Shiraz_government_logo.svgجمعی از کارکنان شهرداری شیراز با صدور شکوائیه‌ای علیه هیات مدیره شرکت تعاونی مسکن شهرداری شیراز، در دستگاه قضایی استان فارس پرده از اختلاسی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در این شرکت تعاونی برداشتند.

بنا بر اسنادی که در اختیار خبر پارسی قرار گرفته اعضای معزول هیات مدیره تعاونی مسکن کارکنان شهرداری شیراز در طول سال‌های ۸۲ تا کنون میلیاردها ریال از اموال این شرکت را با تنظیم صورتجلسه‌های غیرقانونی به عنوان پاداش برداشت کرده‌اند. به عنوان نمونه یک عضو فعلی شورای شهر شیراز که در تمامی این سال‌ها عضو هیات مدیره این شرکت تعاونی بوده، تنها در سال ۸۹ مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال علاوه بر حقوق و اضافه کاری، به عنوان پاداش دریافت کرده است.

در شکوائیه کارکنان شهرداری شیراز به استناد اسناد ارائه شده اعلام شده مدیران شرکت با برداشت‌های غیرقانونی و نقض قانون منع فروش و واگذاری اراضی غیر مسکونی مصوب سال ۸۱ اقدام به خرید و فروش اراضی غیر مسکونی و باغات در روستاهای خان خمیس و گلستان و دیگر نقاط کرده و از منابع مالی شرکت سواستفاده کرده‌اند. مثلا با برداشت غیر قانونی پول‌های پروژه مسکونی برج طلوع اقدام به خرید اراضی باغی کرده و پس از ۱۰ سال همچنان این پروژه ساخته نشده است.

نکته جالب اینکه اعضای هیات مدیره شرکت برای کار غیر قانونی خود پاداش هم دریافت کرده اند!

این گزارش می افزاید اعضای هیات مدیره هر قطعه زمین را به مبلغ ۳ میلیون تومان خریده اند و به کارکنان شهرداری ۷ میلیون فروخته اند که اگر سود ۵۰۰ قطعه زمین ۱۰۰۰ متری را حساب کنیم چیزی حدود ۲ میلیارد تومان می شود اما نکته جالب اینکه این مبلغ به حساب تعاونی مسکن شهرداری شیراز نرفته و معلوم نیست به چه حسابی رفته است!

رئیس هیات مدیره این شرکت در حال حاضر عضو اصولگرای شورای اسلامی شهر شیراز است و سمت حساسی را در شورا بر عهده دارد.

وی در مورخ اول آذرماه ۸۵ بیش از ۷۴۰ هزارتومان بابت ماه آبان ازشرکت تعاونی مسکن شهرداری شیراز حقوق دریافت کرده در حالی که از شهرداری شیراز نیز حقوق دریافت می کرده است.این در حالی است که طبق آئین نامه تبصره ۵ ماده ۳۶ قانون تعاون اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب مهرماه سال ۷۷ فقط مجاز بوده از یک محل حقوق دریافت کند.

شرکت یاد شده فقط در یک قلم ۶۴۰ هزار تومان در سال ۸۵ برای خرید یک میز اختصاص داده در حالی که گفته می شود بهترین میز اداری در آن سال حداکثر ۱۵ هزارتومان قیمت داشته است.

یک منبع آگاه به خبر پارسی گفت:در یک مورد این شرکت ۱۳ سال است که برای پروژه جبل دراک از کارکنان شهرداری پول گرفته است اما پول این کارکنان وارد معاملات باغات و زمین شهری شده است!

یک منبع موثق دیگر نیز به خبر پارسی گفت: فقط گردش مالی برج طلوع ۱۸ میلیارد تومان بوده است.

بر اساس اسناد ارائه شده به خبر پارسی اعضای هیات مدیره تعاونی مسکن شهرداری شیراز با انعقاد قراردادهای غیرقانونی اقدام به واگذاری بخشی از املاک متعلق به این شرکت به بهای بسیار پایین‌تر از قیمت روز بازار به نزدیکان خود و برخی از مدیران دولت گذشته، باعث حیف و میل حقوق کارکنان شهرداری شیراز شده‌اند.

از جمله تخلفات مطرح شده در شکایت کارکنان شهرداری شیراز، پرداخت بیش از ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در سال ۸۳ بدون برگزاری مناقصه به پیمانکار جهت ساخت اسکلت فلزی برج مسکونی طلوع است که بدون سیر قانونی و انجام مناقصه انجام شده و پیمانکار به تعهدات خود عمل نکرده است.

بر اساس این اسناد پیمانکار یاد شده متعهد شده است اگر به تعهدات خود عمل نکند روزی ۱۰ میلیون تومان به شرکت خسارت بدهد اما نه تنها خسارتی به شرکت پرداخت نکرده بلکه هیات مدیره در کمال تعجب نزدیک به ۷۲۰ میلیون تومان وجه اضافی به پیمانکار پرداخت کرده است!

بنا بر این گزارش فقط در سال ۸۹ مبلغ ۳۵۰ میلیون برداشت غیر قانونی از حساب شرکت شده و از سال ۸۲ تا ۸۹ اعضای هیات مدیره شرکت یاد شده حدود ۷۰۰ میلیون تومان پاداش برداشتند نکته مهم در برداشت این پاداش ها اینکه هیچکدام از آنها امضا حسابدار را ندارد!

در این شکایت که به امضا ده‌ها نفر از کارکنان شهرداری شیراز رسیده و رونوشت به آن به دفاتر مقام‌های عالی کشور از جمله بیت مقام معظم رهبری و روسای سه قوه ارسال شده، ده‌ها نمونه از تخلفات دیگر اعضای هیات مدیره این شرکت تعاونی که همگی از کارکنان شهرداری شیراز هستند، به صورت مشروح توزیع داده شده است.

بنابر اسناد رسیده به خبرپارسی میزان تخلفات مالی و اختلاس این هیات مدیره بر اساس کارشناسی‌های انجام شده به ۱۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که بسیاری از تخلفات مالی با همکاری برخی از مدیران سابق دولتی صورت گرفته است.

بر اساس آخرین اخبار هم اکنون اعضای متخلف هیات مدیره و مدیرعامل این شرکت از سمت خود عزل شده و برای برخی از آنها از جمله یک عضو فعلی شورای شهر قرار تعقیب قضایی صادر شده است.

برخی از کارکنان شهرداری شیراز در گفت و گو با خبر پارسی ،ضمن تاکید بر اینکه در این پرونده شهردار فعلی و شهرداران سابق هیچ نقشی نداشته اند، یادآور شدند: شرکت تعاونی مسکن شهرداری شیراز با آبروی آنها بازی کرده و تلاش می کنند که این شکایت منجر به صدور رای نشود اما از آنجا که بر سلامت دستگاه قضایی ایمان کامل داریم و مقام معظم رهبری نیز فرموده اند در امر مبارزه با فساد نباید هیچ تبعیضى دیده شود. هیچ‌کس و هیچ نهاد و دستگاهى نباید استثنا شود و همچنین در فرازی دیگر فرمودند: «مبارزه با فساد، یکی از پایه های اصلی حکومت و نظام اسلامی است و این روش امیرالمؤمنین است .» ما رجاء واثق داریم که به یاری پروردگار این پرونده به نتیجه می رسد و کارکنان خدوم شهرداری شیراز با چتر حمایتی دستگاه قضایی استان به حق و حقوق خود دست می یابند و متخلفین نیز جزای تخلف خود را خواهند پرداخت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)