HPVVVVنگاهی به یکی از واگیردارترین بیماریهای جنسی: عفونت ویروس پاپیلومای انسانی(HPV)
خانم دکتر عینکش را از چشم برداشت و روی برگه¬های آزمایش گذاشت. نگاهی به پرونده¬ زیردستش انداخت.
آب دهانم را قورت دادم و سرم را تکان دادم. خانم دکتر نفس عمیقی کشید و گفت:
– نمی خواهم نگرانت کنم ولی نتایج پاپ اسمیرت نشان میدهد که تو به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا هستی.
ویروس پاپیلومای انسانی؟ این دیگر چه کوفتی ست؟ نکند اسم علمیِ ایدز باشد؟
قفسه سینه ام بالا و پایین می رفت و پس کله ام یخ کرده بود. خانم دکتر حتما متوجه وحشتم شد که لبخند اطمینان بخشی زد و گفت: – نگران نباش، می شود با انجام چند آزمایش مرتب این ویروس را زیرنظر گرفت.
زیر نظر گرفت؟ یعنی نمی شود نابودش کرد؟
بازهم خانم دکتر ذهنم را خواند و جواب داد:
– این ویروس از طریق روابط جنسی به بدن وارد میشود. معمولا عفونت های HPV هیچ علامتی ندارند اما بعضی سبب زگیل های ناحیه تناسـ لی و یا نواحی مقعدی (بیشتر در مردان) می شوند. که در اصطلاح عامه به آن زگیل آلت تناسلی می گویند. تو ازدواج کردی؟
می خواستم دروغ بگویم. ولی ذهنم آنقدر درگیر و وحشت زده بود که جواب دادم: – نه.
خانم دکتر ادامه داد: – از چه سنی روابط جنسی را شروع کردی؟
از ۱۸سالگی روابط جنسی را شروع کرده بودم و حالا فقط ۲۵سال داشتم. میدانم که بعضی وقتها مراتب ایمنی را رعایت نکرده بودم اما نه آنقدر که…تازه کاندوم هم…
جوابهای کوتاهی درباره روابطم به خانم دکتر دادم و او گفت: – این بیماری می تواند حتی علی رغم استفاده از کاندوم هم منتقل شود. چرا که یکی از راههای ورودش به بدن تماس پوست با پوست است. با این حال باید از این به بعد مراقب باشی و اگر در واژن زخم یا تاولی دیدی تا بهبودی کامل هیچ گونه نزدیکی نداشته باشی. ویروس پاپیلوما به خودی خود خطرناک نیست اما یکی از علل سرطان گردن رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان است. مشکلات مجاری ادرار، ناتوانی جنسی و در بعضی موارد ناباروری هم در هردوجنس ایجاد میکند.
خانم دکتر ادامه داد: – سالهاست که FDA برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس واکسنی به نام «گارداسیل» روانه بازار کرده و این واکسن در ایران هم هست. ولی متاسفانه اطلاعات بسیار کمی از این موارد در اختیار عموم قرار میگیرد و به همین دلیل آمار ابتلا به این ویروس در ایران وحشتناک است.
سرطان دهانه رحم؟ واکسن؟ در ایران هم هست؟
در آن لحظه دلم میخواست دنیا بر سرم خراب شود. چرا هیچکس، هیچ وقت درباره این ویروس با من حرف نزد؟ حتی یک مقاله هم در روزنامه ها راجع به آن ندیدم؟ من که صبح تا شب وبگردی میکنم و اخبار را دنبال میکنم، چرا تا به حال اسم واکسن گارداسیل هم به گوشم نخورده است؟
تمام نگرانی من بعد از روابط جنسی فقط و فقط حاملگی بود. اولین کاری که میکردم قرصهای فوری ضدحاملگی میخوردم و در مواقع تاخیر پریودم بیبی چک میخریدم. دوست پسرهایم در این موارد(پیشگیری از حاملگی) حتی از من هم مطلعتر بودند. اما چرا هیچکدامشان چیزی درباره پاپیلوما نمیدانستند؟
خانم دکتر دوباره عینک را به چشمش زد و گفت: – در کشورهای غربی این واکسن در آغاز سنین نوجوانی به دختران تزریق میشود. چون میانگین سن شروع روابط جنسی در آنجا خیلی پایین است. اما در ایران میتوان در سنی که خانمها هنوز روابط جنسی چندانی ندارند یا باکره هستند این واکسن را تزریق کرد. من به تمام بیمارانی که این شرایط را دارند و هنوز به این ویروس آلوده نشده اند، تزریق این واکسن را پیشنهاد میدهم. البته بهتر است حتی خانمهایی که در حال ازدواج هستند یا ازدواج کرده اند هم این واکسن را تزریق کنند، چرا که آنها پارتنر متعدد جنسی ندارند و در برابر این ویروس از طرف شوهرشان ایمن میشوند. حتی در بعضی از کشورها این واکسن به پسران جوان هم تزریق میشود.
ای کاش زودتر میفهمیدم. ای کاش در ایران زندگی نمیکردم. خانم دکتر دلداری ام میدهد. اما غصه و سرخوردگی بدی در وجودم نشسته است. خانم دکتر میگوید: – تو میتوانی یک زندگی طبیعی داشته باشی و بازهم از روابط جنسی لذت ببری. البته اگر اینقدر جوان نبودی و قصد بچه دار شدن نداشتی، میشد با جراحی رحم این خطر را برای همیشه از بین برد…
از مطب دکتر بیرون می آیم. حالا باید چند آزمایش انجام بدهم و مدتها زیر نظر دکتر باشم. این ویروس هیچ وقت از بین نمی رود، فقط کنترل میشود.
من از اینکه روابط جنسی داشتم پشیمان نیستم. نگاه من به زندگی نگاهی طبیعت گرایانه است. دوست دارم از تمام ظرفیتهایی که طبیعت در وجودم گذاشته نهایت استفاده را ببرم. اما از ناآگاهی و سهل انگاری ام پشیمانم. از اینکه بزرگترین دل نگرانی ام در خلال روایط جنسی، حاملگی ناخواسته و ترس از آبروریزی بود، پشیمانم.

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی از علل عمده سرطان گردن رحم است، هر چند بسیاری از عفونت های HPV باعث سرطان می شود. ویروس پاپیلومای انسانی به عنوان عاملی در بیماری های مقاربتی بسیار کم مورد مطالعه قرار گرفته‌است و مکانیسم های دقیق انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر هنوز شناخته نشده است. با این حال، عواقب ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی می تواند منجر به آسیب جدی، از جمله سرطان گردن رحم باشد.
اولین واکسنی که رسماً مورد تأیید اداره ی غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت، واکسن سرطان دهانه ی رحم است که “گارداسیل” (GARDASIL) نام دارد.
عامل ایجاد سرطان دهانه ی رحم، نوعی ویروس به نام “ویروس پاپیلومای انسانی” یا “HPV ” است.واکسن گارداسیل، از آلوده شدن فرد به ویروس پاپیلومای انسانی و در نتیجه ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند.
اداره ی غذا و داروی آمریکا (FDA) گفته که این واکسن علیه چهار نوع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی موثر است.
از پیامدهای مهم این واکسن ضد ویروس، می توان به پیشگیری از انتقال ویروس پاپیلومای انسانی به نوزادان اشاره کرد. عفونت رحم از مادر به فرزند قابل انتقال است و نیمی از نوزادانی که به آن آلوده هستند، در صورت عدم دریافت داروهای قوی و موثر جان می سپارند. واکسن گارداسیل برای دختران و زنان در فاصله سنی ۹ تا ۲۶ سالگی تجویز می شود و باید طی دوره ای شش ماهه و در سه نوبت تزریق شود.
آزمایشات نهایی این واکسن که در سال ۲۰۰۵ میلادی به پایان رسید، عملکرد آن را ۱۰۰ درصد موفق ارزیابی کرد، یعنی ۱۰۰ درصد در جلوگیری از “ویروس پاپیلومای انسانی” که می تواند به سرطان گردن رحم منجر شود موثر است.

پانوشت:

سلام و خسته نباشید

مدتهاست که در حوزه ی کودک و نوجوان فعالیت میکنم و از نزدیک با مشکلات این گروه سنی آشنا هستم. از طرفی به شدت طرفدار مطالب شما هستم و همیشه قدردان زحماتی که میکشید.
و اما غرض از مزاحمت:
نوجوانهای زیادی را میشناسم که به محض ورود به سن بلوغ رفتارهای جنسی را انگار که وظیفه شان باشد آغاز میکنند. تا اینجای کار مشکلی نیست. مشکل از آنجا آغاز میشود که در نهایت بی اطلاعی از بیماریهای ریز و درشت جنسی تنها نگرانی شان حاملگی و ترس از آبروریزیست. همین میشود که این رفتارهای طبیعی در این سن بر اثر بی اطلاعی و البته تابوها و سانسور و جامعه ی بسته، تا آخر عمر دامنشان را میگیرد.
جامعه ی ما درباره بیماریهای جنسی خیلی کم صحبت میکند و گاه گداری هم که ناپرهیزی میکند فقط و فقط به ایدز اشاره هایی میشود. در حالیکه این تنها بیماری لاعلاج جنسی نیست. من به روش خودم درباره ی یکی از این بیماریها به نام ویروس پاپیلومای انسانی، مقاله ای نوشتم و شما را برای پخش آن انتخاب کردم. چون هم مخاطبان زیادی دارید و هم نوجوانان و جوانان زیادی به فیس بوک شما دسترسی دارند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)