محمد تنگستانی

farhadi«اصغر فرهادی»، برنده جایزه اسکار در سال۲۰۱۲، پنج‌شنبه شب از وزیر فرهنگ فرانسه، نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه را دریافت کرد.

نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه به افرادی تعلق می‌گیرد که در زمینه هنر و ادبیات برای فرهنگ فرانسه وجهان گامی برداشته باشند. این نشان را «اندره مارلو»، نویسنده و وزیر فرهنگ کابینه ژنرال «دوگل» از ماه می ‌سال ۱۹۵۷ بنا گذاشت.

«اورلی فلیپتی»، وزیر فرهنگ و هنر فرانسه در متن سخنرانی خود بعد از بررسی سینمای فرهادی و تحلیل فیلم‌های او، از محبوبیت این کارگردان ایرانی در جامعه فرانسه خبر داد، از خفقان در سینما و هنر ایران و زندانی شدن «جعفر پناهی» گفت و علاقه کشور فرانسه به سینمای مستقل و متعهد ایران را ابراز کرد.

اصغر فرهادی نیز در این مراسم گفت:«من در نوجوانی تحت تاثیر نویسندگانی چون صادق هدایت و غلام‌حسین ساعدی بودم که اکنون هر دو در قبرستان “پرلاشز” فرانسه به خاک سپرده شده‌اند. تمایل دارم توجه همگان را به این نکته جلب کنم که ایران با وجود تمام مشکلاتی که هست، تآ‌تر و ادبیاتی ارزشمند دارد.»

به گزارش منابع آگاه، آخرین فیلم اصغر فرهادی با نام «گذشته» که در فرانسه ساخته شده نیز نامزد دریافت جایزه «سزار» شد.

«سزار» از سال ۱۹۷۶ در فرانسه پایه‌گذاری شده و به عنوان «اسکار فرانسوی» معروف است.

فیلم فرهادی در ۵ بخش بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین سناریو و بهترین تدوین، نامزد این رویداد سینمایی شده است.

سی‌ونهمین مراسم اهدای «سزار» روز جمعه، نهم اسفند در فرانسه برگزار می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)