گزارش تامین ۲۴ از همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تاکید بر برنامه ششم توسعه»

مشکل نگران کننده‌ای در خصوص زنان وجود دارد و آن این است که نسبت بیکاری در زنان نسبت به مردان دو برابر است/در سیاست‌های برنامه پنجم توسعه بسیاری از موارد موثر نهفته شده بود اما عملیاتی نشدند. برای مثال تقویت نهاد خانواده، امنیت اجتماعی، حمایت از اقشار محروم، نظامات پیشگیری از آسیب‌ها، عدالت اجتماعی، کار و حضور فعال در اجتماع و غیره در این برنامه در نظر گرفته شده اما بسیاری از آن‌ها اجرایی نشده

تامین۲۴/«زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تاکید بر برنامه ششم توسعه» نام همایشی است که امروز به همت موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی برگزار شد. به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir) سالن همایش‌های تلاش وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی میزبانان کارشناسانی بود که موضوعاتی مثل شاخص‌های رفاه اجتماعی، تعاون و اشتغال زنان، بیمه‌های اجتماعی زنان و… را مورد بحث و بررسی قرار دادند. در ادامه بخش‌هایی از اظهارات سخنرانان این مراسم را می‌خوانید.
قائم مقام وزیر رفاه: بیکاری در زنان دو برابر مردان
به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir) قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: «آمار زنان سرپرست خانوار از سال ۷۵ تا ۹۰، پنج درصد افزایش داشته و در حال حاضر از ۹ درصد به ۱۳. ۷ درصد رسیده است» دکتر ابوالحسن فیروز آبادی در همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تاکید بر برنامه ششم توسعه» گفت: «برنامه‌های توسعه‌ای بعد از جنگ جهانی دوم تحت عنوان نوسازی و با رهبری کشورهای غربی آغاز شد. روش و برنامه در این زمینه به صورت از بالا به پایین بود و این روند در دهه پنجاه، شصت و اوایل دهه هفتاد میلادی به شدت پیاده و اجرایی شد»
فیرزوآبادی افزود: «زنان ایرانی در انقلاب نقش برجسته‌ای داشتند و شاید بتوان گفت اگر انقلاب نبود هیچگاه شاهد مشارکت زنان به این سرعت نبودیم و در حال حاضر زنان در حوزه کار و اقتصاد حضور فعالی دارند. با توجه به آمارهایی که در سال ۹۱ و ۹۲ ثبت شده است نسبت زنان شاغل در پست‌های مدیریتی در برخی از ادارات از مردان پیشی گرفته است»
او ادامه داد: «مشکل نگران کننده‌ای در خصوص زنان وجود دارد و آن این است که نسبت بیکاری در زنان نسبت به مردان دو برابر است. تعداد زنانی که برای مهارت‌های آموزشی در دانشگاه‌ها و آکادمی‌ها ثبت شده نسبت‌های مناسبی نیست و در این زمینه باید اقدامات موثری انجام شود. با توجه به تدوین برنامه ششم توسعه، باید «زنان» به عنوان یکی از راه‌ها و عوامل توسعه در نظر گرفته شوند. باید بستر اقتصادی مناسبی برای زنان در نظر گرفته شود»
سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره): کاهش سن زنان سرپرست خانوار
سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه زنان سرپرست خانوار در انواع مختلف فوت، طلاق، مهاجرت و یا زنان‌‌ رها شده در ازدواج با اتباع خارجی (متاسفانه این مورد در کشور در حال رشد است) و… اقشار آسیب پذیر جامعه هستند گفت: «همچنین خانواده‌های بد سرپرست، ازدواج‌های موقت و غیررسمی و… شرایطی را به وجود می‌آورند که از برخی از آن‌ها با عنوان خانواده‌های «خود سرپرست» یاد کنیم.»
انواری با اشاره به اینکه بیش از یک میلیون نفر از زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار در حوزه مدیریتی و خدماتی کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند گفت: «اغلب این خانواده‌ها در شرایط مختلف با فقر، بروز و ظهور بیماری‌های مختلف و کمبود‌ها و آسیب‌های عاطفی، ‌ عدم فضای آموزش دیده برای تربیت فرزندان، ‌ ناامیدی، ‌عدم نشاط، پرخاشگری، تحمل تحقیرات اجتماعی متعدد، عدم بهره وری از مشارکت‌های اجتماعی و آموزشی لازم و همچنین طردشدگی از سوی جامعه روبرو هستند و خودباوری‌های لازم را ندارند. این زنان کسانی هستند که دارای استعداد هستند اما احساس فلجی آن‌ها اجازه بروز و ظهور استعداد‌هایشان را نمی‌دهد.»
سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره)، با اشاره به اینکه این زنان اغلب در حاشیه شهر‌ها که مناطقی ناامن و آسیب زاست زندگی می‌کنند و نرخ آسیب پذیری آن‌ها بالاست گفت: «این زنان با وجود شرایط نامساعدی که دارند موظف به ایفای نقش‌های مختلف بدون آموزش‌های لازم هستند و بستر لازم برای بروز استعداد‌هایشان فراهم نیست و در حال حاضر این شرایط در جامعه ما در حال رسیدن به مرز بحران است.»
انواری همچنین افزود: «سن زنان سرپرست خانوار نیز در حال کاهش است و حتی دختران ۱۶ ساله‌ای داریم که سرپرست خانوار محسوب می‌شوند» او با بیان اینکه افزایش دختران بازمانده از تحصیل و بازمانده از ازدواج و عدم حمایت‌های لازم و کافی از زنان آسیب پذیر و آسیب زا از معضلات جامعه ماست توضیح داد: «در سیاست‌های برنامه پنجم توسعه بسیاری از موارد موثر نهفته شده بود اما عملیاتی نشدند. برای مثال تقویت نهاد خانواده، امنیت اجتماعی، حمایت از اقشار محروم، نظامات پیشگیری از آسیب‌ها، عدالت اجتماعی، کار و حضور فعال در اجتماع و غیره در این برنامه در نظر گرفته شده اما بسیاری از آن‌ها اجرایی نشده و زنان ما در حال حاضر میان نظام اسلامی و غربی گیر کرده‌اند.»
انواری همچنین ضمن ارائه این پیشنهاد درخصوص بازمهندسی وضعیت زنان سرپرست خانوار گفت: «فعالیت در حوزه زنان و زنان سرپرست خانوار نیازمند عزم جدی سه قوه است و این در حالی است که در بسیاری از مواقع برخوردهای ما با مسائل زنان احساسی است و یا به گونه‌ای صحبت می‌کنیم که مورد پسند گروهی خاص واقع شویم و کمتر به تفکر و برنامه ریزی در این خصوص روی می‌آوریم و حتی در مواردی خجالت می‌کشیم واقعیت‌ها را عنوان کنیم.»
به گزارش تأمین۲۴ (tamin24.ir) سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: «توسعه بیمه‌های اجتماعی، ایجاد افقی روشن و تامین آینده ویژه این نوع زنان باید در دستور کار قرار گرفته و افزایش یابد. باید کلینیک‌های مشاوره در سطح وسیع با تسهیلاتی برای زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار در کشور توسعه پیدا کند. ازدواج مجدد این زنان مقوله مهمی است که همواره بیان کردن آن با قبح همراه بوده است. از سال گذشته تا کنون حدود ۳۰۰۰ ازدواج مجدد برای زنان سرپرست خانوار در کمیته امداد امام خمینی (ره) داشته‌ایم.
او همچنین عنوان کرد: «آموزش مهارت‌های زندگی باید در زنان خصوصا زنان سرپرست خانوار توسعه یابد و توانمندی‌های آنان برای مقابله با بحران افزایش یابد. تصور می‌کنیم صندوق ویژه حمایت از زنان سرپرست خانوار را در کشور نیاز داریم و گرنه شاهد افزایش مستمر این آسیب و بحران در کشور خواهیم بود.»
معاون امور تعاون وزیر رفاه: ۱۰ درصد تعاونی‌های کشور را زنان تشکیل داده‌اند
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: «براساس قانون اساسی توجه ویژه‌ای به تعاونی‌ها شده است و هم‌اکنون در ۱۰۳ هزار تعاونی فعال ۱۰ درصد از آن‌ها را زنان تشکیل داده‌اند.» حمید کلانتری  در همایش زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تاکید بر برنامه ششم توسعه اظهارداشت: «در دوران دفاع مقدس و دوران سازندگی، زنان نقش مهمی را ایفا داشتند.»
او با اشاره به اینکه هم‌اکنون زنان در بسیاری عرصه‌ها موفق بوده و از مردان پیشی گرفته‌اند، گفت: «در عرصه‌های تحصیلی آمار زنان نسبت به مردان بیشتر است و باید بتوان از این ظرفیت ایجاد شده استفاده کنیم. یکی از بهترین ظرفیتهایی که زنان می‌توانند در بخش اقتصادی حضور داشته باشند در زمینه تعاونی‌ها است که در این بخش نیز دیدگاه جنسیتی وجود ندارد و می‌تواند ظرفیت مناسبی برای زنان باشد.»
کلانتری در ادامه با اشاره به قانون تعاونی‌ها در جمهوری اسلامی گفت: «تعاونی‌هایی که ۷۰ درصد از آن‌ها را زنان تشکیل دهند بعنوان تعاونی زنان محسوب می‌شود و هم‌اکنون از ۱۰۳ هزار تعاونی فعال در کشور ۱۰ درصد از آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند. ۶۱ درصد تعاونی زنان در بخش تولید – ۳۶ درصد در بخش خدماتی است.»
او در خصوص بیشترین گرایش زنان در تعاونی‌ها گفت: «پوشاک، زراعت، صنایع دستی، خدمات آموزشی – غذایی، خدمات رایانه‌ای و دامپروری بیشترین گرایش در تعاونی‌های زنان محسوب می‌شوند. ایجاد زمینه مناسب برای استقلال در تمامی عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی از طریق تشکیل و توسعه تعاونی‌های زنان – تشویق و حمایت از ایجاد و تقویت تعاملات و ارتباطات بین تشکل‌های تعاونی زنان از جمله نقش‌هایی است که وزارت رفاه مب‌تواند در توسعه تعاونی‌های زنان داشته باشد.»
معاون وزیر رفاه در ادامه به برخی از آسیب‌های فعالیت شرکت‌های تعاونی زنان اشاره کرد و گفت: «پایین بودن سطح مشارکت اقتصادی زنان – عدم برخورداری از بانوان تحصیلکرده در امکان ایجاد کارآفرینی، عدم دسترسی مناسب به منابع، سرمایه، زمین و اعتبار مالی یا نهادهای تولید کننده و همچنین عدم حمایت مناسب نهاد‌ها و دستگاه‌های متولی جهت حمایت و پشتیبانی از فعالیتهای زنان از جمله آسیب‌های شناسایی شده در این بخش محسوب می‌شود.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)