رونمایی از روی جلد شماره‌ی تازه «شارلی ابدو»

سه شنبه, ۲۳ام دی, ۱۳۹۳

اضافه شده توسط نویسنده مطلب:
 

مطالب منتشر شده در این صفحه نمایانگر سیاست رسمی رادیو زمانه نیستند و توسط کاربران تهیه شده اند. شما نیز می‌توانید به راحتی در تریبون زمانه عضو شوید و مطالب خود را منتشر کنید.

یک هفته پس از حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» این هفته‌نامه فکاهی به موقع منتشر می‌شود. یک هفته پس از حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» این هفته‌نامه فکاهی به موقع منتشر می‌شود.

ریچارد مالکا، وکیل نشریه «شارلی ابدو» گفته است: «طبعاً این شماره شارلی ابدو هم مانند شماره‌های پیش به نقد مذاهب می‌پردازد و از اصولش عدول نمی‌کند.»

تا آخرین لحظه از جلد نخستین شماره «شارلی ابدو» رونمایی نشده بود. ابتدا قرار بود که این شماره «شارلی ابدو» در یک میلیون نسخه منتشر شود.

اریک پرتو، مدیر امور مالی نشریه شارلی ابدو اما به خبرگزاری‌ها اطلاع داده است که شماره این هفته این نشریه فکاهی در سه میلیون نسخه و به ۱۶ زبان، روز چهارشنبه ۱۴ ژانویه منتشر می‌شود. تحریریه «شارلی ابدو» آثاری را که کارتونیست‌های خارجی طراحی کرده‌اند نپذیرفته است. همه مطالب این هفته این نشریه، توسط اعضای باقی‌مانده تحریریه «شارلی ابدو» تهیه شده است.

جلد «شارلی ابدو» یک هفته پس از  کشتار پاریس

جلد «شارلی ابدو» یک هفته پس از کشتار پاریس

 

در حمله مسلحانه هفته گذشته به دفتر نشریه «شارلی ابدو» که صبح چهارشنبه (۷ ژانویه/ ۱۷ دی) اتفاق افتاد، «کابو»، «شارب»، «تینیوس» و «ولینسکی»، چهار کارتونیست باسابقه و چیره‌دست فرانسوی و تعدادی از روزنامه‌نگاران شارلی ابدو به قتل رسیدند. پلیس دفتر نشریه را مهر و موم کرده و اعضای تحریریه این نشریه که جان سالم به دربرده‌اند در دفتر لیبراسیون مستقر شده‌اند.

بیشتر بخوانید: چهار کارتونیست به قتل رسیده فرانسوی

باقی‌مانده تحریریه «شارلی ابدو» در دفتر لیبراسیون سرپناهی پیدا کرده و سخت مشغول تدارک شماره بعدی این نشریه فکاهی است که به شکل هفته‌نامه منتشر می‌شود.

ژرار بیار، سردبیر تازه «شارلی ابدو» در گفت‌و‌گویی که «فرانس انفو» با انجام داد، گفته است: «ما قصد نداریم یک مجله غمگین و عزادار منتشر کنیم.»

پاتریک پلو، یکی از نویسندگان برجسته «شارلی ابدو» نیز گفته است تحریریه «شارلی ابدو» با خشم کار می‌کند و می‌خواهد بگوید: نه.

بلو همچنین گفته است: ما وقت نداریم تورات، قرآن یا انجیل بخوانیم. اما هر موقع یک یهودی، یک مسلمان یا یک مسیحی جانش به خطر بیفتد، قدری یهودی، مسلمان یا مسیحی می‌شویم. در این لحظه که همکارانمان را کشته‌اند اما قدری فرانسوی هستیم.

در هفته گذشته، پس از حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» ۲۱ مسجد در فرانسه مورد حمله قرار گرفته است. عبدالله زکری، سخنگوی جامعه مسلمانان فرانسه از پلیس این کشور خواسته است مساجد را تحت تدابیر امنیتی قرار دهد.

تیتر شماره این هفته «شارلی ابدو»، «همه چیز بخشیده شد» به این خشونت‌ها نظر دارد.

در همین زمینه:

شهلا شفیق: فرانسه برای دفاع از آزادی بیان به پا خاسته

کاریکاتور پیامبر، توهین به مقدسات یا آزادی بیان

نخبگان و بازتاب کشتار پاریس

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

مطلب را به بالاترین بفرستید

این مطلب خلاف آیین نامه تریبون است؟ آن را به ایمیل tribune@radiozamaneh.com گزارش کنید
Join

دسته‌بندی‌ها: حقوق بشر, سیاسی, فرهنگ, مطالب برگزیده, هنر

هنوز نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.