پاریس، ۱۷ فوریه ۲۰۱۵ (۲۸ بهمن ۱۳۹۳) ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان های ایرانی عضو آن، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و کانون مدافعان حقوق بشر، از دولتمردان ایران می خواهند اعدام سامان نسیم را متوقف کنند و فوری حکم اعدام او را که بر اساس حقوق بین المللی بشردوستانه غیرقانونی است، لغو کنند.

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «تداوم حبس و بدرفتاری با سامان نسیم غیر قابل قبول و نقض حقوق بین المللی است. حکم اعدام سامان باید فوری لغو شود و او از محاکمه عادلانه با رعایت موازین بین المللی برخوردار شود. »

10994060_324575611071826_4133638703031623578_nسامان نسیم به خاطر اتهام عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) و شرکت در درگیری مسلحانه با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) به اتهام های مبهم محاربه با خدا و فساد روی زمین محکوم شد. شعبه ای از دادگاه انقلاب اسلامی او را در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) به اعدام محکوم کرد ولی دیوان عالی کشور این حکم را نقض کرد، چون نسیم در آن زمان نوجوان بود. سپس در محاکمه دوباره در سال ۲۰۱۳، دادگاه او را به اعدام محکوم کرد و این بار دیوان عالی کشور هم این حکم را تایید کرد.

محاکمه ها و محکومیت سامان نسیم در چندین مورد ناقض حقوق بین المللی و معیارهای محاکمه عادلانه و استفاده از مجازات اعدام است. نسیم در زمان دستگیری از تماس با خانواده و وکیلش محروم بود و محکومیت اول او بر پایه اعتراف اجباری زیر شکنجه صادر شد. به علاوه، نسیم در زمان جرم اتهامی ۱۷ ساله بود. کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل، که ایران عضو متعاهد آن است، مجازات اعدام را برای مجرمان نوجوان ممنوع کرده است. به علاوه، حقوق بین المللی مقرر می دارد که مجازات اعدام را فقط در مورد «مهم ترین جرایم» می توان صادر کرد که جرایم مبهم دینی در این چارچوب قرار نمی گیرند.

مسؤولان زندان به سامان نسیم اطلاع داده اند که اعدام او در روز ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) انجام خواهد شد و سازمان های ما به شدت نگران هستند که این اعدام ممکن است با وجود نقض فاحش حقوق بین المللی به اجرا در آید. ما دولتمردان ایران را فرا می خوانیم تمام احکام اعدام و به ویژه حکم های اعدام را که برای مجرمان نوجوان صادر شده اند، لغو کنند و محاکمه عادلانه تمام متهمان و دسترسی آنها به وکلای انتخابی شان را تضمین کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)