Iran_Japan_Girls-1

در ادامه‌ی محرومیت فدراسیون والیبال ایران از میزبانی مسابقات بین‌المللی به دلیل ممنوعیت ورود زنان ایرانی به استادیوم‌ها، کنفدراسیون والیبال آسیا، میزبانی مسابقات جام باشگاه‌های آسیا و نیز زیر ۲۳ سال والیبال آسیا را از ایران گرفت و به کشور میانمار داد.

سعید درخشنده، مسوول رویدادهای بین‌المللی فدراسیون والیبال ایران، روز دوشنبه (۱۷ آذر-۸ دسامبر) در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری “ایسنا” از تصمیم کنفدراسیون والیبال آسیا برای گرفتن میزبانی دو رقابت آسیایی از ایران انتقاد کرد و گفت: «نمی‌دانم چرا این میزبانی‌ها را گرفتند و در سکوت کشورهای مسلمان به میانمار دادند. به نظرم رییس کنفدراسیون والیبال آسیا اقتدار لازم را ندارد.»

آقای درخشنده “کشورهای مسلمان” را نیز به خاطر همراهی نکردن با جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار داد و افزود: «چطور کشورهای اسلامی که تعدادشان کم نیست حاضر شدند مسابقات باشگاه‌های مردان آسیا در کشور میانمار برگزار شود. کشور میانمار مشکلات سیاسی زیادی با مسلمانان دارد.»

پیش از این، فدراسیون جهانی والیبال روز ۸ نوامبر (۱۷ آبان) اعلام کرده بود که تا زمان لغو ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌های والیبال، از برگزاری مسابقات بین‌المللی این رشته در ایران خودداری خواهد کرد. فدراسیون جهانی با تاکید بر این‌که این ممنوعیت شامل لیگ جهانی والیبال در سال ۲۰۱۵ و مسابقات قهرمانی آسیا در همین سال،‌ به دلیل برنامه‌ریزی قبلی نخواهد شد، در نخستین اقدام، میزبانی جام جهانی نوجوانان را از ایران گرفت و به آرژانتین اعطا کرد.

به دنبال این تصمیم فدراسیون جهانی والیبال، رباب شهریان، “معاون ورزش زنان” در “وزارت ورزش و جوانان” روز ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) به خبرگزاری “ایسنا” گفت که بعد از صحبتی که با محمدرضا داورزنی، رییس فدراسیون والیبال ایران داشته، قرار شده تا «قسمتی از سالن‌ها برای مسابقات در اختیار زنان قرار داده شود که مشکلی هم برای میزبانی ایران پیش نیاید».

خانم شهریان، با بیان این‌که حضور زنان در ورزشگاه‌ها، «مطالبات بانوان ایران» است، تاکید کرده بود که این تصمیم به دنبال «فشار» فدراسیون جهانی والیبال به ایران درباره‌ی میزبانی رقابت‌های بین‌المللی گرفته شده و سازمان ورزش در حال «مهیا کردن این بستر» است.

این در حالی است که محمدرضا داورزنی روز ۱۹ آبان‌ماه در گفتگویی با خبرنگار بخش خبری بیست‌وسی تلویزیون جمهوری اسلامی مدعی شده بود که در ایران زنان به استادیوم‌ها می‌روند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)