snodenیک سال پیش در چنین روزهایی روزنامه گاردین بریتانیا نخستین اسناد داخلی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) را که ادوارد اسنودن مأمور پیشین آن در اختیار این روزنامه قرار داده بود، منتشر کرد. از آن زمان تاکنون به مرور همچنان اسناد تازه‌ای از این نهاد امنیتی افشا می‌شود و با انتشار هر سند گستره فعالیت‌های امنیتی دولت آمریکا در کشورهای مختلف نیز روشن‌تر می‌شود.
ادوارد اسنودن: هر عمل ما برای حفاظت از خود در برابر دولتی امنیتی یک حرکت میهن‌پرستانه است.

به گزارش رادیو زمانه، اسنودن روز پنج‌شنبه ۱۵خردادماه (پنجم ژوئن) در سالگرد افشای اسناد محرمانه امنیتی آمریکا نامه‌ای به اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا نوشته است که فرازهایی از آن را در زیر می‌خوانید.

• «فن‌آوری‌ نوین قدرت رهایی‌بخش در زندگی ما است. فن‌آوری‌ها این امکان را برای ما فراهم می‌سازند تا تجارب انسانی‌مان را به‌راحتی به اشتراک گذاریم اما دولت ما [ایالات متحده] مخفیانه این پدیده زیبا را به ابزاری برای نظارت و ظلم و ستم تبدیل کرد.»

• «نظارت، بدون احترام به حاکمیت قانون و کرامت انسانی ما، نهادهایی را ایجاد کرده که آزادی بیان، گفت‌وگوهای سیاسی و همچنین ارزش‌هایی که آمریکا را قدرتمند کرده‌اند، محدود می‌سازند. زیر سایه این دولت امنیتی، یک جامعه آزاد نمی‌تواند رشد کند.»

• «من با فروتنی موفقیت جمعی‌مان را نظاره می‌کنم. زمانی که گاردین و واشنگتن پست شروع به انتشار مقالات خود درباره طرح آژانس امنیت ملی آمریکا برای نابودی تمامی حریم خصوصی کردند، از آن واهمه داشتم که پذیرش مخاطرات افشای این اطلاعات با بی‌اعتنایی روبه‌رو شود. اکنون با گذشت یک سال می‌دانم که این ترس بی‌اساس بود.»

• «اکنون زمان آن است که فشار برای اجرای اصلاحات واقعی و خاموش نشدن بحث‌ها در این‌باره ادامه یابد. […] هر عملی برای حفاظت از خود در برابر دولتی که دیگر به حریم خصوصی ما احترام نمی‌گذارد یک حرکت میهن‌پرستانه است.»

ادوارد اسنودن ۳۰ ساله، کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی این کشور بود که در ماه ژوئن ۲۰۱۳ اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای از برنامه‌های فوق سری این آژانس از جمله برنامه شنود «پریزم» را در اختیار نشریات گاردین، نیویورک تایمز و واشنگتن پست قرار داد.

وی در پی باطل شدن گذرنامه‌اش توسط دولت آمریکا بیش از یک ماه در فرودگاه مسکو به‌سر برد و سپس از روسیه تقاضای پناهندگی کرد.

اسنودن ۱۱ مردادماه ۱۳۹۲ (دوم اوت ۲۰۱۳) توانست از دولت روسیه پناهندگی موقت دریافت کند.

افشای اسناد محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا و جاسوسی این آژانس در کشورهای دیگر، به‌ویژه هم‌پیمانان آمریکا در اروپا و آمریکای لاتین، تغییر و تحولات عمیقی را در روابط آن‌ها با آمریکا و تدابیر امنیتی در این کشورها ایجاد کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)