تهران فقط شهر کارگرانی نیست که شش ماه شش ماه دستمزد ناچیز خود را دریافت نمی کنند، فقط شهر کودکانی نیست که از چهار پنج سالگی در میان ماشین ها و وسط خیابان ها دنبال لقمه ای نان می دوند، تنها شهر مردمانی نیست که از فرط استیصال کلیه و دیگر اعضای بدن خود را می فروشند… در شمال شهر تهران کسانی پیدا می شوند که در یک ماه فقط ٣۰ میلیون تومان اجاره ی خانه می دهند. خانه هایی پیدا می شوند که با مستخدم به اجاره می روند. حکومت اسلامی برده داری نوین را برپا کرده و بی عدالتی را به جایی رسانده که حداقلی از عدالت را به ضرورت همین امروز تبدیل کرده است.
گزارش زیر را در مورد «شمال شهر» افسانه ای و خانه هایی که در آن یافت می شود، بخوانید:

اجاره خانه فقط با دلار…
اجاره بهای میلیونی و بالا یکی از مشکلاتی است که این روزها بسیاری را نگران و زندگی را برای اقشاری که درآمد کمتری دارند بسیار مشکل و سخت کرده است.
طرح هایی که تا به حال برای کاهش اجاره بها انجام شده است نیز تقریبا بی ثمر بوده اند. برای مثال در اریبهشت امسال خبری با عنوان “تعیین سقف ۲۰ درصدی برای اجاره بها” منتشر شد که اعلام می کرد، وزارت مسکن قصد دارد امسال هم طرح تعزیراتی را در بازار اجاره بها اجرا کند.
بر اساس این طرح حداکثر درصد افزایش نرخ اجاره در سال جاری تعیین و ابلاغ خواهد شد تا موجران اجازه افزایش بیش از آن را نداشته باشند.
این روش دو سال پیش هم در بازار اعمال شد اما عملا تاثیری در کنترل بازار اجاره بها نداشت چراکه ضمانت اجرایی برای آن وجود ندشته و ندارد.
دو سال پیش حداکثر نرخ افزایش اجاره ۷ تا ۹ درصد اعلام شد و به بنگاه های معاملات ملکی ابلاغ شد که بالاتر از این رقم، قرارداد امضا نکنند. برای سال گذشته هم افزایش ۱۵ درصدی در نظر گرفته شد اما عملا در این دو سال حدود ۱۰۰ درصد به نرخ اجاره مسکن اضافه شد تا این طرح هیچ تاثیری در بازار نداشته باشد.
با توجه به تمام این توصیفات و اجاره بهای میلیونی، از زمان گران شدن ارز در بازار غیررسمی، سروکله اجاره های خاص دیگری نیز پیدا شده است و چندی است که افرادی که در محله های اعیان نشین تهران خانه های ویلایی یا بزرگ دارند اجاره بها را با دلار محاسبه می کنند و تنها به صورت نقدی هر ماه دلار از مستاجر به عنوان اجاره بها دریافت می کنند.
در مورد این نوع خانه ها نکته ای مهم، نوسانات بازار ارز است، مستاجر باید همیشه به یاد نوسانات بازار باشد و ممکن است یک ماه اجاره کمی کمتر و ماه دیگر اجاره بهایی هنگفت بپردازد.

ویژگی خانه های دلاری
بر اساس آنچه که مشاورین املاک می گویند برخی از صاحبخانه ها اجاره بها را به دلار تعیین می کنند و دلیل آن را نیز ارسال پول برای بستگان آن ور آب نشین یا زندگی در خارج کشور اعلام می کنند و برای همین نیازی به ریال یا تومان ندارند. این ملک های با اجاره دلاری معمولا خانه های ویلایی یا آپارتمان های درون مجتمع های خاص با امکانات بالا هستند.
یکی از خانه های شگفت انگیزی که در این آگهی ها به چشم می خورد آپارتمانی ۶ طبقه در زعفرانیه است که ۱٨۰ متر زیر بنا دارد و از امکانات آن می توانیم به سونا و جکوزی اشاره کنیم اما نکته بسیار مهم در مورد این خانه این است که هر ماه باید اجاره ای ۱۰ هزار دلاری را پرداخت کرد. این عدد با دلار ۲۹۵۰ تومانی امروز برابر با ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان است.
در میان آگهی های با خانه ای در شهرک غرب برخورد کردیم که آدرس به صورت “شهرک غرب فاز ٣ ” آورده شده است. این خانه به نظر می رسد در برجی ۲۶ طبقه قرار دارد و با زیربنایی ۲۱۴ متری به صورت مبله اجاره داده می شود. در مقابل نام این خانه اجاره بهای ۵۰۰۰ دلاری به چشم می خورد که به قیمت روز دلار ۲۹۵۰ تومانی عددی برابر با ۱۴میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد شد.
نکته جالب در مورد این خانه به غیر از اجاره بهای آن، یک امکان ویژه در خانه است؛ مستخدم. این خانه به همراه مستخدم یا پیش خدمت اجاره داده می شود. گزینه ای که در نوع خود بسیار عجیب و البته قابل تامل است که حتی انسان ها نیز به همراه خانه اجاره داده می شوند.
در بخش توضیحات برخی از این خانه نیز مواردی مانند: اجاره به یک نفر خارجی یا اینکه “اجاره ۶ ماه، پیش گرفته می شود ” هم برخورد خواهید کرد. دیگر امکانات این خانه ها شامل سونا، جکوزی و استخر است که درج چنین امکاناتی نمی توانند دلیلی برای دریافت اجاره بها به صورت دلاری باشد.
در ادامه می توانید برخی خانه های که نرخ اجاره بهای آن ها به دلار است را مشاهده کنید.
(منبع سایت اقتصاد ایران)

چه کسانی در پنت‌هاوس های ۶میلیاردی تهران زندگی می کنند!!
برای خواندن قیمت اش باید چند بار تلاش کرد و صفرها را دانه به دانه شمرد؛ نه اینکه با عدد و رقم غریبه باشیم، بلکه این بار اعداد و ارقام فراتر از این حرف هاست و صحبت از ۱۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون تومان نیست!
حتی توصیف داشته ها و نداشته های این املاک هم مثل قیمتش با بازارهای عادی فرق دارد و از همین رو تصور توصیفات و امکاناتش هم سخت است: «پنت هاوسی با دید پانورامای ۳۶۰ درجه ابدی، ۷۵۰ متر لابی با مبلمان FENDI در بهترین فرعی زعفرانیه! پنت هاوسی در خیابان فرشته با ۴۴۳ متر بنای مسکونی، سونا جکوزی با آلاچیق اختصاصی به علاوه تراسی با دید ابدی و چشم نواز! فرعی دنج کامرانیه ۵۰۰ متر بنا با فضای سبزی شکیل، دید گسترده و دیزاین و متریال اروپایی با برند Berlony با طراحی آرشیتکتی نام آور…»

این ها مشتی نمونه خروار از فرصت های لوکس نشینی در شمال شهر تهران است. جایی که خرید یک مسکن ۷۵ متری برای بسیاری از اقشار آن رویایی دور از دسترس به حساب می آید. چنین املاک یا به زبان بهتر قصرهایی اما در بنگاه های املاک معمولی سطح شهر خرید و فروش نمی شود. بلکه برای خرید آنها یا باید با سردسته های لوکس بازان در بنگاه های املاک خاص ارتباط گرفت یا به نیازمندی روزنامه های کثیرالانتشار مراجعه کرد و در صفحه «پنت هاوس» آن به دنبال خانه های لوکس بود.
این گزارش تنها به دنبال مشخصات و چند و چون قیمت این پنت هاوس های لوکس نیست بلکه در این خصوص کنج کاوی بیشتری به کار خواهد رفت. سوال اینجاست که چه قشری از جامعه به دنبال چنین خانه های رویایی خواهد رفت؟ سازنده های این املاک چه کسانی هستند و معاملات میلیاردی برای خرید چنین املاکی چگونه انجام می شود؟ برای پاسخ به این سوالات باید به سراغ سه گروه دست اندرکار این موضوع رفت. یعنی بنگاه داران و فروشنده های املاک کولس، سازنده های این املاک و در نهایت خریداران و ساکنان پنت هاوس ها!

برای ورود به موضوع باید به صفحه نیازمندی های روزنامه رجوع کرد و به صورت اتفاقی یکی از آگهی ها را انتخاب کرد و با شماره موبایل اعلام شده تماس گرفت. فردی که پنت هاوسی مجلل و فوق اروپایی در دنج ترین فرعی فرمانیه را آگهی کرده صلاحی نام دارد. او پس از چند بوق مکرر به تلفن پاسخ می دهد و پس از اینکه از دلیل تماس مطلع می شود لحنی مودبانه تر پیدا می کند. او قبل از اعلام قیمت نهایی این پنت هاوس سعی می کند تمام جزئیات ملک را تشریح کند. وی به خبرنگار «اقتصاد ایران آنلاین» می گوید: زعفرانیه از هر لحاظ بهترین محل برای خرید پنت هاوس است. ملکی که شما روی آن دست گذاشته ای از بهترین لوکس های ماست، ۴۳۰ متر بنای مسکونی شیک دارد و در طراحی آن اختلاف سطحی شکیل به کار رفته، ۷۵ متر تراس دارد که دید آن ابدی است و هیچ گاه برجی بلندتر از برج ما در مقابل آن ساخته نمی شود، در سند ۵ پارکینگ بزرگ ثبت شده و سالن نشیمن بسیار وسیع و دل نشینی دارد.
وی برند تک تک مصالح و مبلمان را ذکر می کند و می گوید: آرشیتکت این ساختمان از به روزترین طرح ها استفاده کرده و تمام مبلمان ما اعم از یخچال و فریزر و … از اروپا وارد شده است. صلاحی پس از توضیحات فراوان قیمت این ملک را زیر قیمت و بسیار اوکازیون عنوان می کند: هر متر ۱۵ میلیون تومان!
با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید که قیمت این ملک ۶ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان است. این دلال املاک لوکس پس از اینکه موفق به قول و قرار حضوری با خریدار نمی شود تلفن را قطع می کند!

بنگاه مسکن «عمارت» در یکی از مناطق شمالی تهران قرار گرفته است. آنطور که گفته می شود این بنگاه تنها به مسکن های بالای ۳۰۰ متر اعم از پنت هاوس یا برج های لوکس اختصاص دارد. صاحب این بنگاه هر روز با خریداران و متقاضیان پنت هاوس ها در ارتباط است و بهتر از هر کسی می داند چه کسی سراغ خرید چنین املاکی می رود!
م.ر که صاحب این بنگاه است در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه کسی توانایی خرید چنین پنت هاوس هایی در تهران را دارد به «اقتصاد ایران آنلاین» گفت: روزانه ۳ الی ۵ پنت هاوس یا مسکن لوکس در مناطق شمالی تهران معامله می شود. باید توجه داشت که طیف وسیعی از افراد مشتری پنت هاوس های تهران هستند، از کارخانه دارها و صاحبان شرکت های بزرگ گرفته تا پزشکان و زمین داران شهرستان ها و بساز بفروش ها. او ادامه داد: بیشتر خریداران این املاک سرمایه های در گردش کلانی دارند که خرید یک پنت هاوس ۶-۷ میلیاردی زیانی به آنها نمی زند و برای آنها یک سرمایه گذاری مناسب به حساب می آید. این فعال بازار مسکن لوکس تاکید می کند که خریداران چنین مسکن هایی درآمدی دارند که ظرف چند ماه می توانند هزینه خرید پنت هاوس خود را جبران کنند.
وی ادامه می دهد: اکنون در تهران کسانی هستند که درآمد آنها ماهی ۱ میلیارد است و خرید چنین مسکنی قطعا برای آنها سنگین نخواهد بود. صاحب بنگاه «عمارت» اما در این میان گریزی هم به مسائل جامعه شناختی می زند و می گوید: برای مثال تا پیش از این پزشکان معروفی که تخصص آنها مغز و اعصاب یا قلب بود سراغ خرید این خانه ها می آمدند اما حالا بیشتر پزشکانی که سراغ ما می آیند جراح زیبایی هستند و همین موضوع درست نشان می دهد که جامعه ما به چه سمتی پیش می رود.
وی زمین داران بزرگی که پیش از این در تهران ساکن نبودند را هم یکی دیگر از مشتری های خود عنوان می کند و می گوید: یک زمانی زمین داشتن و کشاورزی یا دام داری در شهرستان ها سود چشم گیری به همراه داشت اما این روزها توجه زیادی به این حوزه نمی شود، بنابراین یک زمین دار ترجیح می دهد املاک و زمین های خود در شهرستان را بفروشد و با پول آن در تهران برای خود کار و زندگی راه بیاندازد.

او البته در این میان به نکته ظریف دیگری هم اشاره می کند. آن هم این است که پس از ضعیف شدن وضعیت تولید در کشور و افول صنعت، از ول خرجی کارخانه داران کاسته شده و این قشر از جامعه کمتر سراغی از پنت هاوس می گیرد و حتی برخی از آنها به فروش املاک مجلل خود هم روی آورده اند. با این وجود این بنگاه دار تاکید می کند که هنوز معاملات املاک لوکس در شمال شهر تهران قفل نشده است و متقاضی و مراجعه کننده برای آن همچنان وجود دارد.

زندگی در پنت هاوس های لوکسی که مشخصات آن توصیف شد در کنار لذت آن قطعا خرج و مخارج دیگری هم دارد. بازگویی این خرج و مخارج و توصیف چند و چون زندگی در پنت هاوس های تهران تنها از ساکنان این واحدها بر می آید. م.پناهی که خود را یکی از زمین داران معروف معرفی می کند دو سال است که در یکی از پنت هاوس های لوکس شمال شهر تهران زندگی می کند. او زندگی در یک پنت هاوس ۴۵۰ متری با امکانات رفاهی کامل را لذت بخش اما پرخرج عنوان می کند و می گوید: معمولا پول شارژ ماهیانه پنت هاوس و واحدهای بزرگ آ‍پارتمانی لوکس از ماهی یک میلیون تومان شروع می شود و بر اساس واحدهای رفاهی آن افزایش یا کاهش دارد.
وی عنوان می کند که چند سال پیش به دلیل ضرر و زیان های زمین داری و دام داری به فروش زمین های خود پرداخته و با پول آن شغلی آزاد در تهران برای خود دست وپا کرده است. وی می گوید دو سال پیش برای خرید پنت هاوس خود به ازای هر متر ۹ میلیون تومان هزینه کرده و قیمت کلی آنرا ۴ میلیارد تومان عنوان می کند. پناهی البته قیمت این روزهای ملک خود را برای هر متر ۱۳ میلیون تومان می داند و از افزایش قیمت پنت هاوس های شمال شهر تهران سخن به میان می آورد.
پناهی اجاره آپارتمان های لوکس تهران را هم بسیار بالا می داند و می گوید: اکنون در شمال تهران آپارتمان ها و برج های لوکسی هست که برای اجاره آن حدود ۱۰۰ میلیون تومان رهن و ماهی ۸ میلیون تومان اجاره دریافت می شود. وی مشتری های این املاک را افرادی می داند که از خارج برای پروژه های کاری سالانه به ایران می آیند. او ادامه می دهد: پنت هوس نشینی در تهران همه گیر نیست و افراد خاصی برای خرید این املاک اقدام می کنند زیرا با قیمت میلیاردی پنت هوس ها می توان در مناطق مرغوب غرب تهران چند واحد سه خوابه خرید و به چشم بسیاری خرید یک پنت هاوس به جای چند واحد مسکونی عاقلانه نیست!

تا مشتری هست ما می سازیم
سازنده های برج های لوکس و مجلل اما یک پای اصلی این ماجرا هستند. می توان گفت در این موضوع مشتری و خریدار به یک میزان سهم دارند زیرا تا مشتری های املاک لوکس نباشند سازنده ها هم اقدام به ساخت چنین واحدهای پرخرجی نمی کنند.
محسن. م یکی از سازندگان به نام برج های لوکس در تهران است. او که خود را سازنده ۳ برج معروف در تهران عنوان می کند درخصوص چند و چون ساخت و ساز برج های لوکس به «اقتصاد ایران آنلاین» می گوید: ساخت چنین برج هایی پروسه پیچیده و دشواری دارد و عموما از مراحل کسب مجوز تا پایان ساخت وساز با مشکلات فراوانی روبه رو می شویم. وی ادامه می دهد: ما برای ساخت چنین برج هایی باید از مصالح گرفته تا قطعات و مبلمان را وارد کنیم یا از واردکنندگان خریداری کنیم که همین موضوع هزینه های ما را با افزایش ناگهانی مواجه می کند.
این فعال ساخت وساز مدت زمان مورد نیاز برای ساخت یک برج لوکس را ۲ تا ۳ سال عنوان کرده و ادامه می دهد: اگر کارها طبق روال معمول پیش رود و مشکلی پیش نیاید می توان ظرف ۲ تا ۳ سال چنین برج هایی را ساخت. او درخصوص ضرر و زیان احتمالی می گوید: کم پیش می آید که در ساخت پنت هاوس و املاک لوکس سازنده و صاحب کار ضرر و زیادی متحمل شود زیرا می تواند به هر حال از خریدار هزینه های صرف شده همراه با سود را دریافت کند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طی سال های اخیر خریداران املاک لوکس کاهش نیافته اند؟ می گوید: تا زمانی که مشتری هست ما می سازیم بنابراین اگر ما همچنان به کار خود ادامه می دهیم یعنی خریدار آن هم هنوز موجود است.
وی ادامه داد: مشکلات اقتصادی در سال های اخیر تاثیر کمی بر خریداران این املاک گذاشته اما کار ما کمی سخت تر شده است زیرا واردات برخی از کالاها به تازگی به سختی انجام می شود و خود به خود هزینه مبادله افزایش پیدا کرده است. وی در نهایت به اصلی ترین المان ها و امکاناتی که باید در یک پنت هوس به کار رود اشاره کرد و گفت: استفاده از قفل و کلید های هوشمند و انگشتی، تراس های وسیع با دید ۳۶۰ درجه، سونا و جکوزی خصوصی، سالن بیلیارد، مبلمان آشپزخانه مارک دار و همچنین سالن های مطالعه و سینمای خانوادگی از طبیعی ترین امکاناتی است که باید در یک پنت هاوس یا برج لوکس وجود داشته باشد و نبود آنها ضعفی در کار طراحی به حساب می آید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)