. فشارهای افکار عمومی باعث شده است تا دولت افغانستان برای تعدادی از زیارتگاه‌ها و مساجد محدودیت‌هایی تعیین کند و حتی خیابانی را که از میان زیارتگاه و مسجد شاه دوشمشیره می‌گذرد به نام فرخنده نامگذاری کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)