Shinabad-Injured-Students

 کودکان حادثه‌دیده مدرسه “شین‌آباد” و خانواده‌های‌شان بار دیگر در روز شنبه (۲۵ مرداد-۱۶ آگست) در مقابل “نهاد ریاست جمهوری” دست به تجمع اعتراضی زدند.

حسین احمدی، “وکیل دانش‌آموزان شین‌آباد” در گفتگو با خبرگزاری “ایرنا” با بیان این‌که موکلانش نسبت به کسر ۵۰ درصد از دیه این کودکان به دلیل “مونث بودن” معترض هستند، خواستار “تعریف” و “پرداخت مستمری” از سوی دولت برای آن‌ها شد و از رییس جمهوری اسلامی نیز خواست تا با گذراندن یک “مصوبه‌” «کاری برای این کودکان انجام دهد».

وی هزینه زندگی و خرج و مخارج این کودکان را “سنگین” توصیف و خاطرنشان کرد که برخی از آن‌ها «صورت‌شان را به طور کامل از دست داده‌اند و حتی شاید نتوانند ازدواج کنند».

آقای احمدی خواسته‌های خانواده‌های این کودکان از حسن روحانی را “مشروع” و “قانونی” دانست و ابراز امیدواری کرد که «اقدام مناسبی برای این کودکان انجام شود».

پدر آمنه راک، یکی از دانش‌آموزان حادثه‌دیده نیز در جریان این تجمع با بیان این‌که «کسی سراغی از حال و روز ما نمی‌گیرد»، به خبرگزاری “فارس” گفت: «هیچ جوابی از مستمری، دیه و بیکاری فرزندان‌مان نمی‌دهند و می‌خواهند نصف دیه را پرداخت کنند.»

به گفته‌ی وی مسوولان “بیمه ایران” می‌خواهند از خانواده این کودکان “تعهد محضری” بگیرند تا شکایتی علیه این بیمه مطرح نکنند.

پیش از این، رسول خضری، نماینده پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی روز ۱۴مردادماه در گفتگو خبرگزاری “ایسنا” با تایید خبر پرداخت تنها نیمی از بیمه کودکان شین‌آبادی از سوی بیمه گفته بود که با توجه به “نصف بودن بیمه زن نسبت به مرد”، پیشنهاد شده است که «مابه‌التفاوت مبلغ دیه توسط دولت به این خانواده‌ها پرداخت شود».

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه نیز روز ۱۳ مردادماه در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری در این خصوص، گفته بود: «دیه زن و مرد برابر نیست ولی ترتیبی داده شده که برابر باشد و بنده موضوع دیه بچه‌های شین‌آباد را بررسی می‌کنم.

این نخستین بار نیست که خانواده این کودکان در اعتراض به عدم توجه به مشکلات‌شان در مقابل “نهاد ریاست جمهوری” تجمع می‌کنند.

روز سوم دی ماه سال گذشته نیز حدود ۴۰ نفر از خانواده‌های این دانش‌آموزان به همراه آن‌ها در اعتراض به عدم واریز پول از سوی “وزارت آموزش و پرورش” به بیمارستان محل درمان‌شان و توقف مراحل درمانی این کودکان، در مقابل این نهاد تحصن کردند.

حسن روحانی اردیبشهت ماه سال گذشته در جریان مبارزات انتخاباتی در دیدار با شماری از معلمان، از حادثه آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد به عنوان “واقعه‌ای دل‌خراش” نام برده بود که نه تنها «جای هیچ توجیهی از سوی مسوولان نداشت» بلکه «برای آن باید از کل ملت ایران، عذرخواهی می‌کردند».

مدرسه دخترانه روستای شین‌آباد از توابع پیرانشهر روز ۱۵ آذر ۱۳۹۱به دلیل نقص تجهیزات گرمایشی دچار آتش‌سوزی شد که طی آن، دست‌کم ۲۹ دانش‌آموز دختر دچار سوختگی شدید شدند و دو نفر از آن‌ها نیز بر اثر شدت جراحات، جان باختند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)