Western-style stores growing in Iran-1

“توماس کریستوفولتی”، عکاس-خبرنگار ایتالیایی که تابستان امسال به شهرهای مختلف ایران هم‌چون تهران، شیراز، اصفهان، قم، یزد، و تبریز سفر کرد، مشاهدات خود را در قالب مجموعه عکسی با عنوان “فرهنگ مصرفی در حال رشد ایران” منتشر کرده است.

او با اشاره به سخنان دو سال قبل محمود احمدی‌نژاد در کوبا که گفته بود «سیستم سرمایه‌داری از نظر سیاسی، اقتصادی، و فرهنگی به پایانش نزدیک شده»، خاطرنشان کرده که تغییرات رخ‌داده در ایران در چند سال گذشته، کاملا در تضاد با این سخنان است.

وی می‌نویسد: «با وجود سرعت کند اینترنت، قیمت بالای اجناسی که اغلب به صورت قاچاق وارد می‌شوند و سانسور دولتی دائم رسانه‌ها، ایرانیان به طور دیوانه‌واری، اسمارتفون، تبلت و تلویزیون‌های صفحه تخت می‌خرند.»

آقای کریستوفولتی ادامه می‌دهد: «خرید برای جوانان و به ویژه زنان به یک آیین عقده‌گشایی تبدیل شده است. آن‌ها با خرید محصولات زیبایی و مارک‌های غربی آخرین مدل، خلاء ناشی از نبود گزینه‌های سرگرم‌کننده را پر می‌کنند و در برابر مجموعه‌ای از محدودیت‌های اعمال‌شده بر خود، می‌شورند.»

این عکاس ایتالیایی در پایان، با اشاره به گسترش مراکز خرید مدرن در شهرهای ایران می‌نویسد: «حتی اگر هنوز بازارهای بزرگ سنتی، مکان‌های مورد علاقه‌ی خرید بیشتر ایرانیان باشند، اما آن‌ها با رقابت مراکز خرید بزرگی روبه‌رو شده‌اند که در اطراف شهرهای عمده‌ی کشور سر برآورده‌اند. مال‌هایی که هایپرمارکت‌های سبک غربی و مارک‌های بین‌المللی و مراکز بازی را در کنار هم دارند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)