فرمانده سپاهانتشار ویدیوی سخنرانی سردار جعفری، فرمانده سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی ایران، که احتمالا چند ماهی پس از کودتای خرداد ۸۸ ایراد شده، یکی از ارزشمندترین خدمات آقای نوری‌زاد به مردم ایران است از کودتا به این سو. از فرصت بهره می‌گیرم و بار دیگر از این هموطن آزادی‌خواه سپاسگزاری می‌کنم.
نخست نگاهی داشته باشیم به محورهای مهم سخنرانی. عین متن سخنرانی، که از روی نوار پیاده کرده‌ام، زیر [پانویس ۱] آمده است.

خط قرمز: خط قرمز نیروهای انقلاب در انتخابات ریاست جمهوری دهم روی کار آمدن مجدد دوم خردادی‌ها بود. نام بردن مستقیم از ستاد آقای موسوی در پایان صحبت معلوم می‌کند مصداق مشخص خط قرمز سردار جعفری و همفکرانش این بوده که آقای موسوی به هیچ وجه نمی‌بایستی برندهٔ انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ شود. اینکه از آقای کروبی نام برده نشده قطعا به این دلیل است که رای آقای موسوی بیشتر از او ارزیابی می‌شده، وگرنه مطمئنا خط قرمز این بوده که هیچ‌کدام از آن دو به هیچ وجه نمی‌بایستی برندهٔ انتخابات شوند.

شیب نگران کننده: شیب نگران کننده بود، همه (فرمانده سپاه و همفکرانش) تحلیل می‌کردند اگر همین روند ادامه پیدا کند (یعنی اگر کاری صورت نگیرد) حتما انتخابات دو مرحله‌ای می شود و در مرحله دوم هم معلوم نیست نتیجه چه باشد. یعنی ارزیابیِ می‌کرده‌اند جامعه در انتخابات از خط قرمز خواهد گذشت و ممکن است آقای موسوی برندهٔ انتخابات شود.

لزوم دخالت سپاه و بسیج: اگر سپاه و بسیج به اصرار آن‌ها (یعنی آقایان کروبی و موسوی و تیم‌های انتخاباتی‌شان) تن می‌دادند و در انتخابات دخالت نمی‌کردند و مزاحمتی برای آن‌ها نداشتند، آنها می‌توانستند کار خودشان را انجام بدهند. یعنی سپاه و بسیج می‌بایستی دخالت می‌کردند و مزاحم آن‌ها می‌شدند تا آن‌ها نتوانند کارشان را انجام دهند و مردم را به شرکت در انتخابات و رای دادن به آقایان کروبی و موسوی دعوت کنند.

اتفاقی افتاده و خیلی از خودی‌ها به آن معترضند: هنوز خیلی از مسئولین، خواص و علما نسبت به اتفاقی که افتاده ابهام و اعتراض دارند. معلوم می‌شود برای پیشگیری از برنده شدن آقایان کروبی و موسوی اتفاقی افتاده و هنوز هنگام سخنرانیِ سردار خیلی از مسئولین، خواص و علما با آن مخالف بوده و نسبت به آن اعتراض داشته‌اند، ولی اشاره‌ای به خود آن اتفاق نمی‌شود.

چراغ سبز “حضرت آقا” برای مقابله با تظاهرات آرام: “حضرت آقا” مطابق انتظار در خطبه های نماز جمعه (منظور نماز جمعهٔ ۲۹ خرداد، یک هفته پس از رای‌گیری است) موضع گرفت و بحث اعتراضات و تظاهرات خیابانی را نهی و تبعاتش را به عهده معترضان گذاشت و بعد از آن دیگر طبیعی بود که ما نباید بگذاریم حتی این تظاهرات به قول خودشان آرام هم انجام بگیرد

اقدامات سپاه و ابواب جمعی: دو اقدام بسیار اساسی و استراتژیک برای جمع کردن این ماجرا، یکی دستگیری‌های گستردهٔ کادرهای مهم ستادهای انتخاباتی توسط دستگاههای امنیتی و سپاه، و دیگری مقابلهٔ گستردهٔ سپاه و بسیج و نیروهایِ مردمیِ بسیج و نیروهای انتظامی و امنیتی با تظاهرات معترضین، به اضافهٔ قطع ارتباطات شبکه‌های اینترنتی و موبایل و اس-ام-اس و ایجاد اختلال در آن‌ها، و همچنین موقتی نبودن دستگیری‌ها، تاثیر بسیار زیادی در ایجاد نگرانی در ستاد آقای موسوی و به هم ریختگی برنامهٔ آن‌ها داشت و اینها جا زدند.

معمای بزرگ
سخنرانی فرمانده سپاه به لحاظِ ساختار مانند یک دستورالعمل نظامی است و با فشردگی تحسین برانگیزی در ۳۲۱ ثانیه به گزارش ۹ مورد و طرح ۴ معما می‌پردازد. او گزارش می‌دهد ارزیابیِ همه این بود که حتما انتخابات دومرحله‌ای می شود و احتمال دارد جامعه، بی‌اعتنا به خط قرمز، آقای موسوی را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کند. سپاه و بسیج باید از رئیس جمهور شدن آقای موسوی جلوگیری می‌کردند و جلوگیری کردند و برای پیشبرد کار خود ارتباطات ستادهای انتخاباتی را قطع و کادرهای مهم آن‌ها را دستگیر نمودند. اتفاقی که افتاد اعتراض بسیاری از خودی‌ها را برانگیخت در حالی که آقای خامنه‌ای از آن حمایت کرد و با چراغ سبز او، سپاه و بسیج تظاهراتِ آرام مردم معترض به اتفاقی که افتاده بود را سرکوب کردند.
او همزمان مخاطبانش را درگیر این پرسش می‌کند که منظور از «حسابی تنور انتخابات داغ شد» چیست. آیا نظر بر تلقین این امر است که برای آماده کردن مقدماتِ اتفاقی که افتاده برنامه‌ریزی شده بود که عمدا تنور انتخابات داغ شود؟ یا نظر بر ایجاد بار منفی از انتخابات در ذهن رای دهندگان و ناامید کردن آن‌ها از هر انتخاباتی است؟ پرسش دیگری که از خلال صحبت می‌تواند به ذهن مخاطب متبادر شود این است که کی (چه کسی یا کسانی) مسئولیت جلوگیری از رئیس جمهور شدن آقای موسوی را به سپاه و بسج سپرده بود. “حضرت آقا”؟ “بیت رهبری”؟ یا خود سپاه؟ همچنین این پرسش پیش می‌آید که منظور سردار از اشارهٔ بسیار معنادارِ «توی این خطبه‌ها مشخص بود که حضرت آقا حتما موضع می‌گیرند» چیست. آیا می‌خواهد بگوید پیشتر هماهنگی صورت گرفته بود؟ یا می‌خواهد القاء کند که به “حضرت آقا” خط داده شده بود که حتما باید موضع بگیرد؟
باری معمای بزرگ، چگونگی مقابله با شیب نگران کننده‌ای است که بنا به ارزیابی همهٔ حضرات می‌رفت خط قرمز را بی‌اعتبار کند. اتفاقی که افتاد و شیب خطرناک را خنثی کرد، که مورد مخالفت خیلی از خودی‌ها بود، کدام بود؟ کدام اقدام بود که نگذاشت خط قرمز زیرِ پا گذاشته شود؟ چه شد که انتخابات دو مرحله‌ای نشد؟ با کدام اقدام در همان مرحلهٔ اول از رئیس جمهور شدن آقای موسوی جلوگیری شد‌؟

دور زدن شیب نگران کننده
نگارنده معما را این‌گونه حل می‌کند که آنانی که خود را موظف به مقابله با شیب نگران کننده می‌دانستند، ناتوان و ناامید از وادار کردن میلیون‌ها نفر از رای دهندگان به انصراف از رای دادن به آقای موسوی، از طریق دور زدن رای‌های ریخته شدهٔ مردم به صندوق‌ها به برطرف کردن نگرانیِ خود پرداختند. آن‌ها نخواستند قبول خطر کنند و سرنوشت انتخابات را تنها به تقلب‌های معمولی از طریق سوء استفاده از امکانات دولتی که پیش از رای‌گیری برای افزایش آرای آقای احمدی‌نژاد صورت می‌گرفت و تعویض صندوق‌های واقعی با صندوق‌هایی که با اوراق غیرواقعی رای به نفع او پر شده بودند بسپارند. آن‌ها در کنار تقلب‌های معمولی که فراوان صورت گرفت به دور زدن صندوق‌های آرا همت گماشتند. مگر شیب نگران کننده همان آرای مردم در درون صندوق‌ها نبود که بنا تحلیل همهٔ حضرات حتما انتخابات را دو مرحله‌ای می‌کرد؟ هنگامی که «تو مرحله دوم هم معلوم نیست که نتیجه به چه شکلی بشود» چرا باید اجازه می‌دادند انتخابات دو مرحله‌ای شود؟ برترین شاهد صحت این ادعا همین سخنرانی فرمانده سپاه است.
برای دور زدن رای مردم طرح «دروغ بزرگ» اجرا شد. مکانیسم دروغ بزرگ، همان‌گونه که در تاریخ ۷ تیر و ۸ مرداد ۱۳۸۸ در مقاله‌های «خیره ‌سری تا کی؟» و «تشتت در میان کودتاگران» توضیح داده‌ام، به این صورت بوده که آرای اعلام شده برای هر نامزد ربطی به آرای شمارش شده نداشته است. بر پایهٔ طرحی آماده شده می‌بایستی بین ۶۰ تا ۶۵ درصد آرا به نفع آقای احمدی‌نژاد اعلام می‌شد، بین ۳۰ تا ۳۵ درصد به نفع آقای موسوی، زیر یک درصد به نفع آقای کروبی و باقی مانده به نفع آقای رضایی. شمارش آرا، از همان صندوق‌هایی که بخشی از آن‌ها تقلبی بوده‌اند، تنها برای بدست آوردن جمع آرای ماخوذه در سطوح مختلف و آرایش آن‌ها مطابق آن سبد لازم بوده است. مطابق طرح پیش‌بینی شده این دروغ را بلند و محکم و با وقاحت بیان کردند و به قول آقای موسوی بزرگی دروغ را دلیلی بر درست بودن آن جلوه دادند. آقای خامنه‌ای گفت مگر می‌توان ۱۱ میلیون تقلب کرد. قطع ارتباطات شبکه‌های اینترنتی و موبایل و اس-ام-اس یک روز پیش از رای‌گیری و همزمان با رای‌گیری و همچنین آغاز دستگیری گستردهٔ کادرهای مهم ستادهای انتخاباتی همزمان با رای‌گیری، از جمله برای پیش‌برد بدون دردسر طرح اجرا شدند.

نمایشِ قدرتِ سپاه
باری از نظر من نکتهٔ اصلیِ این سخنرانی معمای دور زدن شیب نگران کننده نیست. این معما و شیوهٔ دور زدنش بسیار مهم‌اند ولی موضوع اصلی نمایشِ قدرتِ سپاه است از زبان فرمانده‌اش. سردار جعفری چشم در چشم مردم فریاد می‌زند در امور مملکت‌داری تصمیم‌گیرِ اصلی سپاه است و تصمیم‌اش فراتر از رای شما مردم. او بی‌پروا ادامه می‌دهد در انتخابات ریاست جمهوری دهم سپاه رای شما را به هیچ شمرد و نادیده گرفت. فرمانده سپاه گستاخانه به ما می‌گوید سپاه برای شما خط قرمز تعیین می‌کند. سپاه به شما می‌گوید به چه کسی باید رای دهید، به چه کسی نباید رای بدهید. اگر شما به فردِ نامطلوب رای بدهید، سپاه شما را تنبیه می‌کند، سپاه صندوق‌های رای شما را کنار می‌گذارد، سپاه به تظاهرات شما یورش می‌آورد، سپاه افرادِ موردِ اعتمادِ شما را زندانی و محصور می‌کند [پانویس ۲]. آری سپاه حق ما را دزدکی زیر پا نمی‌گدارد، آشکارا به ما می‌گوید حقی را که همین قانون اساسی متناقض برای شما قائل شده زیر پا گذاشته‌ام. این تائیدِ آشکار حامل این پیام خطرناک است که سپاه هرگاه لازم بداند حق هر کسی را زیر پا خواهد گذاشت، آن هم نه پنهانی بلکه آشکارا.

آیا ویدیو عامدانه علنی شده؟
نمایشِ قدرت و تفختری که در سخنرانی موج می‌زند این شک را برمی‌انگیزد که شاید سردار جعفری، برای اینکه آشکارا نشان دهد امروز هم در هنگامهٔ تشدید درگیری‌های راسِ حاکمیت همانند هنگام ایراد سخنرانی می‌اندیشد و طبعا سپاه را نیز در راستای همان پندار فرماندهی خواهد کرد، خود اشاره کرده نوار در اختیار آقای نوری‌زاد قرار گیرد، با علم به اینکه او قطعا آن را منتشر می‌کند. اگر این شاید درست باشد آیا نباید نگران خط قرمزی و اقدامی دیگر برای تحمیل آن به کشور در شرایطِ امروزی از سوی سپاه بود؟ آیا سرداران از عدم قاطعیت “حضرت آقا” عصبانی شده‌اند و با ایجادِ امکانِ بازپخشِ سخنرانی برای او خط و نشان می‌کشند؟ آیا آن‌ها می‌پندارند دورهٔ غیرمستقیم بودنِ منبع مشروعیتِ قانونیِ قدرتِ سپاه و ناچاریِ توسل به اختیاراتِ قانونیِ “ولی فقیه” سپری شده و زمان تکیهٔ آشکار بر اریکهٔ قدرت فرا رسیده است؟
اگر چنین باشد شاید در اعتراض به این پندار و نارضایتی از دایرهٔ شیطانیِ «قبا بردوش خامنه‌ای، قدرت در دست سپاه» [پانویس ۳] است که آقای خامنه‌ای بر سر مزار آقای خمینی دم از مردم‌سالاری می‌زند و می‌گوید: «گردش کار در این نظام به وسیله‌ی مردم‌سالاری است، یعنی آحاد مردم نماینده‌ی مجلس را انتخاب میکنند، رئیس‌جمهور را انتخاب میکنند، وزرا را با واسطه انتخاب میکنند، خبرگان را انتخاب میکنند، رهبری را با واسطه انتخاب میکنند؛ کار، دست مردم است؛ … هیچ قدرت و غلبه‌ای در مکتب امام که از تغلب و از اِعمال زور حاصل شده باشد، مورد قبول نیست. در نظام اسلامی قهر و غلبه معنا ندارد؛ قدرت معنا دارد، اقتدار معنا دارد، اما اقتدارِ برخاسته‌ی از اختیار مردم و انتخاب مردم؛ آن اقتداری که ناشی از زور و غلبه و سلاح باشد، در اسلام و در شریعتِ اسلامی و در مکتب امام معنا ندارد؛ آن قدرتی که از انتخاب مردم به‌وجود آمد، محترم است؛ در مقابل آن، کسی نبایستی سینه سپر بکند، در مقابل او کسی نباید قهر و غلبه‌ای به کار ببرد که اگر یک چنین کاری کرد، اسم کار او فتنه است» [پانویس ۴].

۲۱ خرداد ۱۳۹۳
احمد فرهادی

==============================
[پانویس ۱] عین متن سخنرانی که از روی نوار پیاده کرده‌ام: «حساسیت انتخابات ریاست جمهوری دهم برای همه شما روشن است. نگرانی و دغدغه ای که وجود داشت و خط قرمزی که برای نیروهای انقلاب وجود داشت این بود که مجددا نیروهای مخالف انقلاب و ارزش های انقلاب که در دوران دوم خرداد فرصتی پیدا کرده بودند و در حاکمیت نفوذ کرده بودند آن‌ها مجددا روی کار بیایند. توی انتخابات و جریانات بعد از آن هم مشخص شد که آنها به چه دلیل این همه اصرار دارند که سپاه و بسیج تحت عنوان نیروهای نظامی نباید به هیچ وجه در انتخابات دخالت بکنند. نباید دخالت بکنیم تا آنها بتوانند کار خودشان را انجام بدهند و مزاحمتی برای آنها سپاه و بسیج نداشته باشند. این شیب شیب نگران کننده‌ای بود که همه تحلیل می کردند اگر به همین روند ادامه پیدا کند خوب حتما انتخابات دو مرحله ای می شود و تو مرحله دوم هم معلوم نیست که نتیجه به چه شکلی بشود. که از اینجا یک مقداری تحلیل ها را سخت کرد و شرایط را پیچیده کرد که هنوز هم خیلی از مسئولین، خیلی از خواص، برخی از علما حتی ابهام دارند نسبت به این اتفاقی که افتاده و بعضی‌ها هم اعتراض دارند هنوز. حسابی تنور انتخابات داغ شد و بالاترین میزان مشارکت هم می دانید که تو همهٔ انتخابات ها مال این دوره بود. تا رسیدیم به خطبه های نماز جمعه حضرت آقا. توی این خطبه ها مشخص بود که حضرت آقا حتما موضع می گیرند و آن خطبه تاریخی که خواندند و در واقع بحث اعتراضات و تظاهرات خیابانی را هم نهی کردند و تبعاتش را هم به عهده خود آنها گذاشتند. بعد از آن دیگر طبیعی بود که ما نباید بگذاریم حتی این تظاهرات به قول خودشان آرام هم انجام بگیرد. پیش بینی از قبل این بود که وقتی این برخورد میشه، احتمالا یکی دو روز دیگر باز تظاهرات ادامه پیدا می کند اما خوب خوشبختانه با این برخوردی که بعد از ظهر شنبه و ممانعت و جلوگیری ای که به عمل آمد، دیگر بعد از آن اتفاقی نیفتاد و دلیلش هم روشن بود چون بیشتر آنها که در این تظاهرات ها شرکت می کردند از شمال شهر می آمدند و خیلی اهل تحمل سختی و بهر حال ایستادگی و این ها نبودند کاملا این مشهود بود. دو اقدام بسیار اساسی و استراتژیک اثر گذاشت در این جمع کردن این ماجرا. یکی دستگیری های گسترده ای که توسط دستگاه های امنیتی و بخشی اش هم سپاه انجام گرفت در لایه طراحان و ایده پردازان این ماجرا. آنهائی که ایده پردازی کرده بودند، طرح داشتند، روحیه می دادند و مدام تحریک می کردند به این کار، اونها یک دستگیری گسترده ای از اونها انجام شد. و بعد هم مقابله هایی که به صورت گسترده با حضور نیروهای مردمی بسیج و سپاه به کمک نیروی انتظامی و دستگاه امنیتی برای مقابله با این جریان انجام گرفت از جمله مهمترینش هم همان برخورد یا جلوگیری در بعد از ظهر روز شنبه بود. این دو اقدام اساسی به اضافه قطع ارتباطات اینها، یعنی ایجاد اختلال در ارتباطات این ها چه شبکه های اینترنتی و شبکه های موبایل و اس ام اس وغیرو… اینها تاثیر بسیار زیادی روی به هم ریختگی برنامه اینها داشت. یک نگرانی در ستاد آقای موسوی ایجاد شد خوب بالاخره با این دستگیری‌های گسترده‌ای که انجام شد و بعد این‌ها فکر می‌کردند که خوب این دستگیری‌ها بالاخره چند روزه است موقته، ولی ادامه پیدا کرد و برخورد و ایستادگی قاطع مردم و دستگاه های امنیتی نظامی انتظامی هم مشخص شد اینها جا زدند».

[پانویس ۲] برای ماندن در چارچوب سخنانِ ویدیوی منتشره، تنها اقداماتی را که خود سردار برمی‌شمرد بیان می‌کنم و مثلا دستگیری افراد تظاهر کننده و زندانی کردن آن‌ها و کشتن‌شان زیر شکنجه و تیراندازی در تظاهرات به آن‌ها و … را در متن نوشته وارد نمی‌کنم.

[پانویس ۳] عنوان مقاله‌ای منتشر شده در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۸۹ از نگارنده

[پانویس ۴] پایگاه خبررسانی رهبری، ۱۴ خرداد ۱۳۹۳. ویراستاری نقل قول از همان پایگاه.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)