پیدا است که تمام مایملک و سپرده های ایران در آمریکا به تاراج برده شده است که در پی شکایت خانواده ای آمریکایی، سفارت و مرکز فرهنگی  جمهوری اسلامی در کانادا مسدود می شوند (منبع +). اموالی که نه متعلق به جمهوری اسلامی که مردم ایران است. شکایت هم البته مربوط به انفجاری در ۱۰ سال پیش  در دانشگاه “هیبرو” در بیت المقدس بوده است که جمهوری اسلامی برای غرامت جان یک دانشجوی آمریکایی محکوم به پرداخت ۱۳ میلیون دلار شده است. دلیل دادگاه آمریکایی برای جریمه ایران، حمایت جمهوری اسلامی از حماس است!
بحث بر سر نقش داشتن جمهوری اسلامی در انفجار مقر اتباع آمریکایی در لبنان که همین چندی پیش برای بار هشتم دادگاهی در آمریکا خواستار غرامت (اینبار به مبلغ ۸۰۰ ملیون دلار) برای بازماندگان نظامیان کشته شده آمریکایی (در سال ۱۹۸۸) شد (منبع +) و یا سیاست غلط خارجی و پر اشتباه و هزینه بر جمهوری اسلامی در فلسطین و سوریه و … نیست که بی شک محکوم اند ولی شوربختانه این ملت ایران هستند که باید تاوان آن را بدهند  و می دهند. 
جالب تر این است که قاضی دادگاهی در ایالات متحده در حکمی رسمی از ایران، طالبان، القاعده و چندین سازمان و گروه دیگر خواست مبلغی بالغ بر شش میلیارد دلار به‌عنوان غرامت به بازماندگان قربانیان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر بپردازند (منبع +) در حالی که قریب به اکثریت عوامل آن واقع تروریستی، شهروند عربستان سعودی بودند!
زور گویی تا آنجا است که دولت آمریکا خود را محق بداند که لایحه ای را برای فروش و حراج آثار و اشیای باستانی ایران که در موزه‌ها یا دانشگاه‌های آن کشور نگهداری می‌شوند تصویب کند تا غرامت بمب گذاری سه دهه پیش در لبنان به او پرداخت شود!

پول و زور و قدرت البته در اختیار آمریکا است و باید هم بتواند که برای بار هشتم، غرامت کشته شدگان سی سال پیشش  را از مردم ایران بستاند و اینبار هم برای کشته شدن یک دانشجوی آمریکایی در بیت المقدس، ۱۳ ملیون دلار از دارایی های ایران بستاند!

پی نوشت– لطفا نگویید که این رفتار لازم است و نتیجه رفتار جمهوری اسلامی که مشکل، استانداردهای دوگانه آمریکاییان است. گویی که آنان خود را بشری برگزیده و صاحب حقوقی فراتر از دیگر آدمیان می بینند. در حادثه بمبگذاری هواپیمای پان آمریکن بر فراز اسکاتلند، دولت آمریکا برای هر شهروند خود ۱۱ ملیون دلار و در مجموع ۲ میلیارد دلار غرامت مطالبه می کند ولی در کشتار ۲۹۰ مسافر بی گناه هواپیمای ایرباس ایرانی، ۶۱ میلیون دلار خسارت پرداخت می شود یعنی حدود ۲۱۳ هزار دلار برای هر سرنشین! غمبارتر این که دولت آمریکا این کمک را بلاعوض (یعنی از روی دلرحمی!) به حساب می آورد و برای عمل مرگبار خود نه عذرخواهی کرد نه قبول مسوولیت. (+)

غرامت به شهروندان بیگناه افغانستانی که در حملات اشتباه هواپیماهای بی سرنشین آمریکا و یا در کشتار دهشتناک سرباز مست آن کشور (+) کشته شده اند چقدر است؟ ده هزار دلار! آیا جان آنها هم همان اندازه ارزش دارد که قاضی آمریکایی بگوید :” هیچ مبلغ مالی حتی اگر به میلیاردها دلار برسد ، نمی تواند زیان های جانی این حمله را جبران نماید.”؟ خیر! غرامت آن افغان و ایرانی بی گناه کشته شده برای آمریکا، ۱/۱۰ ارزش شهروند آمریکایی هم نیست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)