احمد معتمدی (سمت راست) به عنوان سرپرست، جانشین علی‌رضا رهایی شد.

سرانجام پس از بیش از هشت سال ریاست علی‌رضا رهایی بر دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران)، وی صبح امروز (دوشنب ۲ تیر-۲۳ ژوئن)، از این سمت برکنار شد و جای خود را به احمد معتمدی، وزیر سابق ارتباطات در دولت دوم محمد خاتمی داد.

رهایی از جمله مدیران نزدیک به محمود احمدی‌نژاد بود که در سال‌های ریاست او ده‌ها تن از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر با احکام تعلیق، محرومیت از تحصیل و اخراج از دانشگاه روبه‌رو شدند و تشکل‌های دانشجویی منتقد و روزنامه‌های دانشجویی مستقل نیز گاه با دستور مستقیم او تعطیل گردیدند. روندی که حتی در یک سال گذشته و پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی نیز ادامه داشت.

احمد معتمدی که با حکم رضا فرجی دانا، وزیر علوم، به سمت سرپرستی دانشگاه امیرکبیر منصوب شده، عضو هیات علمی و استاد دانشکده‌ی برق این دانشگاه است که در انتخابت ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از اعضای “کمیته‌ی صیانت از آرا” در ستاد میرحسین موسوی بود. کمیته‌ای که شماری از اعضای آن در جریان اعتراضات به نتایج آن انتخابات مورد بازداشت و صدور احکام سنگین قضایی قرار گرفتند.

آقای معتمدی در اردیبهشت‌ماه ۸۹ درحالی‌که در اتاقش در دانشگاه امیرکبیر حضور داشت، از سوی فردی که از بیرون با گذاشتن کارت شناسایی وارد این دانشگاه شده بود، مورد حمله قرار گرفت و با ضربات چاقویی که از پشت به او وارد شده بود، به شدت مضروب شد به طوری‌که تا مدتی پزشکان از وخامت حال وی سخن می گفتند.

هرچند که در آن زمان، مقامات انتظامی در ایران مدعی شدند فرد ضارب به نام “جواد قادراقدم“، پیمان‌کار سابق شرکت مخابرات بوده و با انگیزه‌ی شخصی دست به این کار زده، اما نزدیکان آقای معتمدی با رد هرگونه ارتباط کاری میان این دو، حمله به وی را “تروری سیاسی” و در راستای اعمال فشار بر استادان دانشگاه حامی جنبش سبز ارزیابی کردند. با این وجود، سرنوشت پرونده‌ی حمله به این وزیر سابق هیچ‌گاه مشخص نشد.

تصویر زیر به عیادت مهدی کروبی از احمد معتمدی در بیمارستان “مهر” تهران پس از حادثه ترور او اختصاص دارد.

Karoubi-Motamedi

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)