Iran-saffron-300x206 زعفران صادراتی ایران به دلیل فقدان برند و بسته‌بندی مناسب، با بسته‌بندی دوباره از سوی کشورهای خریدار آن، در بازارهای بین‌المللی به قیمت بالایی به فروش می‌رسد و سود سرشاری را نصیب این کشور‌ها می‌کند.

غلام‌رضا میری، “نایب‌رییس شورای ملی زعفران”، روز شنبه (۲۳ فروردین-۱۲ آپریل) در گفتگو با “ایلنا” با تاکید بر پیامدهای عدم برند و بسته‌بندی مناسب زعفران صادراتی ایران گفت که کشور اسپانیا سالانه تنها ۷۰۰ کیلوگرم زعفران تولید می‌کند اما صادرات سالانه زعفران این کشور چیزی در حدود ۵۰ تن است که «این رقم را با بسته‌بندی زعفرانی که از ایران خریداری می‌کند، تامین می‌کند» به گونه‌ای که هم‌اینک «در بازارهای اروپا زعفران با برند اسپانیا بهتر از نام ایران به فروش می‌رسد».

به گفته‌ی وی، درحالی‌که ۹۲ درصد میزان زعفران ‌کل جهان در اختیار ایران است، فقط ۵ درصد بازار خرده‌فروشی جهان به ایران اختصاص دارد و در این میان، تنها ۷ درصد زعفران ایران به صورت بسته‌بندی زیر ۱۰ گرم صادر می‌شود و مابقی بین ۱۰ گرم تا ۵۰۰ گرم متغیر است.

آقای میری از “عدم ثبات قیمت زعفران” به عنوان یکی از مشکلات اصلی صادرکنندگان ایرانی نام برد و در عین حال، “حمایت از تولیدکننده و صادرکننده زعفران” و هم‌چنین “اختصاص ردیف بودجه‌ای مشخص” در این خصوص را از جمله مواردی دانست که می‌تواند علاوه بر «کوتاه کردن دست دلالان»، امکان «عرضه زعفران ایرانی با بسته‌بندی و برند مناسب» را فراهم کند تا بدین‌ترتیب «از مفت‌فروشی زعفران در بازارهای جهانی جلوگیری شود».

بر اساس آماری که خبرگزاری “ایلنا” در روز شنبه با استناد به آمار گمرک ایران منتشر کرد، ایران در سال ۹۲، میزان کل صادرات زعفران ایران به ۵۳ کشور در سال گذشته بالغ بر ۱۳۷ تن و به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بوده است که این میزان، «در مقایسه با صادرات زعفران در سال ۱۳۹۱ تفاوت چندانی لااقل به لحاظ وزن نداشته است».

آمارهای گمرک هم‌چنین نشان می‌دهد که پنج کشور امارات متحده با ۵۴ تن، اسپانیا با ۳۵ تن، عربستان سعودی با ۱۲ تن، هنگ‌کنگ ۶ تن و هند با ۵ تن، اصلی‌ترین مشتریان زعفران ایرانی به شمار می‌روند.

گفتنی است بهمن ماه سال گذشته نیز فرشید منوچهری، “دبیر شورای ملی زعفران” ایران گفته بود که «برخی سودجویان و دلالان برای کسب سود بیشتر، به صورت غیرمستقیم زعفران ایران را از طریق افغانستان و با نام این کشور راهی بازارهای مصرف می‌کنند».

وی در عین حال، با منتفی دانستن قاچاق زعفران از ایران اضافه کرده بود: «تا جایی که من خبر دارم زعفران را کسی از ایران قاچاق نمی‌کند؛ چرا که زعفران کالایی است که برای صادرات آن به صادرکننده جایزه نیز داده می‌شود، پس دلیلی برای قاچاق آن وجود ندارد.»

یک ماه پیش از آن نیز محسن احتشام، “رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران و زرشک” استان خراسان جنوبی” به خبرگزاری “مهر” گفته بود که در‌نتیجه‌ی بی‌توجهی به وضعیت زعفران ایرانی، بسیاری واحدهای فرآوری زعفران در این استان، به جای فرآوری این محصول به “بسته‌بندی ادویه جات” روی آورده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com