clerical-rule-luxury-lifestyleروزنامه‌ی “نیویورک‌تایمز” در بخش دیدگاه‌های خود با انتشار یادداشتی با عنوان «حکومت مذهبی، زندگی تجملی»، به وضعیت اقتصاد ایران بعد از روی کار آمدن دولت روحانی پرداخته خاطرنشان می‌کند که در ایران کنونی حتی مدرک دانشگاهی نیز نمی‌تواند شانس داشتن یک زندگی بهتر را برای مردم افزایش دهد.

این روزنامه معتبر امریکایی در شماره روز سه‌شنبه (۲۰ خرداد-۱۰ ژوئن) در یادداشتی به قلم “شهرزاد القانیان” با اشاره به شکاف طبقاتی و زندگی فوق تجملی شمار معدودی از مردم در تهران می‌نویسد: «ثروتمندان در تهران، اتومبیل‌هایی همچون پورشه، فراری و مازراتی سوار می‌شوند و در آپارتمان‌های چندمیلیون دلاری لوکسی با لوازم آشپزخانه مارک بوش و سیستم‌های دوش کامپیوتری زندگی می‌کنند.»

نویسنده این یادداشت می‌پرسد: «سی و پنج سال بعد از انقلاب اسلامی که برقراری یک مدینه فاضله و ریشه‌کن کردن “غربی‌زدگی” را نوید داده بود چطور گروه محدودی به چنین ثروتی رسیده‌اند؟»

وی در ادامه با اشاره به مقاله اخیر سعید قاسمی‌نژاد، کارشناس مسائل اقتصادی و امانوئل اتولنگی، پژوهش‌گر سیاسی در نشریه “وال‌استریت‌ژورنال” می‌افزاید که این دو نویسنده تخمین زده‌اند که “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی” از طریق «سیستم‌های بانکی، ساخت و ساز، فلزات و معدن، پتروشیمی، خودرو و ارتباطات از راه دور» هم‌اکنون نزدیک به ۲۰ درصد از ارزش بازار شرکت‌های تجاری در بورس اوراق بهادار تهران را در اختیار دارد.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، بلافاصله بعد از پیروزی در انتخابات سال گذشته از سپاه خواست تا فعالیت‌های اقتصادی خود را به “چند پروژه معدود ملی”، محدود کند اما به گزارش بنیاد امریکایی “هریتیج”، سپاه در گردآوری پول‌ها تنها نیست بلکه «شماری از روحانیان تندرو ثروت‌های زیادی را از طریق در اختیار داشتن بنیادهای معاف از پرداخت مالیات، جمع کرده‌اند».

این یادداشت با اشاره به تحقیق اخیر “رویترز” که ثروت “امپراتوری مالی” علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را دست‌کم ۹۵ میلیارد دلار برآورد کرده بود، از قول قاسمی‌نژاد و اتولنگی اضافه می‌کند که «سه بانک از ده بانک موجود در فهرست بورس اوراق بهادار تهران به علی خامنه‌ای تعلق دارد».

نویسنده‌ی نیویورک‌تایمز با اشاره به “فساد” و “سوء‌مدیریت” در ایران، ضمن تاکید بر این‌که یافتن اطلاعات قابل اعتماد درباره میزان فقر در ایران دشوار است، از قول موسی ثروتی، “عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی”، می‌افزاید که «۲۰ درصد جمعیت کشور یعنی بیش از ۱۵ میلیون نفر فقیر هستند». آن هم در حالی که “فایننشال تایمز” با استناد به تحقیقی که اخیرا در “دانشگاه الزهرا”ی تهران انجام شده، «جمعیت فقیر ایران را ۳۵ درصد برآورد کرده است».

وی با اشاره به نرخ تورم ۳۴ درصدی ایران تصریح می‌کند که هم‌اینک متوسط ماهانه درآمد شهری ۶۰۰ دلار و روستایی ۳۳۹ دلار است و حداقل درآمد ماهانه یک فرد تحصیل‌کرده در ایران به سختی از ۵۰۰ دلار تجاوز می‌کند. آن هم در حالی که از هر ۴ ایرانی زیر ۲۹ سال، ۱ نفر بی‌کار است.

نویسنده یادداشت در پایان می‌نویسد که هرچند کمپانی‌های خارجی در انتظار پایان تحریم‌ها برای ورود به بازار ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور هستند، اما پیش از بازسازی این روابط اقتصادی، رهبران حکومت ایران باید نخست رابطه با شهروندان خودشان را عادی کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com