فیلمنوشت به قلم مسیح علینژاد:
پیش از این وقتی با تک تک خانواده‌های کشته‌شدگان یک انتخابات خونین در ایران از راه دور مصاحبه می‌کردم، نمی‌دانستم این صداها که من و همکارانم در کسوت یک خبرنگار می‌شنویم و خبرش را می‌نویسیم و یک بار خوانده و بعد انگار همه چیز تمام می‌شود را دیگران هم تمایلی به شنیدن دارند یا نه اما با پیشنهاد دوستان به این باور رسیدم شاید، شاید، جمع‌شدن همه این صداها در کنار هم، مردم‌مان را هوشیارتر کند و حاکمیت ظلم را رسواتر. اگر این صدا برسد به آنها…
صدای مادر اشکان سهرابی در بهشت زهرا و سکوت و هراس‌های روزهای اول، امیدهای مادر سهراب اعرابی، دغدغه‌های برادر محرم چگینی در جنوب شهر تهران، دغدغه‌های دوست دختر امیر جوادی‌فر، دلگیری‌های همسر علی حسن‌پور برای صد و پنج روز دنبال جنازه گشتن، دل‌آشوبی‌های برادرِ امیر جوادی‌فر که خودشان برادر را تحویل پلیس دادند، بغض و فریاد پدر محمد کامرانی بر سر سعید مرتضوی، حس تلخ مادر علی موسوی در ظهر عاشورا، صدا‌ها متفاوت، نگاه‌ها متفاوت، عقاید مختلف وسلایق متنوع اما همگی متحد به دنبال یک رای گمشده و سپس حق گمشده. برای آرمان‌های مشترک، از همه دسته و طبقه و گروه به میدان آمدند، با دست‌های خالی در برابر دستان پر از اسلحه یک حاکمیت. همه را کشتند. حالا ما مانیدم و یک جنبش متکثر. شهیدان شهر، نمایندگانِ این جنبش متکثر هستند.
این فیلم حاصل زحمت من و محمد نیست، حاصل رنج و امید همه کسانی است که ۲۵ خرداد را آفریدند، ۳۰ تیر را، ۱۸ تیر و…
و تقدیم به همه کسانی است که هنوز هم علی‌رغم تکثر و تفاوت، با هم و در کنار هم می‌ایستند، آنچنان که یاران رفته در کنار هم ایستادند.
صدای خانواده‌های داغدار، اما امیدوار را بشنویم باور کنیم: سبز یعنی امید در میانه شب.

خانواده‌های شهیدان:
اشکان سهرابی، امیر جوادی‌فر، محرم چگینی، محمد کامرانی، علی حسن پور، علی حبیبی موسوی و سهراب اعرابی

گفتگوها: مسیح علینژاد
امور صدا: حافظ
ویدیوگرافی: سید محمد پوینده

موسیقی انتخابی:
شبهای روشن – پیمان یزدانیان
برداشت دوم – پیمان یزدانیان
تکه‌ای از آسمان – حسین علیزاده
زندگی ادامه دارد – احمد پژمان
فرش باد – پیمان یزدانیان
رقص نور – حسین علیزاده

تولید: بهار و تابستان ۱۳۸۹
تدوین و نشر مجدد: پاییز ۱۳۹۱
تهیه شده در: گروه هنری ایستاده با مشت

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)