کانون شهروندی زنان: به «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» نزدیک می شویم. در این روزها در تمام دنیا، خواهران مان به انواع و اقسام مختلف، مخالفت شان را با خشونت علیه زنان نشان می دهند. مطلب حاضر توسط شیما قوشه و به مناسبت «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» به نگارش درآمده که آن را با عکسی از اعتراض اش به خشونت علیه زنان همراه کرده است. شما هم می توانید با انتشار تصاویر خود با موضوع «سِلفی های نه به خشونت علیه زنان» در وبلاگ و صفحات شخصی خود و یا ارسال آن برای ما، اعتراض خود را نسبت به خشونت ابراز کنید. پس هر جا هستیم با انتشار یک عکس، یا نوشتن یک روایت از قربانیان خشونت و با هر وسیله ممکن ، سکوت در مقابل خشونت علیه زنان را بشکنیم:

عدم جرم انگاری خشونت خانگ

خشونت علیه زنان می تواند به شکل های مختلف و از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت اتفاق بیافتد.

یکی از شکل های مرسوم و تکرارشونده ی آن، «خشونت خانگی» است که توسط مردان خانواده نسبت به زن اعمال می شود و متاسفانه آمار بسیار بالایی دارد اما از طرف دیگر راه های پیگیری و مجازات عاملان آن بسیار سخت و طاقت فرساست به طوری که اغلب زنان عطای پیگیری حقوقی را به لقایش می بخشند.

عدم جرم انگاری «خشونت خانگی» یکی از دلایل این پیچیدگی است چرا که در صورت وقوع می بایست طبق قواعد عمومی جرایم و مجازات ها مورد رسیدگی قرار بگیرد و راه های اثبات آن، همان است که در قانون برای دیگر جرایم قید شده است؛ مثل اقرار، شهادت و غیره. در حالی که عموماً این جرایم در چهاردیواری خانه اتفاق می افتد و شاهدی برای آن وجود ندارد.

بهترین راه برای کم کردن آمار این نوع جرایم، جرم انگاری دقیق و مشخص آن مانند جرم انگاری خاص «کودک آزاری» است و البته می بایست از لحاظ ثبوتی سهل گیرانه باشد. با این کار شاید بتوان از وقوع جرایم متعدد علیه زنان در خانه پیشگیری کرد و در عین حال، شخص خشونت ورز به دست عدالت سپرده شود.

امید است با تغییرات اساسی در ترکیب نمایندگان مجلس آینده و ورود زنان برابری طلب و مردانی که به زن به عنوان یک انسان برابر با خویش احترام می گذارند، شاهد تصویب قوانین حمایتی بیشتری نسبت به زنان باشیم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com