thumb
به نام خداوند بخشنده مهربان
ن و القلم و ما یسطرون
جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس جمهور محترم و فرهیخته ی جمهوری اسلامی ایران
با سلام
همانطورکه مستحضرید داستان نویسی درکشور ما اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد. ادبیات داستانی از پشتوانه های جدی و استوار فرهنگ بومی و ملی ماست. قصه و داستان ریشه در ادبیات کهن این مرز و بوم دارد. تأثیر و نفوذ آن هرگز برکسی پوشیده نیست. نویسندگان قدرتمند و دردآشنای این عرصه همواره در شرایط سخت سیاسی و اجتماعی، فعالانه، همراه با حرکتهای مردمی به مسئولیت و وظیفه خویش عمل کرده اند. متأسفانه سالهاست به تبع جریانات زودگذر سیاسی یا سیاستزدگیهای مرسوم، این گروه مظلوم و معذور به حیا، گاه به حاشیه رانده شده و گاه قربانی خشونتها شده اند. گرایشهای بعضاً سیاسی، به سلیقه و صلاحدیدی خاص، مکرراً برای نویسندگان این عرصه تعیین تکلیف کرده، باید و نبایدهایی به آنها دیکته کرده است. کمتر مقام مسئولی جایگاه این قشر فرهیخته را دریافته، پاسخ گوی نیازها و مسائل مختلف این صنف ادبی بوده است. بارها در وزارت ارشاد مؤسسه هایی به نام ایشان تأسیس گردیده، با آمد و رفت دولتها و اعمال سلیقه ها و گرایش های سیاسی، متأسفانه، برچیده شده اند.
ما داستان نویسان با حفظ احترام برای شما عزیز فرهیخته، معتقدیم دوره ی این باید و نبایدها، و نگاه مقتدرانه ی از بالا به پایین، گذشته است. با وعده های دردآشنای حضرتعالی، به نظرمان لازم می آید تشکلهای صنفی و فعالیتهای هنری و ادبی، به نویسندگان دلسوز و آشنای این عرصه واگذار گردد. بنیاد ادبیات داستانی متعلق به خود نویسندگان است. مکانی برای حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی ایشان و محفلی برای ارتقای سطح آموزشی و تخصصی هنرجویان. اموری که جز خود داستان نویسان، اشخاص دیگری ، به خاطر بیگانه بودن با موضوع از عهده آن برنمی آیند. متأسفانه اخیراً اخباری درباره تلفیق حوزه شعر با موضوع کار بنیاد، یعنی ادبیات داستانی، به گوش می رسد.
ما داستان نویسان جداً با تلفیق شعرو ادبیات داستانی مخالفیم و آن را به ضرر رشد و بالندگی داستان نویسان می دانیم. ما معتقدیم مشکلات و مسائل حل نشده ای در حوزه ی ادبیات داستانی وجود دارد که خود، به تنهایی، وظایف پیچیده و گسترده ای را برای این مجموعه ایجاب می کند. تلفیق شعر و ادبیات داستانی جز وارد کردن جراحتی عمیق بر پیکر بیمارگون ادبیات داستانی کشورمان فایده ی دیگری ندارد.
ما داستان نویسان معتقدیم هیئت امنای و هیئت مدیره بنیاد، نه از جانب دولت، که باید توسط بدنه ی داستان نویسی کشور، یعنی نویسندگان این حوزه، انتخاب شوند . این انتخاب باید در مجمعی با حضور نویسندگان این عرصه، صورت گیرد و سیاستگذاری و تصمیم گیریهای کلان آن، باید به نمایندگان منتخب ایشان واگذار گردد. این نهاد، بدون شک، باید زیر نظر خود نویسندگان بزرگترین نهاد صنفی داستان نویسان ایران تلقی شده و مجمع صنوف مختلف داستانی گردد. ما داستان نویسان از رئیس جمهور فرهیخته مان تقاضا داریم مکانی مناسب وثابت و درشأن و منزلت داستان نویسان این مرز و بوم به بنیاد ادبیات داستانی واگذار گردد تا از این جابجایی های مکرر رهایی یابد.
ما داستان نویسان از حضرتعالی تقاضا داریم تمام امور مرتبط با داستان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بنیاد ادبیات داستانی واگذار گردد تا درآنجا با ایجادکارگروههای تخصصی درحوزه های مختلف داستان امور به کارشناسان متخصص هر حوزه واگذار گردد.
ما امیدواریم حضرتعالی با سعه صدری که دارید، مجال این مهم را فراهم آورید، ضمن حمایتهای مادی و معنوی از داستان نویسی کشورمان، امکان حضور و بروز بیشتری برایشان مقرر فرمایید. ما جداً درخواست می کنیم کار اداره ی بنیاد را به طورمستقل به اهلش واگذارید. درآن صورت، مطمئن باشید که بنیاد چون بازویی قوی ، تکیه گاه حضرتعالی در اداره ی امور خواهد بود و چون مرجعی قابل وثوق، دولت را در حل مسائل و مشکلات فرهنگی و ادبی کشور یاری خواهد داد.
با آرزوی توفیق برای شما عزیز فرهیخته
دوستان داستان نویس شما
زهرا زواریان- قاسمعلی فراست
صادق کرمیار- محمدعلی علومی- حسین فتاحی- جهانگیرخسروشاهی- عزت ا… الوندی- محمدرضا بایرامی- محمدکاظم مزینانی- محمدحنیف- بلقیس سلیمانی- منصوره شریف زاده- ناهید طباطبایی – داود امیریان- سعید تشکری- محمدجوادجزینی- مصطفی خرامان- نرگس آبیار- آرزو خمسه- مریم بصیری- عبدالمجید نجفی- اکبرخلیلی- مهرداد غفارزاده- علی ا… سلیمی- اکبر صحرایی- مجید قیصری- محمدرضا شرفی- یاسریسنا- لیلا جعفری- امیدکوره چی- بهزاد دانشگر- وجیهه علی اکبری سامانی- منیرالسادات موسوی- مهدی طهوری- حمیدرضا داداشی-

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)