مراسم بزرگداشت دکترعبدالرحمن قاسملو دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران توسط «نمایندگی این حزب در فرانسه و انستیتوی کرد در پاریس» و با حضور چهره‌ها و فعالان کرد، ایرانی، فرانسوی و آمریکایی در پاریس برگزار شد. 

قاسملو

مراسم بزرگداشت دکتر عبدالرحمن قاسملو روز شنبه ٣۱ خرداد ۱٣۹٣ در دو پنل در سالن ویکتور هوگوی پارلمان فرانسه برگزار گردید. 


در پنل اول این مراسم پس از گفتن خیرمقدم توسط سرجیو کرونادو نماینده پارلمان فرانسه و استاد دانشگاه به حضار، «هلن کرولیچ (نسرین قاسملو) همسر دکترقاسملو»، «حمید بزارسلان، استاد دانشگاه سوربن»، « دکتر برنارد گرانژون، رئیس پیشین سازمان پزشکان بدون مرز»، «مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران» و « دکتر فدریک تیسو، کنسول سابق فرانسه در اقلیم کردستان» سخنرانی کردند. 

هلن کرولیچ (نسرین قاسملو)، همسر دکتر قاسملو که به زبان فرانسه سخنرانی کرد، خواستار رسیدگی مجدد به پرونده ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو توسط مراجع ذیصلاح شد. 

در ادامه مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران به زبان انگلیسی متن سخنانش را قرائت کرد. وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره دکتر قاسملو گفت: «در حالیکه در خاورمیانه به طور کلی رهبران سیاسی ثروت هنگفتی برای خود و خانواده‌هایشان می‌اندوزند، دکتر قاسملو در زمان شهادتش دارای هیچگونه سرمایه‌ی مادی نبود و هیچ ثروتی برای زن و فرزندانش به جای نگذاشت، بلکه تمامی آنچه را که در این راستا اندوخته بود، بر طبق وصیت خود وی، از سوی همسرش که در میان ما به نسرین خانم شهرت دارد، به حزب تحویل داده شد و آنچه که برای آنان به جای ماند، تنها نام و آوازه‌ی دکتر قاسملو و مباهات کردن به پدر و همسری برخوردار از اخلاق متعالی و حزب دمکرات کردستان ایران بود.»

مصطفی هجری با اشاره به پزشکانی از نهادهای بین المللی پزشکی که در سالهای سخت مبارزه همراه با حزب دمکرات بودند و با نام بردن از آنها به عنوان سرمایه دیگری که از دکتر قاسملو بجا مانده است به تشریح وضعیت کوردها در هر چهار کشور عراق، ترکیه، سوریه و ایران پرداخت. 

متن کامل سخنان مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در پایان همین گزارش آمده است.

سپس دیگر سخنرانان پنل اول درباره اندیشه و شخصیت دکتر قاسملو به ایراد سخن پرداختند. 

در انتهای پنل اول یک فیلم مستند درباره شخصیت دکتر قاسملو و مبارزات وی به دو زبان کوردی و فرانسه برای حضار به نمایش درآمد.

در پنل دوم «کندال نزان، رئیس انستیتوی کرد در پاریس»، «دکتر برنارد کوشنر، وزیر پیشین امور خارجه‎ی فرانسه»، «مارک کراویتس، روزنامه‎نگار»، «عبدالکریم لاهیجی، وکیل و رئیس فدراسیون بین‎المللی جامعه‎های حقوق بشر (FDIH)» و «جاناتان رندل، نویسنده و روزنامه‎نگار» به بررسی ابعاد مختلف شخصیت دکتر قاسملو، اندیشه‌ها و مبارزات وی پرداختند. 

سخنرانان مراسم همچنین خواستار رسیدگی مجدد به پرونده ترور دکتر عبدالرحمن قاسملو، رهبر حزب دمکرات کردستان ایران شدند. 

دکتر عبدالرحمن قاسملو در سال ۱٣۰۹ در یکی از روستاهای تابعه ارومیه دیده به جهان گشود. وی فعالیت سیاسی خود را از سن ۱۵ سالگی با تشکیل اتحادیهٔ جوانان دمکرات کردستان در شهر ارومیه آغاز کرد. برای ادامه تحصیل به فرانسه سپس به عنوان اولین بورسیه ایرانی «اتحادیه بین‌المللی دانشجویان» به پراگ پایتخت چکسلواکی رفت. در سال ۴۱ از دانشگاه پراگ موفق به اخذ مدرک دکتری در رشته علوم اقتصاد گردید. وی سپس به مدت ٨ سال در دانشگاه پراگ به تدریس « اقتصاد سرمایه‌داری‌ و اقتصاد سوسیالیستی‌ و تئوری ‌رشد اقتصادی‌« پرداخت. 

دکتر قاسملو در خردادماه سال ۵۰ به عضویت کمیته مرکزی حزب دمکرات کردستان ایران درآمد. سپس به عنوان دبیرکل این حزب انتخاب شد. وی در ۲۲ تیرماه سال ۶٨ در شهر وین به همراه عبدالله قادری آذر، عضو کمیته‌ی مرکزی و مسئول دفتر نمایندگی حزب دمکرات کردستان ایران در خارج از کشور و فاضل رسول، از کردهای اقلیم کردستان توسط نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در پای میز مذاکره ترور شد.

متن کامل سخنرانی مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در ذیل آمده است: 
دوستان گرامی!

همان گونه که مستحضر هستید، ٢٥ سال قبل در مورخهی ١٣ ژوئیه‌ی ١٩٨٩ رفیق گرامی ما و رهبر توانمند حزب دمکرات، دمکرات و آزادیخواه نام‌دار، دکتر عبدالرحمان قاسملو به همراه عبدالله قادری آذر، عضو کمیته‌ی مرکزی و مسئول دفتر نمایندگی حزب در خارج از کشور و فاضل رسول، از کردهای کردستان عراق ترور شد.

ما نیز در اینجا گرد هم آمده‌ایم تا از یک سو این روز تلخ و غم‌انگیز را به یاد بیاوریم و یکبار دیگر نیز انزجار خود را از رژیم جمهوری اسلامی به دلیل ارتکاب این عمل ضد بشری ابراز نموده و آن را محکوم نماییم، از سوی دیگر، افکار و اندیشه‌ی والای دکتر قاسملو را به عنوان یک مبارز خستگی‌ناپذیر در زمینه‌ی دمکراسی برای ایران و تأمین حقوق ملی برابر برای ملت کرد در کردستان ایران گرامی بداریم.

لیکن علاوه بر این‌ها، برای من و همرزمانم در حزب دمکرات کردستان ایران، دکتر قاسملو دوست و رهبری کارآمد و نوگرا بود که برنامه و مسیر حزب دمکرات را بر رویه‌ای امروزی استوار نمود و از به انحراف کشیدن آن جلوگیری نمود. اصول و ایده‌های دمکراسی، حقوق بشر و مبارزه در راه آزادی ملتش، از سوی دکتر قاسملو و به شیوه‌ای امروزی در حزب دمکرات تفسیر شده و تبدیل به راهنمای تداوم مبارزات حزب دمکرات در راه اهدافش گردید و تاکنون نیز این مبارزه همچنان در همین راستا ادامه دارد.

در حالیکه در خاورمیانه به طور کلی رهبران سیاسی ثروت هنگفتی برای خود و خانواده‌هایشان می‌اندوزند، دکتر قاسملو در زمان شهادتش دارای هیچگونه سرمایه‌ی مادی نبود و هیچ ثروتی برای زن و فرزندانش به جای نگذاشت، بلکه تمامی آنچه را که در این راستا اندوخته بود، بر طبق وصیت خود وی، از سوی همسرش که در میان ما به نسرین خانم شهرت دارد، به حزب تحویل داده شد و آنچه که برای آنان به جای ماند، تنها نام و آوازه‌ی دکتر قاسملو و مباهات کردن به پدر و همسری برخوردار از اخلاق متعالی و حزب دمکرات کردستان ایران بود.

لیکن برای حزب دمکرات کردستان سرمایه‌ی بزرگ دیگری نیز بر جای گذاشت و آن نیز عبارت از تعدادی دوستان وفادار و بشردوست بود که تبدیل به دوستان همیشگی مبارزات ملت کرد و حزب دمکرات گردیدند. در میان این گروه از دوستان، نام پزشکان بدون مرز (مدیسین دیموند) پزشکان جهان و کمک‎های پزشکی بین‎المللی بیش از همگان برای ما شناخته شده است. این پزشکان در روزهای سخت مبارزه که کردستان زیر بمباران و هجوم نیروهای مسلح رژیم بود و حتی پزشکان کرد نیز قادر نبودند به ما یاری برسانند، دهها تن از این پزشکان در زیر سرما و برف زمستان و حتی از طریق راه‌های ممنوعه خود را به صفوف مبارزه رسانده و پا به پای کادرها و پیشمرگانمان به یاری زخمیان جنگ و بیماران و مصیبت‌زدگان کرد در روستاهای دوردست و مناطق کوهستانی می‌شتافتند و بدین گونه نه تنها جان صدها پیشمرگه جنگاور کرد و زن و کودک کرد را نجات دادند، بلکه وجود آنان در میان ما برایمان روحیه‌بخش بود.

بسیارند این انسان‌هایی که نزد ما شناخته شده‌اند و هرگز خدمات و زحمات آنان را از یاد نخواهیم برد و اکنون در این مراسم نیز شماری از مشهورترین آنان را در کنار خود می‌بینم، دوستان عزیزی همچون دکتر کوشنر، دکتر گرانژون، دکتر فردریک و … .

من بدین مناسبت یکبار دیگر از جانب حزب دکتر قاسملو حضور این عزیزان را که بخشی از سرمایه‌ی انسانی ما و یادگار دکتر قاسملو هستند، گرامی می‌دارم و بسیار خرسندم که یکبار دیگر خود را در میان آنان و در مراسم نکوداشت یاد شهید بزرگوارمان می‌بینم.

دوستان گرامی!

در مدت ٢٥ سال گذشته و پس از ترور دکتر قاسملو دگرگونی‌هایی در جامعه‌ی جهانی روی داده است. در این مدت ملیت‌های تحت ستم از گوشه و کنار جهان و به ویژه خاورمیانه، از جمله ملت کرد که سرزمین آنان از سوی چهار دولت قدرتمند منطقه اشغال شده، سطح آگاهی و بیداریشان بالاتر رفته، از همین رو مبارزه‌ی خود را برای رهایی از ظلم و ستم این رژیم‌های دیکتاتور جدی‌تر نموده‌اند، در کشور عراق با سرنگونی صدام حسین، ملت کرد حکومت منطقه‌ای خویش را تشکیل داده و هم اکنون در حال تمرین فرایند دمکراسی است و به بخشی از خواست‌ها و مطالبات ملی خویش دست یافته است. در ترکیه که از کردها به عنوان ترک کوهستانی یاد می‌کردند، روند صلح با ملت کرد در جریان است و نه تنها کردها دیگر به عنوان ترک کوهستانی تلقی نمی‌شوند، بلکه به گونه‌ای آزادانه نمایندگان خود را برای پارلمان و در دست گرفتن مدیریت شهرداری‌ها انتخاب می‌کنند. 

علیرغم سرنوشت تلخ تمامی مردم سوریه از جمله کردها به علت یک تراژدی انسانی که هم اینک در این کشور جریان دارد، انتظار می‌رود که وضع کردهای این بخش در آینده در هر دو صورت بقا یا سرنگونی بشار اسد از قدرت، شاهد تغییرات مثبتی باشد، لیکن آنچه که در این میان فاجعه‌بار است، وضع ملیت‌های ایران از جمله ملت کرد است.

در ایران اگر تغییری روی داده باشد، همانا سرکوب بیشتر آزادیخواهان، به ویژه فعالان حقوق ملیت‌هاست. روحانی که نزدیک به یک سال قبل با وعده و وعید و چهره‌ای جدید به ریاست ‌جمهوری رسید، توانست یکبار دیگر مردم ایران را فریب داده و شمار چشمگیری از آنان را به پای صندوق‌های رأی بکشاند، لیکن با گذشت این مدت دو برنامه‌ی متضاد با یکدیگر در ایران به پیش برده شده‌اند:

ــ به علت بحران اقتصادی که بخشی از آن تحت فشار تحریم‌های غرب ایجاد شده و اقتصاد ایران را به لبه‌ی پرتگاه رساند، روحانی به فرمان خامنه‌ای، ولی فقیه رژیم ناگزیر شرایط غرب در زمینه‌ی غنی‌سازی اورانیوم پذیرفت تا تحریم‌ها را سست نموده و نهایتاً لغو گردند تا حکومت جمهوری اسلامی را از بحران و سرنگونی نجات دهد، بدون اینکه اعتقادی به این سازش داشته باشند. در این رابطه سخنان و اظهار نظرهای به ظاهر جدید محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ی ایران متأسفانه تأثیرات زیادی بر غرب داشت. 

ــ وضع زندگی مردم در داخل ایران، سرکوب و فشار بر فعالان سیاسی، فعالان عرصه‌ی حقوق بشر، حقوق زنان، کارگران و به ویژه ملیت‌های ایران از جمله ملت کرد و همچنین دگراندیشان مذهبی و تمامی اقشار و طبقات سختتر و خطرناکتر شده است. 

در مدت یک سال ریاست جمهوری روحانی تنها در کردستان ده‌ تن از فعالان سیاسی از سوی نیروهای رژیم بازداشت و همچنین ده‌ کولبر کشته و زخمی شده‌اند، شمار چشمگیری از آزادیخواهان به دلیل فشار رژیم ناگزیر به ترک وطن شده‌اند، ٣٨ تن اعدام شده‌اند، حکم اعدام برای ٤ تن دیگر صادر شده است، ٣٥ نفر بر اثر انفجار مین‌هایی که از سوی نیروهای رژیم در مناطق مختلف کردستان کاشته شده‌، کشته و زخمی شده‌اند.

تنها در ٦ ماه نخست ریاست جمهوری روحانی ٢٥٠ تن در ایران اعدام شده‌اند، رژیم جمهوری اسلامی در مدت یک سال اخیر از نظر آمار اعدام‌ها در سطح جهان پس از کشور چین در رتبه‌ی دوم قرار گرفته است، لیکن با مقایسه‌ی میزان جمعیت چین و ایران، جمهوری اسلامی در رتبه‌ی نخست قرار می‌گیرد.

همانند دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد در حالی که بیکاری، گرانی، اعتیاد به مواد مخدر و سایر معضلات اجتماعی روز به روز افزایش یافته و بر شمار کسانی که در زیر خط فقر زندگی می‌کنند، افزوده می‌گردد، بخش عظیمی از امکانات و دارایی‌های این کشور برای تقویت ماشین جنگی بشار اسد و ویران نمودن این کشور هزینه می‌گردد یا به حزب‌الله لبنان و سایر گروه‌های تروریستی کوچک و بزرگ داده می‌شود و یا به حساب‌های بانکی زمامداران رژیم ایران واریز می‌گردد.

ما بر این باوریم که رژیم جمهوری اسلامی نه از روی اعتقاد و باور خویش، بلکه به اجبار همانگونه که تاکنون نشان داده، به خواست‌های غرب در رابطه با غنی‌سازی اورانیوم گردن نهاده و دروازه‌ی تجارت ایران را بر روی غرب خواهد گشود. در این مقطع تا لغو تحریم‌های ایران بر طبق نکات و مواردی که برایش تعیین خواهد شد، به فعالیت‌های غیراتمی خویش ادامه خواهد داد، لیکن پس از آن هرگاه که فرصتی برایش فراهم شود، فعالیت‌های مخفیانه‌اش را به منظور دستیابی به سلاح اتمی یکبار دیگر آغاز خواهد نمود.

مردم ایران از کشورهای غربی انتظار دارند که در این دوران منافع تجاریشان در رابطه با ایران باعث نادیده گرفتن نقض حقوق بشر در داخل ایران نشود، همانگونه که فشار تحریمها جمهوری اسلامی را ناگزیر به عقب‌نشینی از مسأله‌ی غنی‌سازی اورانیوم نمود، این فشارها می‌تواند در به عقب راندن رژیم تا رعایت حقوق بشر نیز تأثیرگذار باشد.

در خاتمه اجازه می‌خواهم مراتب سپاس خود را تقدیم کنم به:
پارلمان فرانسه که برای چندمین بار اجازه دادند مراسم بزرگداشت یاد شهید دکتر قاسملو در سالن پارلمان برگزار شود.
انستیتوی کرد به ریاست برادر گرامیمان کندال نزان از دوستان دکتر قاسملو که این مراسم را برگزار نمودند و به تمامی شما دوستان گرامی به خاطر حضورتان در مراسم یادبود بیست و پنجمین سالیاد ترور دکتر قاسملو، عبدالله قادری آذر و فاضل رسول.

*عکاس: جمال نجار 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)