• ۱۳
    ۱۳
    ۱۳
    ۱۳

Negar-Haeri-Hadi-Esmaeilzadeh

در ادامه‌ی فشار بر مدافعان حقوق بشر در ایران، یک حقوق‌دان زن جهت اجرای حکمش بازداشت شد و یک حقوق‌دان دیگر نیز به ۴ سال حبس و ۲ سال محرومیت از حرفه‌ی وکالت محکوم گردید.

بر اساس گزارش‌ها،‌ نگار حائری، دختر زندانی سیاسی، ماشاءالله حائری که هم‌زمان وکالت او را نیز بر عهده دارد، از اواسط خردادماه جهت سپری کردن محکومیت یک سال حبسش، بازداشت، و به زندان زنان در قرچک ورامین منتقل شده است.

خانم حائری پیش از این دو بار در اردیبهشت ۹۰ و تیر ۹۱ بازداشت و مجموعا بیش از ۷ ماه را در بندهای امنیتی زندان اوین سپری کرده بود. او علاوه بر محکومیت حبس، از سوی شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۱۰ سال تعلیق پروانه‌ی وکالت  و محرومیت از حرفه‌اش نیز محکوم شده است.

ماشاء‌الله حائری، پدر این وکیل زندانی از هواداران سازمان مجاهدین خلق در دهه‌ی شصت بود که فاصله‌ی سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ را به این دلیل در زندان سپری کرد. او یک بار دیگر در دی‌ماه ۸۸ و پس از اعتراضات عاشورای خونین تهران، در حالی که به گفته‌ی دخترش به دلیل تصادف یک ماه خانه‌نشین و در استراحت مطلق بود، بازداشت و پس از ۱۷ ماه زندان انفرادی، به اتهام محاربه از سوی شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شد. حکمی که با تلاش‌های وکیلش، نگار حائری، در مرحله‌ی تجدیدنظر شکسته شد و به ۱۵ سال حبس کاهش یافت.

آقای حائری در ماه‌های گذشته به دلیل سکته‌ی قلبی در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی “بیمارستان دی تهران” بستری بود و با وجود شرایط نامناسب جسمی از جمله هوشیاری پایین، نتوانست از حق مرخصی یا “ناتوانی در تحمل کیفر” استفاده کند.

از سوی دیگر، هم‌زمان با انتشار خبر بازداشت نگار حائری، “کانون مدافعان حقوق بشر” که ریاست آن را شیرین عبادی، برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل بر عهده دارد، از صدور حکم حبس و محرومیت از وکالت برای یکی از اعضای باسابقه‌اش خبر داد.

به نوشته‌ی وب‌سایت این کانون، هادی اسماعیل‌زاده، “عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر” از سوی قاضی صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به اتهام “عضویت در تشکیلات غیر قانونی” به ۳ سال حبس و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی” به یک سال حبس محکوم شد. او هم‌چنین به «۲ سال محرومیت از حرفه وکالت و عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی» محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، آقای اسماعیل‌زاده در ۵ سال گذشته تحت فشار برای کناره‌گیری از “کانون مدافعان حقوق بشر” قرار داشت و به دنبال نپذیرفتن این درخواست، از چهار دانشگاه و موسسه‌ی آموزش عالی که در آن‌ها تدریس می‌کرد، اخراج شد.

این وکیل مدافع حقوق بشر، پیش از این نیز در فاصله‌ی سال‌های ۶۱ تا ۶۷، بیش از شش سال را در حبس گذرانده بود.

هم‌اکنون عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده، دو حقوق‌دان عضو کانون مدافعان حقوق‌بشر در حال سپری کردن محکومیت‌های ۱۳ و ۶ سال حبس قطعی خود در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر هستند.

مصطفی دانشجو، فرشید یداللهی، امیر اسلامی، امید بهروزی و افشین کرم‌پور، پنج وکیل و حقوق‌دان دیگری هستند که به خاطر دفاع از حقوق دروایش گنابادی، در زندان به سر می‌برند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com